Майбутнє за роботами: як бійці створюють дрони на передовій [ Редагувати ]
Наземні дрони логістики й наземні ударні роботи. А ще різноманітні БпЛА. Сотні дронів щомісяця просто на передовій виготовляють та обслуговують фахівці безпілотної лабораторії 49-го окремого штурмового батальйону "Карпатська Січ".
Створений на базі добровольців батальйон впроваджує найсучасніші технічні рішення, фахівці самі пишуть "коди" програм до безпілотників і постійно допомагають іншим підрозділам. Наш воєнкор Руслан Смєщук на власні очі бачив армійський хайтек.
Донеччина. Так звана "лабораторія дронів" сорок дев'ятого окремого штурмового батальйону "Карпатська Січ".
Цей об'єкт розташований відносно близько до передової - тож знімаємо всередині й так, щоб не "засвітити" нашу геолокацію. Щотижня тут збирають, ремонтують та перепрошивають сотні різноманітних дронів. І наземних, і повітряних.
Ілля, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
По суті беремо раму і дооснащуємо. Головне тут - це програмне забезпечення, яке ми розробили. Шляхом чого отримали значне підвищення живучості та ефективності бортів. У нього дуже висока швидкість вцілювання, точність зависання над позицією. Це доволі швидка і потужна "пташка". Вона підіймає до 16 кг і відносить на 10 км.
По сусідству лагодять середній ударний дрон типу "Воробей". Назвали його на честь одного з загиблих бійців батальйону. У захисника був такий позивний.
Іван, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
Відламана антена GPS, пошкоджений двигун, пошкоджена камера, дісталося йому… Так дісталося трошки боляче. Нічого, відновимо. - А скільки часу потрібно? - Півдня, до півдня при таких пошкодженнях.
Поряд лежить головний пухнастий контролер якості. Звуть Мавік.
А тут лагодять уже механічного "Мавіка".
Володимир, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
"Мавік" пошкоджений після дробовика. Дісталося йому нормально. - А скільки доводиться ремонтувати на тиждень? - Коли 100, коли 200 - їх багато.
Технологічність - саме цим словом можна схарактеризувати фронтову лабораторію.
Ілля, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
Позиція в нас по вертикалі від командира батальйону, і я так думаю: дрон не вартує людського життя. Тому чим більше ми вкладемо технологій, тим менше людина буде знаходитись під ризиком. І це не тільки безпека самого оператора. Це і якість виконання завдання. Чим якісніше він виконав задачу, тим наш піхотинець буде ціліший, забезпеченіший.
Бо, крім операцій із сучасним електрообладнанням, тут створюють або покращують програмне забезпечення безпілотників.
Позивний "Ай Ті", військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
Залізом так чи інакше керує софт, і те, як себе дрон в повітрі поводить, здебільшого залежить від софту. Ми пишемо і свій софт, і допилюємо той, що вже є. Покращуємо його, щоб нашим пілотам було простіше керувати.
Ілля, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
Зараз це максимально автоматизований борт, який при наявності цілі, може автоматично підійти, скинути боєприпас, повернутися і сісти. Тобто зараз участь людини потрібна для того, щоб замінити батареї та зарядити боєприпаси.
За рахунок таких характеристик дрони мають дуже довге, як на фронтові реалії, життя.
Ілля, військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
У нас середня живучість - 200-300 вильотів. Але є рекордсмени у суміжних підрозділах, яких ми навчали та ділилися досвідом - це 1100 вильотів. - Це на один дрон? - Так, на один дрон.
"Живучість" дрона у сорок бойових вильотів вважається тут непоганим показником. І все це у зоні досяжності значної кількості різноманітних російських боєприпасів. Ми не знімаємо це, але навкруги все побите снарядами та ракетами окупантів.
Ще один напрям - наземні безпілотники. Наприклад, для безпечного підвозу на позиції сотень кілограмів боєкомплекту, їжі, води, а також евакуації людей. Або ударні. Перші моделі були меншими - із кулеметом калібру сім шістдесят два.
Цей прототип уже несе важкий американський кулемет "Браунінг" п'ятдесятого калібру.
Позивний "Маріо", військовослужбовець 49 ОШБ "Карпатська Січ":
Це наше майбутнє, отака техніка може вберегти не одне життя кулеметника, оскільки якою б вона дороговартісною не була, вона не зрівняється з людським життям. Тому за цим майбутнє, майбутнє за роботами. Захищати та боронити нашу державу, щоб не втрачати золоті життя синів нашої держави, нашої нації.
Хлопці постійно допомагають іншим підрозділам, які не мають таких потужностей та можливостей. Діляться досвідом та своїми вміннями.