Євросоюз готується позбавити Угорщину права голосу [ Редагувати ]
Рішучі заходи чи чергове серйозне занепокоєння? Євросоюз готується позбавляти Угорщину права голосу, повідомило видання "Гардіан". Мовляв, у Брюсселі втомилися від постійних протестів Віктора Орбана, тим паче, що нині на кону - санкції проти росії, які необхідно подовжити після 31-го липня. І стосуються вони, зокрема, заморозки державних активів на 210 мільярдів євро. Більшає й кількість самих угорців, незадоволених політичними кроками країни. Тему продовжить Анна Басова.
Під такі звуки незгодних угорський парламент ухвалював 15-ту поправку до конституції. Усупереч масовим протестам і невдоволенню громадськості офіційний Будапешт таки обмежив права й свободи угорської ЛГБТ-спільноти. Ось уже тиждень як в країні офіційно заборонено публічно демонструвати будь-що, що натякає на гендерне розмаїття.
Сільвія Кісс, фінансовий менеджер:
Ми досягли точки неповернення, коли мовчати більше не можна - ані через власну байдужість, ані через залякування влади. Історія неодноразово показувала нам: коли люди мовчать чи вдають, що нічого не відбувається, поки руйнується демократія, це не призводить ні до чого хорошого.
Демонстративну незгоду з більшістю Угорщина демонструє і на рівні Євросоюзу. Від самого початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Будапешт так і не засудив москву, натомість постійно критикував поставки Україні західної зброї. Та активно блокує будь-яку фінансову допомогу Києву.
Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини:
Жоден європейський військовий інструктор не повинен проводити навчання для українських солдатів на території України, адже це створює серйозні ризики війни у Європі. Для нас це червона лінія.
Та якщо пересічні угорці протидіяти свавіллю своєї влади поки не можуть, у Євросоюзі потурати забаганкам Будапешта не бажають. І вже активно розглядають шляхи та засоби позбавлення Угорщини права голосу, повідомляє видання "Гардіан". Головно через необхідність продовжити санкції проти росії, черговий термін яких спливає 31-го липня. Раніше Угорщина неодноразово спекулювала своїм правом вето в усіх голосуваннях стосовно України. А нещодавно глава уряду Віктор Орбан ініціював так званий референдум з єдиним запитанням до електорату: "Чи підтримуєте ви вступ України до ЄС?" При цьому сам закликав голосувати проти.
Тепер спроби Угорщини завадити підтримці України з боку ЄС можуть призвести до серйозного перегляду відносин із блоком. Тим паче, що Віктор Орбан бореться зі своїм найсерйознішим політичним суперником за останні роки.
Ідеться про лідера угорських правоцентристів Петера Мадяра. Його політсила "Тиса" за деякими опитуваннями вже випереджає орбанівський "Фідес" на 8%. Лейтмотив його політики зараз - повернути Угорщині репутацію надійного члена НАТО та ЄС.
Петер Мадяр, лідер партії "Тиса":
Партія "Тиса" поверне додому кошти ЄС, заблоковані через корупцію в уряді. І це буде підґрунтя для економічного та соціального оздоровлення угорського суспільства.
Понад 22 мільярди євро готівкових коштів, призначених для Угорщини, Євросоюз заблокував іще в грудні 2022, через порушення прав людини та принципів верховенства права. Пізніше частину цих грошей, 10 мільярдів, розблокували. Ймовірно, вивільнення коштів - частина інструментарію, яким ЄС чинить тиск на уряд Орбана.
Та втомлений непередбачуваністю його уряду, Брюссель серйозніше, ніж будь-коли, розглядає можливість застосування 7-ї статті договору ЄС. Та передбачає позбавлення права голосу члена блоку, який систематично порушує засадничі принципи демократії. Для процедури необхідна одностайність інших країн-членів. З 26 під цим готові підписатися щонайменше 19, стверджують у нідерландській партії "Зелених". Європейський парламент запускав 7-му статтю проти Угорщини ще 2018. Втім, тоді довести справу до кінця не вдалося через нерішучість окремих країн.