Врятувати ліси Черкащини: як лісівники перемагають природні катастрофи [ Редагувати ]
Нові ліси на Черкащині. В області планують відновити пів тисячі гектарів лісу і для цього висадити майже 3 млн дубів та сосен. У регіоні планують більше мішаних лісів, весь час борються з посиленими атаками шкідників. А ще рахують збитки від збільшення поголів'я тварин у лісах.
Про нові виклики у вирощуванні лісів - репортаж Ірини Васюри.
Ось ця ділянка з роками перетвориться на густий ліс. Сьогодні тут висаджуватимуть сіянці сосни та дуба. Вони заввишки поки лише 20 сантиметрів, а щоб майбутні дерева прижились, необхідно дотримуватись певної технології.
Посадка здійснюється в три прийоми, спочатку робиться лунка, потім вставляється сіянець, головне - опускаємо чим понижче, а потім підтягуємо до гори.
Ця ділянка буде мішаною: чотири рядки сосни чергуватимуться з одним рядком дуба. Така схема дасть змогу вберегти майбутній ліс не лише від пожеж, а й від хвороб.
Ігор Ткач, лісничий Руськополянського лісництва ДП "Ліси України":
Хвороби поділяються на хвойні і на листяні, тобто різні види шкідників їх вражають. Якщо у нас буде зараження площі - оцей один рядок буде слугувати бар’єром, щоб через нього не перейшли шкідники на всю іншу площу.
Цьогорічна кампанія посадки лісу стартувала на місяць раніше. Через суху осінь та безсніжну зиму висаджувати дерева почали ще в кінці лютого. Найбільша проблема при такій зміні клімату - шкідники. Саме цю ділянку, де незабаром буде новий ліс, раніше довелося вирубати через масове зараження.
Олександр Сидоренко, помічник начальника Черкаського надлісництва ДП "Ліси України":
Популяції шкідників збільшуються, немає стійких морозів, за літо розмножуються по 4 генерації, перезимовують, і при такій погоді в березні починають шкодити насадженням, і деревина потім починає всихати.
Насіння рослин спочатку висівають у розсадники, потім підготовлюють смуги, створюють борозни й вже тоді висаджують сіянці дерев.
Робимо під углом, щоб не було повітряної подушки, і піджимаємо його.
Дерева повністю вкриють цю пустку щонайменше через шість років. А за 60 ця ділянка вже перетвориться на повноцінний ліс.
Володимир Касюхнич, директор Центральної філії ДП "Ліси України":
ДП "Ліси України" також працює над тим, щоб вільні землі, які можуть підійти для лісорозведення, щоб набути на них право користування і відповідно в рамках програми президента створювати нові ліси, займатись лісорозведенням.
Ліси постійно досаджують, лікують і доглядають. Лише цього року на Черкащині планують засадити понад 500 гектарів, а це майже 3 мільйони сіянців дерев.