Вибухівка на кожному метрі: як розміновують українські поля [ Редагувати ]
Один день бойових дій - це місяць роботи для саперів та демінерів, підрахували фахівці. Станом на тепер майже 140 тисяч квадратних кілометрів української землі є потенційно забрудненими. Один із регіонів, де триває гуманітарне розмінування сільськогосподарських угідь, - Миколаївщина.
У Снігурівській громаді вже два роки працюють фахівці міжнародної організації "Norwegian People's Aid". Українську землю очищують від вибухонебезпечних речовин не лише люди, а й собаки, і звісно техніка. Як це відбувається - покаже Єлизавета Кротик.
На цих спаплюжених війною полях Снігурівської громади працюють не трактори, а сапери. Дмитро вже пів року очищує землю, у якій криється смертельна небезпека.
Дмитро, фахівець із розмінування:
Найчастіше суббоєприпаси, так само протитранспортні міні. Робота сама по собі цікава, складно, і температурні режими, і те, що в полях, і пил, і бруд, і болото. Але нічого.
До того, як вийти в поле, сапери вивчають теорію і тренуються на спеціальних майданчиках. Щоранку працюють на новій ділянці.
Дмитро, фахівець із розмінування:
Починається робочий день з того, що ми прийшли на місце, відкрили прохід, зняли хрест, поставили базу-бурійку і почали працювати. Металошукачем - є сигнал, відступаємо від сигналу 15 сантиметрів, ставимо трикутнички, копаємо проти екскаваційної ями. Далі сама екскавація до сигналу.
Максим працює із напарником. Бельгійська вівчарка Зеп задіяна у розмінуванні вже два роки.
Максим, сапер-кінолог:
Такий вибуховий, дуже активний. Багато у нього дуже енергії. Працювати любить. А зараз, якщо я пішу його в лінію, він буде рвати сюди, там щось може бути. Йому цікаво дуже.
Перевага собак - у швидкості. Де сапер здолає кілька метрів, пес - десятки.
Максим, сапер-кінолог:
Такий звичайний демінер проходить 10-20 квадратних метрів в день. Тому що треба привести кожен сигнал. В собаках вона реагує на запах. Тобто, якщо буде якийсь візок умовний, то він його зафіксує. І демінер треба буде розкривати. А от коли там буде якийсь, ну, шматок вибухівки, який залишиться, то демінер його може не знайти своїм детектором. А собака носом знайде.
Зеп розуміє команди норвезькою.
Сид - це сидіти, лік - це лежати, фут - це щоб він став біля лівої ноги і на тебе дивився. Ком - це щоб він до тебе підбігав. І основна команда, це насправді попрацює, це команда сек. Тобто пошуку.
У Снігурівській громаді працюють 10 ручних груп, сапери з кінологами та команда з механічного розмінування.
Дмитро, старший керівник групи розмінування:
Пройшли навчання на території Сумської області на кінологічній базі ДСНС. З травня 2023 року приїхали в Миколаївську область, і перші відкриті поля у нас були тут, між селами Киселівка та Максимівка. Було відкрито дві ділянки із загрозою транспортних мін, типу ТМ-62.
Один демінер в середньому обстежує до 60 квадратних метрів на день. Та якщо проводити розмінування одразу трьома способами - вручну, механічно та з допомогою собак, то можна охопити більшу територію.
Дмитро, старший керівник групи розмінування:
На цей час в Україні з допомогою механіки ми готуємо, а не розміновуємо землю. Далі після цього собаки проходять по території, обнюхують її, і таким чином виконують розмінування. Там, де, наприклад, техніка не використовується, ми можемо розмінувати за допомогою собак, тоді використовується дві собаки. Перша проходить один раз, після неї інша собака підтверджує, що так, тут дійсно нічого немає.
Сапери Norwegian People's Aid мають обстежити майже мільйон квадратних метрів сільськогосподарських угідь у Снігурівській громаді. Частину вже вдалося очистити. Фахівці знайшли понад сто протитранспортних мін, касетні боєприпаси, ракети та снаряди. Але попереду ще кілометри небезпечної території. Та кожен очищений метр - це шанс повернути селянам безпечне життя і врожайні поля.