Саміт "Веймар+" у Мадриді: чи посилить Європа підтримку України та тиск на росію [ Редагувати ]
Україну підтримувати, а на росію - тиснути. У Мадриді зустрілися міністри закордонних справ шести європейських країн. За участю представників офіційного Брюсселя. Що це за формат і про що домовилися дипломати? Тетяна Логунова розкаже.
Військова допомога Україні, участь Європи у мирному процесі та гарантії безпеки, які наша держава отримає після завершення війни. Ці три питання - головні теми зустрічі міністрів закордонних справ та топдипломатів у Мадриді. Відбувалася вона у форматі "Веймар+". Це Німеччина, Франція та Польща постійні учасники "Веймарського трикутника". Приєдналися до них Іспанія, Італія та Велика Британія.
Жан-Ноель Барро, міністр закордонних справ Франції:
Кілька тижнів тому Україна погодилася на безумовне припинення вогню. Тоді, як росія продовжує здійснювати воєнні злочини. І я кажу це в третю річницю трагедії в Бучі. Сьогодні росія повинна дати Сполученим Штатам Америки, які зобов'язалися досягти припинення вогню, чітку відповідь на запитання, чи хоче вона йти шляхом миру. Так чи ні.
Запросили в Мадрид і єврочиновників - головну дипломатку ЄС Каю Каллас та єврокомісара з питань оборони Андрюса Кубілюса. Вони скористалися нагодою, щоби публічно звернутися до Сполучених Штатів. І від імені Європи закликали американців більше тиснути на росію.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки:
Потрібно, щоб росія погодилася на припинення вогню. Необхідно, щоби москва продемонструвала добру волю, повернувши депортованих до росії українських дітей, звільнивши військовополонених. Я вважаю, що Сполучені Штати повинні чинити більше тиску на росію, аби вона припинила цю війну.
Європейці готові обговорювати можливість відправки в Україну військового контингенту та використання заморожених російських активів для підтримки Києва.
Хосе Мануель Альбарес, міністр закордонних справ Іспанії:
Колись росія буде змушена заплатити Україні воєнні репарації. Тож заморожені російські активи можна вважати таким собі авансовим платежем. Зараз ми говоримо про те, як і надалі підтримувати Україну, як фінансувати допомогу коштом заморожених російських активів.
Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі:
Які іноземні солдати перебуватимуть на її території і чи вони потрібні - вирішуватиме Україна. Вона і ніхто інший. Якщо Київ попросить про гарантії безпеки як-от присутність військових інших держав, то міжнародне співтовариство вирішить, у якій формі це можна реалізувати. І ми точно не дозволимо, щоб путін диктував нам, хто може бути в Україні, а хто ні.
Учасники зустрічі в Мадриді підтвердили: найближчими днями в Україну прибудуть солдати з кількох європейських країн. Щоб детальніше обговорити перспективи розміщення військового контингенту. І заявили, що готові посилювати санкції проти росії. Щоб забезпечити Україні позиції, необхідні для досягнення справедливого і тривалого миру.
Одна зустріч завершилася, на черзі вже інша. Завтра у Варшаві зберуться міністри оборони країн ЄС. На неформальний саміт. Головна тема - збільшення військової підтримки України. Зокрема, термінове надання українському війську боєприпасів на 5 мільярдів євро.