На Одещині відкрили школу-бомбосховище для 700 дітей [ Редагувати ]
На Одещині у селі Молодіжне сьогодні відкрили простір, який одночасно є і бомбосховищем, і підземною школою. Тепер у безпеці там можуть навчатися понад сімсот дітей, а профінансували будівництво західні партнери України: вони, власне, були присутні на церемонії відкриття закладу. Якими планами ділилися - дивіться далі.
Раніше тут був пустир біля сільського ліцею. Менш ніж за рік на його місці вирили котлован та з нуля збудували величезне бомбосховище площею понад дві тисячі квадратних метрів. Та це не лише укриття - простір працює як звичайна школа, але підземна. На випадок повітряних тривог.
Ольга Гикава, директорка Молодіжненського ліцею:
Всього класних кімнат двадцять чотири, є ліфт для дітей, які на візку. Яка унікальність, в тому, що кожен клас знаходиться окремо і не переривається на щось, а вони спускаються і продовжують урок.
Для навчання тут є і звичайні класи, і санітарні кімнати, спортзали та творчі студії. У підземеллі відкрили навіть краєзнавчий музей! Окремий куток у ньому присвячений російсько-українській війні. Експонати у ньому якраз і свідчать про важливість таких заходів безпеки.
Марина Булай, завідувачка краєзнавчого музею:
Наочні це в нас уламки від КАБів, протитанкова міна. Це, до речі, з Курської області, "Шахед" - з Курської області. Ми це робимо для того, щоб діти знали про це жахіття, про ці наслідки, які у нас відбуваються, щоб не забували про це.
Будівництво цієї школи коштувало близько двох із половиною мільйонів євро. Гроші виділив Європейський Союз, зокрема, уряди Литви та Ірландії. Їхні представники сьогодні відвідали заклад.
Томас Бірн, державний міністр Ірландії з європейських справ і оборони:
Хочу зазначити, що діти здатні навчатися лише тоді, коли вони не бояться, коли їхній розум відкритий до знань і коли вони перебувають у безпечному місці. Саме тому сьогодні тут у співпраці з моїми колегами ми відкрили цей безпечний простір.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення на потреби освітньої галузі України ЄС виділив вже понад двісті мільйонів євро. І ця підтримка триватиме далі.
Штефан Шльойнінг, керівник Програм співпраці у Представництві ЄС в Україні:
Я хочу звернутися до українських школярів! Ми за вами спостерігаємо, ми вас підтримуємо, ми про вас не забуваємо. Ми справді дуже вражені вашою стійкістю, тим, що ви не припиняєте навчальний процес, тим, що ви прагнете більшого. Ми дійсно віримо, що ви є нашим майбутнім.
Підземну школу на Одещині відкрили саме в Молодіжному, адже ця громада часто потерпає від ворожих обстрілів. А ще тому, що в ліцеї багато учнів - понад сімсот. У планах європейських партнерів - зведення таких просторів ще в п’яти областях України.
Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України:
Зараз ми говоримо про понад вісімнадцять мільйонів євро на реалізацію цього проєкту і робота ведеться уже на різних стадіях. Ми говоримо про місто Запоріжжя, ми говоримо про місто Харків, говоримо про Сумську область, Чернігівську область, Миколаївську область.
А ще міжнародні партнери пообіцяли допомогти ліцею побудувати сонячну електростанцію. З керівництвом громади вже підписали відповідний меморандум.