На Вінниччині працюють простори для дітей, постраждалих від війни [ Редагувати ]
На Вінниччині за підтримки ОБСЄ розпочали роботу перші в Україні дитячі простори "Твій", де надається психологічна, соціальна та емоційна підтримка дітям та їх батькам, які постраждали від війни.
Нині у регіоні три таких центри. І лише за місяць допомогу у різних сферах отримало вже понад сімсот дітей. Як вони працюють - розкаже Юлія Корчевська.
У кабінет до психолога першокласник Денис прийшов із бабусею. Саме вона наполягла звернутися до фахівця, бо розгледіла у поведінці внука певні зміни.
Наталя Рафаловська, бабуся Дениса:
Я помітила. Помітила просто, що є проблема. Дитина змінилася, перший клас… І я не хотіла затягувати. Сказала: все, ставимо крапку. І ми звертаємося до психолога. Слава Богу, донька погодилася.
З хлопчиком працює психологиня Ірина. Каже: запит на допомогу нині чималий. Приходять і діти, і дорослі.
Ірина Медь, психологиня:
Соціально-психологічну допомогу ми надаємо на безкоштовній основі ВПО. Вони більше звертаються з психологічними травмами внаслідок пережитих подій, дуже багато підлітків із суїцидальними намірами та умисними порізами. На сьогодні це дуже таке глобальне серйозне питання…
Цей простір вже певний час працює у Вінниці в тестовому режимі. Окрім нього, в області є ще три такі центри.
Ігор Цехановський, директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОВА:
Війна завдала великих і продовжує, на жаль, завдавати непоправних інколи втрат. Нашим людям, нашому суспільству, нашій країні. Не всі ці втрати є фізичними. Дуже багато втрат є ментальними. Вони вимагають просто додаткових великих зусиль для того, щоб зігріти душі наших людей, і наших дітей особливо.
Простори створені в межах пілотного проєкту ОБСЄ за ініціативи Національної соціальної сервісної служби України та місцевих громад.
П'єр Боссан, керівник операційної діяльності Програми підтримки ОБСЄ для України:
Я думаю, ви як журналісти чудово знаєте, наскільки багато страждань зазнали діти в Україні. І не лише від війни, але й від психологічних травм. Ми вважаємо, що вкрай важливо, аби діти отримали комфортний простір, де з ними працюватимуть соцпрацівники, а також психологи. Ми не уявляємо, наскільки дітям важко переживати війну. Але зробимо все залежне від нас, аби полегшити їм життя.
ОБСЄ допомогла з облаштуванням приміщень: забезпечили меблями, книжками, іграшками, а ще покриватимуть зарплати персоналу перший рік. Центри містяться на базі комунальних установ, тож у його роботі задіяні психологи та соціальні працівники.
Василь Луцик, голова Нацональної соціальної сервісної служби України:
Коли говорити про цей проєкт, ми повинні розуміти, що це не лише зовнішня картинка. Ми не бачимо, скільки роботи було проведено до цього. Це було і навчання спеціалістів для того, щоб вони могли кваліфіковано надавати допомогу, це також підготовка самої концепції просторів. Спільно з Мінсоцполітики зараз спроваджуються Центри життєстійкості й центр "Твій" - це фактично доповнення соціальної інфраструктури.
Лише за місяць у просторах "Твій" психологічну підтримку отримали понад сімсот дітей.
Лілія Грудко, керівниця програми "Безпека людини", координаторка проєктів ОБСЄ:
Надані психологічні консультації. Також було проведено уроки арттерапії та інші заходи, тому це лише початок, і ми дуже сподіваємося, як говорили мої колеги, що до кінця року така система запрацює у 12 локаціях інших областей України.
Незабаром планують відкрити ще дев’ять таких центрів у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях. ОБСЄ вже провела тренінги для трьохсот п'ятдесяти фахівців.