Лікар-хірург Леся Баранюк про корекцію статевих губ - мода, медична потреба чи особистий вибір? [ Редагувати ]
Леся Баранюк, пластичний хірург клініки "Lita Plus"
Сьогодні поговоримо про одну із найбільш табуйованих тем у пластичній хірургії. Адже будь-які не клінічні матеріали про корекцію статевих губ або мовчки скидають подругам у особисті, або публічно хейтять і розпинають на вівтарі фемінізму, або ж зухвало кидають людям в очі, як непрохані інтимні фото.
В нашій статті пластичний хірург клініки Lita Plus Леся Баранюк розповідає, що ж таке інтимна пластика, або лабіопластика, і чому ця тема досі викликає хвилі інформаційного шуму.
Інтимна пластика крізь лінзу медицини
Інтимна пластика - це хірургічна корекція зовнішніх статевих органів, зокрема малих та великих статевих губ. Лабіопластика займається саме корекцією статевих губ.
Багато людей, і серед них на диво багато жінок, досі не знають, що форма і колір статевих губ можуть бути дуже різними. Норми не існує.
"Ні як лікар, ні як жінка, я не агітую інших жінок робити якусь канонічну чи уніфіковану форму статевих губ. Це не історія про тренди. Лабіопластика, як і будь-яка інша пластична операція, має бути виконана тоді, коли вона потрібна - коли є, оце нудне медичне слово, "показання", - говорить Леся Баранюк.
Для чого роблять пластику статевих губ?
Основна мета лабіопластики - покращення фізичного комфорту та естетичного вигляду статевих губ.
Причини дискомфорту можуть бути різні: вроджена асиметрія, наслідки пологів, вікові зміни або надмірна пігментація.
Часто, разом з усуненням фізичного дискомфорту, спостерігається бонусний ефект - психологічний. Більшість пацієнток зазначають, що почали почуватися впевненіше й щасливіше.
Основні запити, з якими пацієнтки приходять за лабіопластикою
-
Фізичний дискомфорт. У деяких жінок анатомічні особливості будови статевих губ можуть викликати постійне натирання, біль під час фізичної активності або інтимного контакту, складнощі з вибором білизни. Особливо це помітно у спорті: під час їзди на велосипеді, танців, йоги чи бігу. Це найпоширеніша і найвиправданіша з клінічної точки зору причина для операції.
-
Психоемоційні чинники. Зміни після пологів, гормональні коливання, вік або просто індивідуальна форма - усе це може впливати на самооцінку. Деякі жінки соромляться свого вигляду в інтимній зоні, що негативно позначається на сексуальному житті, близькості, впевненості у собі.
-
Естетичні й професійні мотиви. У XXI столітті багато професій прямо чи опосередковано пов’язані з тілесністю. Артистки, танцівниці, моделі, вебкам-працівниці - ці жінки працюють у кадрі, і часто - з повним контролем над власним образом. Якщо їм важливо, як виглядає тіло у найдрібніших деталях - вони мають повне право на зміни.
Як відбувається операція
Лабіопластика зазвичай виконується амбулаторно, під загальною анестезією. Сама операція триває 20–30 хвилин. Існує кілька підходів до корекції, і вибір техніки залежить від індивідуальної анатомії, побажань пацієнтки та досвіду хірурга.
"Основне завдання - не лише зменшити розмір або вирівняти форму, а й зберегти функціональність, чутливість і природну естетику. Уважність до деталей і чітке розуміння анатомії - ключові фактори безпечної й успішної операції", - коментує лікар.
"На практиці помічаю, що для пацієнток також важливий психологічний комфорт, і багато хто обирає саме жінку-хірурга", - додає Леся Баранюк.
Що необхідно знати до та після операції
Перед операцією - обов’язкова консультація з хірургом: пацієнт обговорює свої побажання, показання, протипоказання. Відкрита комунікація - запорука гарного й очікуваного результату.
Також, потрібно буде пройти обстеження: загальні аналізи, огляд гінеколога, іноді - УЗД. Важливо виключити інфекції та запальні процеси.
Реабілітація зазвичай проходить легко. Дискомфортні відчуття минають вже за день-два після втручання. У перші дні можливі набряк, помірний біль, чутливість - це нормальна реакція організму.
"Перший тиждень варто обмежити фізичну активність, уникати тиску, тертя, я дуже рекомендую пацієнткам носити вільну білизну. Сексуальну активність краще відновлювати не раніше, ніж за 4–6 тижнів - після огляду хірурга", - говорить лікар клініки Lita Plus.
Остаточний результат можна оцінити приблизно через два місяці після операції. Із ускладнень - хіба що незначна гематома, яка легко коригується в клініці, безболісно і швидко.
Наскільки хірургічна пластика статевих губ безпечна
Сучасні дослідження (PubMed, 2022–2024) свідчать, що понад 90% жінок, які пройшли лабіопластику, залишаються задоволені результатом - як зовнішнім виглядом, так і полегшенням у повсякденному житті.
Ускладнення трапляються вкрай рідко, зазвичай це незначна асиметрія або потреба у повторній корекції. Вибір кваліфікованого хірурга - головний запобіжник для уникнення ризиків.
Чому не пластика статевих губ гіалуроновою кислотою?
"Гіалуронова кислота в статеві губи, «пиріжечки» та інша метафізична випічка - це про хайп, а не про медицину. У світі, де зупинити людей від хайпування вже неможливо, стає все складніше зберігати критичне мислення", - коментує пластичний хірург Леся Баранюк.
Лікарі клініки Lita Plus наголошують, що ін’єкції в інтимній зоні - це короткочасний, сумнівно естетичний ефект, який часто більше про інстаграмні уявлення, ніж про реальний комфорт. Навіть популяризоване "збільшення точки G" - на жаль, лише гламурний маркетинговий фантом.
Натомість сексуальне життя дійсно може покращуватись після хірургічної лабіопластики.
"Це не тому, що ми щось "додаємо" чи "стимулюємо", а тому що прибираємо психологічний бар’єр. А коли жінка задоволена власним тілом - тіло зазвичай відповідає тим самим", - зазначає Леся Баранюк.
Хірургічна лабіопластика може включати й ліпофілінг - наповнення великих губ жировою тканиною самої пацієнтки. Це не тільки довше тримається, ніж гіалуронова кислота, а й має природне походження - коли хірург буквально переносить жирову тканину самої ж пацієнтки.
Як зрозуміти, що вам потрібна лабіопластика
"Як лікар, я не продаю мрії - я консультую про можливості. Якщо ви не відчуваєте жодного фізичного чи емоційного дискомфорту - вам нічого не потрібно змінювати", - говорить пластичний хірург Леся Баранюк.
Але якщо форма статевих губ спричиняє фізичний дискомфорт чи кожного разу, коли ви дивитесь у дзеркало, вас щось тривожить - сучасна медицина може допомогти. Без сорому. Без стигми.
"Лабіопластика - просто ще одна опція. І як будь-який медичний вибір, вона має бути зроблена обдумано, без тиску й на основі повної інформації. Моє завдання - дати вам цю інформацію чесно. А рішення - завжди ваше", - додає Л. Баранюк.