Республіканці США гідно сприйняли свою поразку [ Редагувати ]
Поки що популярність Обами набагато більша, ніж його досягнення. Він - нова американська мрія. Але мрії можуть і не збуватися. Як воно вийде - будемо спостерігати протягом наступних чотирьох років. Але точно можна передбачити, що вдруге вигравати Обамі буде важче, бо певне розчарування діями президента - є завжди.
Поки ж опоненти-республіканці демонструють, як вони вміють програвати. Оскаржень результатів волевиявлення, позовів до судів і блокади органів влади - у Сполучених Штатах не було. Зрозуміло, що прихильники Джона МакКейна - розчаровані. Багато хто звістку про його поразку зустрів зі сльозами на очах. Та сенатор штату Аризона цю неприємну для себе новину сприйняв гідно. Суперника-демократа привітав по телефону, а своїх прибічників запевнив, - що готовий співпрацювати з Бараком Обамою заради блага Америки.
Дикий Захід засмучений, але налаштований неагресивно. Головне, що їх цікавить, щоб дико не зросли податки, про що лякали республіканці, а також було гідне ставлення до іракської кампанії, передусім до тих, хто загинув на цій війні.
Ми всі американці - незалежно від кольору шкіри. Так вже мислить більшість тих, хто ще не так давно навіть не уявляв, як можна перебувати в громадському транспорті разом із темношкірим. Часи Ку-клукс-клану минули. Род Тіманес показує свій кольт 45-калібру. Каже: його батько міг би спрямувати зброю на афроамериканця. Він - уже ні. Род - ветеран В'єтнаму, працює ковбоєм.
Род Тіманес, прихильник Джона Маккейна:
Я не голосував за цього хлопця Обаму. Але, гадаю, це історичний момент, цікавий час для Америки. Після 8 років Джорджа Буша та Діка Чейні - вже будь-хто буде кращим. Давайте почекаємо і подивимось, що він зробить.
Наступний день після виборів президента США. Арізона грає у гольф. А її кандидат Джон Маккейн програв, але, сподівається штат, виграє країна. Демократи і республіканці одразу забувають про передвиборні чвари і вже за грою обговорюють, як працювати разом заради Америки. А це вже дружньо спілкуються колишні глави адміністрацій Білого дому за часів республіканця Рейгана та демократа Клінтона. Жодних образ, звинувачень чи обливання брудом. Лише жарти і поради, як діяти новому президенту.
Кеннет Дуберстейн, колишній голова штату Білого дому в адміністрації Рейгана:
У Сполучених Штатах це вже традиція працювати разом, щоб керувати країною. Це дуже гарна модель. Але всі країни різні. Ви маєте обрати свій шлях. А ми йдемо разом як єдина команда після дуже жорсткої передвиборної кампанії.
Завтра у Білому домі має зустрітися Джордж Буш та Барак Обама. Говоритимуть про передачу влади. За останні 40 років це буде перша передача влади у час, коли Америка знаходиться в стані війни. Втім, у внутрішній політиці США це традиційно мирний процес. У Вашингтоні не буває революцій - лише еволюції.
Джордж Буш, 43-й президент США:
Мирна передача влади - одна з основних ознак справжньої демократії. Зробити цей процес як можна м'якшим - пріоритетне завдання останніх місяців мого президентського терміну.
Мирний перехід влади був і після рокових виборів 2000-го року. Суперечливий перерахунок голосів у Флориді, Буш стає президентом з перевагою в лічені голоси, але жодного насильства - демократи віддають владу республіканцям, бо так вирішив суд. Верховенство права в Америці не порожнє слово. Вони не розуміють, як в Україні можна постійно переписувати і по-різному трактувати Конституцію.
Джон Гарріс, головний редактор проекту Politico:
Не хочу давати порад українським політикам. Скажу лише про відмінності. Передусім це патріотизм та повага до державних інститутів, які діють згідно з Конституцією. Головне усвідомлювати, що Основний закон важливіший за персон, які при владі чи прагнуть здобути владу.
Стефен Хесс підписує читачам свою нову книжку. Це своєрідний посібник для новообраного Президента - поради, як уникнути помилок. Залишаючи Білий дім попередня адміністрація не викручує лампочки, нічого не псує і не прагне вставляти палиці в колеса у прийнятті рішень.
Стефен Гесс, автор посібника для новообраного президента:
Якщо ви створюєте перешкоди, підставляєте, то наша дуже активна преса залюбки повісить відповідний ярлик. Також колеги по партії потягнуть вас назад. У нас так не відбувається.
Під час виборів країна ділиться на синіх віслюків та червоних слонів. Це символи демократів та республіканців. Після виборів ці кольори поєднуються в національному прапорі. Колишні конкуренти прагнуть разом долати труднощі, а їх у Сполучених Штатів нині більш ніж достатньо.
Максим Драбок, Юрій Романюк. Американське бюро телеканалу "Інтер".