В США готовятся к последнему в истории запуску шаттла [ Редагувати ]
На космодромі мису Канаверал - фінальні приготування до останнього в історії запуску корабля "Анлантіс". Пісця цього знамениті човники відправлять на пенсію, а програму, яка зробила США світовим лідером у космосі - закриють. На борту корабля, який зараз готується до історичного старту - побував наш власний кореспондент у США Дмитро Анопченко.
За тридцять років, скільки в США існує програма "Шаттлів", ще не один корабель не готували до рейсу настільки ретельно. Кілька тисяч людей зараз працюють цілодобово. Перевіряють все. Двигун, електрику, бортові системи. Адже останній рейс "Атлантиса" просто не має права зірватися!
Білл Пауерс, головний інженер центру перевірки шаттлів:
- Ми тут - у гарному сенсі слова - просто схиблені на безпеці. Важлива кожна дрібничка, кожна деталь. А головна увага - до цього приміщення, блоку, де перебуватиме екіпаж. Вам щастить - окрім самих астронавтів, тут мало хто буває.
Це - кабіна звідки вже за два тижні, під час старту, керуватимуть польотом. Палубою нижче - відсік, там астронавти спатимуть. Поруч місце, де перед вильотом розміститься НЗ - вода і їжа на випадок будь-яких ускладнень на борту. Зазвичай екіпаж не любить приходити сюди завчасно. Відсік тісний, у ньому і без того доведеться провести кілька тижнів під час рейсу. Втім, цього разу нинішні і колишні астронавти всіма правдами і неправдами намагаються хоч на хвилину пройти на борт. Щоб попрощатися з "Атлантісом".
Кріс Фергюссон, командир екіпажу корабля "Атлантіс":
- Багатьом, з тих, хто присвятив своє життя космосу, тепер доведеться шукати роботу. Це не надто позитивні думки - напередодні останньої місії. Ми зараз з усіх сил намагаємося не думати про погане.
"Атлантіс" 26 років був на службі НАСА. На космодромі зітхають - йому б ще літати і літати. Кажуть - людство не скоро винайде настільки досконалу машину. Втім, фінанси вирішують все. Програма, яка зробила США світовим лідером у космонавтиці, надто дорого коштувала країні.
Стартова вежа і шаттл, готовий до запуску. Зображення, яке розтиражували на мільйонах листівок, цими днями востаннє в історії можна побачити на власні очі. Після повернення "Анлантіса" астронавтів возитимуть на орбіту вже російські "Союзи". А приватні фірми, які зараз активно підкорюють космос, будуватимуть власні космодроми.
Велетенські космічні човники тепер стануть експонатами місцевих музеїв. Але до цього моменту все ж залишається - один останній старт.