Кабмін накинув оком на "Турбоатом"? [ Редагувати ]
Суперечка за майно на державному рівні під час економічної кризи. Кілька українських стратегічних підприємств стали заручниками з'ясування стосунків між Кабінетом міністрів і Фондом державного майна.
Уряд намагається отримати прямий контроль над державним пакетом акцій цих об'єктів. Фонд держмайна їх захищає і звинувачує Кабмін в обстоюванні не загальноукраїнських інтересів, а приватних (вказують на російських бізнесменів). У Кабміні свої дії пояснюють бажанням ефективно керувати підприємством і його ресурсами.
У такій ситуації зараз опинилися щонайменше з десяток гігантів. Серед них - "Одеський припортовий завод", "Укртелеком" і харківський "Турбоатом".
Останній - це стратегічне підприємство для української енергетики. Лише там на просторах колишнього СРСР проектують, виготовляють і модернізують турбіни для електростанцій. Там нині виконується 100-мільйонний доларовий контракт на модернізацію 20 російських турбін.
Зараз більше 70% акцій "Турбоатома" належать державі. Що не влаштовує в роботі підприємства і якою є позиція його працівників? Роман Вінтонів далі.
Харківський завод "Турбоатом". Тут виготовляють турбіни для атомних, тепло- та гідроелектростанцій. Зараз закінчують модернізацію турбіни для "Дніпрогесу". Завод виконує замовлення сорока країн світу. Це єдине підприємство в Харкові, яке працює у три зміни.
Сергій Катько, токар заводу "Турбоатом":
- Я не скажу, что зарплата высокая, но она стабильная. Завод стабильно работает, прибыль есть у нас. А рабочему что надо? Рабочему надо спокойствие.
Замовлень - на три роки вперед. Торік дохід підприємства майже в чотири рази перевищив запланований. За такі досягнення раніше пам'ятники ставили.
Якщо на заводі кажуть, що "Турбоатом" працює успішно і навіть фінансова криза його не торкнулась, то у Верховній раді переконують: керівництво підприємства слід змінити. На цьому наполягають у спецкомісії з питань приватизації.
"Бютівець" Валерій Писаренко каже, що завод ледь не на межі банкрутства. Такою ж є позиція уряду і самого прем'єра.
Валерій Писаренко, народний депутат України, фракція БЮТ, член комісії з питань приватизації:
- Сьогодні в комісії лежать десятки скарг про, так би мовити, "ефективність" управління цим підприємством керівництва, яке нещодавно було в рядах Соцпартії. Таке ефективне управління на сьогодні фактично доводить підприємство до банкрутства.
Тому народний депутат пропонує передати управління підприємством Кабінету міністрів.
Валерій Писаренко, народний депутат України, фракція БЮТ, член комісії з питань приватизації:
- Мова йде лише про управління підприємством. Саме ця функція передавалась Мінпромполітики.
Висловлення наміру взяти завод під контроль Кабміну збіглося в часі з нападами на підприємство. Сценарій один: група молодиків силою захоплює адміністративну будівлю, вдирається у кабінет директора, відбирає документи, печатку і заводить нового керівника.
Віктор Суботін, генеральний директор ВАТ "Турбоатом":
- В прошлом году трижды мы подвергались нападению со стороны полубандитских формирований. Один раз они прорвались на территорию предприятия, с битами стояли вот здесь в коридоре, возле приемной директора.
Валентина Семенюк, голова Фонду держмайна України:
- Кабмін зрозумів, що не можна оптом забрати все майно, змінивши керівника Фонду держмайна. Тому повертається до старої схеми рейдерства на підприємства, в тому числі і державні, через зміну менеджменту.
Без підпису голови Фонду держмайна ніхто нічого не може робити з підприємствами, частка акцій яких належить державі. Втім, спроби обійтись без автографа не припиняються, каже Валентина Семенюк і показує нам схему, як це робиться.
Таким чином під контроль Кабміну намагаються взяти десяток підприємств, серед яких і харківський "Турбоатом".
Кабмін передає підприємство в управління Міністерству промполітики. Нове керівництво доводить завод до банкрутства. Міністерство економіки затверджує план санації й через суд підприємство продають за борги.
Валентина Семенюк, голова Фонду держмайна України:
- Ми не виключаємо, що буде рішення суду, щоб змінити менеджмент, щоб, саме головне, перекинути всі контракти (1,5 мільярди, і ще на 1 мільярд готуються документи). Це означає, що зміна менеджменту призведе до того, що всі контракти підуть не через державні, а через комерційні структури.
Віктор Суботін, генеральний директор ВАТ "Турбоатом":
- Мы оказались в ситуации, когда мошное крупноє предприятие находится в государственном управлении, и, безусловно, некоторые финансово-промышленные - я добавлю, политические - групировки теперь хотят его получить.
Валерій Писаренко, народний депутат України, фракція БЮТ, член комісії з питань приватизації:
- Нам потрібно звести управління економікою і відповідальність до Кабінету міністрів, який повинен і управляти підприємствами, і ефективно використовувати необхідні ресурси.
Боротьба за завод триває. Після звернення трудового колективу до президента "Турбоатом" взяли під охорону внутрішні війська, а також загони дружинників з працівників заводу.
- А кто, если не мы? В рабочее время мы на второй смене. А те, кто будет на второй, завтра будут де журить. Мы решили отстоять свй завод, чтоб никто не терроризировал нас, и дали нам спокойно рабо тать.
Роман Вінтонів, Світлана Шекера, "Подробиці тижня" телеканал "Інтер"