Іспанія засекретила розслідування масштабного блекауту [ Редагувати ]
Таємне розслідування. Суд в Іспанії засекретив процес пошуку причини масштабного блекауту в країні. Попросила про це прокуратура, аби не скомпрометувати результат розслідування. За попередньою інформацією, ознак кібератаки немає. Однак суд перевірить усі версії.
Які можливі причини такого потужного знеструмлення, що зачепило одразу три країни ЄС - Іспанію, Португалію і Францію? І як може допомогти український досвід боротьби з блекаутами - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Такого хаосу стара добра Європа давно не бачила. Не працювали світлофори, ліфти й банкомати. Зник мобільний зв'язок та інтернет, зупинилися метро й залізниця. Люди не могли навіть придбати ліхтарики, бо термінали в магазинах не діяли. І що довше тривав блекаут, то серйознішими ставали його наслідки. На кону були людські життя. Зокрема, пацієнтів в операційних і таких хронічно хворих як 72-річний Хосе.
Хосе Марія Касайс, хворий на хронічне обструктивне захворювання легень:
Я не можу нормально дихати. Щойно я напружуюся, у мене закінчується кисень. Навіть коли я просто говорю, у мене вже закінчується кисень. Я не можу підійматися сходами чи щось носити. Я в інвалідному візку, на кисні, і залежу від електрики.
Жертв уникнути все ж не вдалося. За найскромнішими підрахунками, загинули троє людей через імовірне отруєння чадним газом від несправного генератора.
А що ж стало причиною такого масштабного блекаута - питання на мільйон. Версію щодо "рідкісного атмосферного явища" енергетичні оператори відкидають. Так само не знайшли жодних ознак кібератаки.
Георг Захманн, радник з енергетичної безпеки Берлінського центру Гельмольца:
Зазвичай в енергосистемах ми маємо так званий захист N-1. Це означає, що кожній установці в системі дозволено вийти з ладу, і є альтернативна установка, яка гарантує, що через цей збій вся система не зупиниться. Та це вочевидь не спрацювало в іспанському випадку.
Тобто, найімовірніше, в один момент сталося щонайменше дві або й більше аварій, які спровокували ланцюгову реакцію. А оскільки Іспанію та Португалію обслуговує єдина високоінтегрована мережа, країни поглинув морок. У цей час електрикою також ділилися з Францією, тож блекаут зачепив і її частину.
Пол Кафф, доцент Школи електротехніки та електронної інженерії у Дубліні:
Щоби не вдаватися в технічні деталі, просто уявіть, що по всій країні у нас є лінії електропередачі, трансформатори, дуже багато кабелів, вітрові турбіни, сонячні панелі, звичайні електростанції, атомні електростанції. І всі вони розкидані по карті. Якщо виникає несправність вітрової турбіни в одному куточку країни, це в електричному сенсі відчувається миттєво всюди. Підтримка стабільності всього цього є справжнім викликом для інженерів.
Лише минулого місяця в Єврокомісії підготували ролик про комплект виживання на щодень. На тлі блекауту він отримав нове дихання.
Обовʼязково тримайте при собі готівку. Вона - королева у розпал кризи, адже ваша кредитна картка стане просто шматком пластику.
Хаджа Лабіб, єврокомісарка з питань готовності та управління кризовими ситуаціями:
Те, що сталося в Іспанії та Португалії, а також частково у Франції, показує, що нам потрібно бути готовими. І річ не у тому, щоб лякати наших людей. Річ у тому, щоб бути впевненими, що у нас буде все необхідне протягом 72-х годин.
Європа зробить висновки з цього блекауту - запевняють у Брюсселі. Бо навіть якщо це не кібердії, то вже точно яскрава демонстрація, як спричинити хаос одразу у кількох країнах за лічені секунди. Не потрібно ані бомбардувальників у небі, ані танків на землі.
Максим Немчинов, віцепрезидент об'єднання провідних компаній енергетичної галузі України Energy Club:
Якщо все ж таки це буде як кібератака, то можна у такий спосіб досягнути дуже значних негативних наслідків для європейських країн і взагалі для НСОІ - для об'єднаної європейської системи. Якщо це буде висновок, що це кліматичне явище, у будь-якому випадку так само можна це використовувати з точки зору моделювання кібератак. На сьогодні можна ж шляхом певного програмного забезпечення виставити будь-яке обладнання, і штучний інтелект може дати команду, що саме така ситуація відбувається.
І не дивно, що першою підозрюваною, на думку європейцям, спадає країна-агресорка. Адже це був би далеко не перший випадок саботажу, вчинений російськими агентами.
Пол Кафф, доцент Школи електротехніки та електронної інженерії у Дубліні:
Я зараз в Ірландії, далеко від України. Але наші звʼязки з Європою пролягають через підводні кабелі, високовольтні дроти постійного струму, що з'єднують нас із Британією та Францією. І взагалі у нас є багато підводних кабелів, які передають інтернет-трафік, яким ми зʼєднані також з Америкою. І нас час від часу відвідують таємничі російські кораблі, які зупиняються над цими підводними кабелями й не бажають відповідати, що вони там роблять.
Європейський блекаут - дуже схоже на те, що відбулося в Україні восени на першому році повномасштабної війни. Після масованої ракетної атаки росії. Відтоді наша енергосистема пережила чимало потрясінь та водночас вдосконалень. І нам є чого навчити європейців.
Максим Немчинов, віцепрезидент обʼєднання провідних компаній енергетичної галузі України Energy Club:
Будь-яку аварію можна уникнути, але в цьому випадку в першу чергу для розуміння, для стійкості роботи системи треба, щоб був достатній резерв генеруючих потужностей, які можуть заміщати ті, які вибувають. Це можна досягнути, наприклад, роботою акумуляторних батарей, так званих УЗ, для установок зберігання енергії або як в Україні передбачено, безумовно, це повинен бути резерв генеруючої потужності, наприклад, теплова генерація вугільна, якої в Україні було достатньо багато до повномасштабного вторгнення.
Для Європи це означає одне - ще більше грошей на захист ключової інфраструктури. Хоча експерти наголошують, що цього разу обійшлося переляком. Бо іспанцям та португальцям вдалося відновити електропостачання менше ніж за добу. Зокрема, завдяки постачанню електрики з Франції та Марокко.
Попередній висновок щодо аварії - проблеми з сонячною генерацією. 80% електроенергії Піренейський півострів виробляє з відновлювальних джерел. Але остаточні результати розслідування можуть стати відомими навіть не за тижні, а за місяці.
Пол Кафф, доцент Школи електротехніки та електронної інженерії у Дубліні:
Може статися щось абсолютно незаплановане і химерне. У випадку з Іспанією вже говорять про якісь коливання потужності та напруги. І буде зовсім непросто визначити справжню причину цього. Іноді бувають звіти, які не знаходять першопричину взагалі.
До розслідування інциденту вже залучили незалежних експертів з інших країн.
А в самій Іспанії для вивчення цього масового блекауту створили комісію з кількох відомств. За справу взявся і найвищий кримінальний суд країни. Паралельно своє розслідування проводить і Єврокомісія. Адже інцидент виявив больову точку Європи й легку мішень для гібридних атак.