Рада ратифікувала Угоду про копалини зі США [ Редагувати ]

Верховна Рада підтримала ратифікацію Угоди про копалини між США та Україною. За основу та в цілому. "За" - 338 голосів. Народний депутат Ярослав Железняк опублікукав голосування по фракціям:
- "Слуга народу" - 210;
- "Європейська солідарність" - 23;
- "Батьківщина" - 22;
- "За життя" - 18;
- "Голос" - 12;
- "Відновлення" - 12;
- "За майбутнє" - 10;
- "Довіра" - 18;
- Позафракційні - 13.
Ратифікацію пройшов опублікований раніше Кабміном проект рамкового договору, де загалом описані принципи угоди. Згідно з цим документом:
- США та Україна створюють Інвестиційний фонд відновлення, до якого з боку Вашингтона входить держагентство DFC, а від Києва - одна з урядових агенцій.
- Україна має передавати до фонду 50% роялті та платежів від нових ліцензій на видобуток корисних копалин.
- США можуть зарахувати військову допомогу (якщо вона буде) як інвестиційний внесок, але обов'язки американців цю військову допомогу Україні надавати у договорі не прописані.
- Фонд не сплачує податки в Україні, а умови угоди мають пріоритет над українськими законами. Україна гарантує вільну конвертацію гривні у долари та виведення коштів за кордон.
- Фонд буде зареєстрований у штаті Делавер, а рахунок на його поповнення відкритий в Україні.
- Усі інвестиційні проекти зі сфери видобутку з корисними копалинами зобов'язані розкривати інформацію фонду. Не можна пропонувати третім сторонам кращі умови, ніж фонду.
При цьому є ще щонайменше дві додаткові угоди, які українська влада називає "технічними". Їх не опублікували, і офіційний Київ наполягає, що переговори щодо них досі тривають.
Судячи з витоків у ЗМІ, за цими додатковими угодами, які до Ради не потрапили, контроль американців над розробкою нових українських родовищ буде майже повним. При цьому жодних зобов'язань щододо інвестування в Україну чи постачання зброї в документі немає. Натомість, є численні зобов'язання України і навіть прописані жорсткі санкції за їх порушення.
Як повідомляло "Дзеркало тижня", "США матимуть перевагу як в управлінні Фондом, так і участі в українських інвестиційних проектах. Керуватиме фондом Рада з рівною кількістю представників України та США, але їй допомагатимуть чотири комітети, в яких буде більше американців:
- інвестиційний комітет - 3 менеджери США, 2 менеджери України;
- адміністративний комітет - 3 менеджери США, 2 менеджери України;
- аудиторський комітет, який відповідає за залучення сторонніх аудиторів, а також за наймання та нагляд за консультантів з оцінки внесків, - 2 менеджери США та 2 менеджери України;
- комітет з пошуку проектів - 3 менеджери України та 2 менеджери США.
При цьому, за умовами угод, якщо "український партнер" щось порушить, "жодних розподілів йому не бачити, а українські менеджери втрачають усі права голосу у Раді та відповідних комітетах Фонду". Відповідальність США за порушення з їхнього боку в угодах не передбачено.
Також повідомляється, що американські інвестори будуть першими отримувати інформацію щодо потенційних проектів у сфері видобутку корисних копалин та інфраструктури.
Аналогічно із закупівлею продукції, видобутої на родовищах. Тобто за всіма проектами у сфері видобутку корисних копалин та інших сферах, передбачених угодою, американці матимуть "право першої ночі".