Валерій Чалий: Росія – не лише гарант, а сторона конфлікту [ Редагувати ]


Після того, як мінські домовленості не були дотримані терористами на сході, українська влада почала розглядати новий метод деескалації конфлікту, введення миротворчих військ НАТО.
Проте, Росія має право вето в ООН і може ним скористатися. Це означатиме, що російська сторона офіційно заявить про себе як про учасницю конфлікту. Про це розповів заступник голови Адміністрації президента Валерій Чалий в інтерв’ю програмі "Подробиці".
- Імовірність введення миротворців на Схід України - наскільки вона висока? Враховуючи право вето Росії в НАТО?
- Це є нашим пріоритетом, тому що ми зрозуміли: не відмовляючись від мирного шляху , але одночасно обороняючи державу, немає чітких механізмів гарантій виконання мінських домовленостей. Зараз і Росія, і підтримані нею бойовики фактично не примушені для того, щоб це робити. Єдиний механізм, який зараз є – це миротворчість. Це абсолютно логічне звернення. Справа в тому, що таке питання обговорювалось, я можуть сказати, навіть і в Мінську, під час зустрічі лідерів у нормандському форматі. І там вже говорилось про те, що така ситуація можлива.
Мене трохи дивує заява постпреда Російської Федерації в ООН. Він трішки вискочив далі, ніж його керівництво, тому що насправді його логіка дещо дивна. Можливо, таким чином будь-які дії протирічать статуту ООН, а можливо взагалі він порівнює будь-які рішення з Конституцією Російської Федерації. Для нас це неприйнятно. Ми вважаємо, що це нормальний, логічний крок, і ми будемо звертатися через відповідні механізмиі до ООН, Радбезу, і до Ради Європейського союзу.
Ми розраховуємо на те, що це буде саме європейська місія, але вона потребує також рішення Радбезу. Якщо Росія таке рішення заблокує, а ви вже сказали, що сьогодні є вже такі заяви, це буде свідчити про те, що Росія хоче йти далі, в наступальних діях, в діях до ескалації ситуації. Якщо буде погоджено, тоді ми перейдем до іншого формату .
- Якщо Росія скористується правом вето в НАТО, чи буде це означати що вона юридично підтверджує що є стороною конфлікту?
- Після мінських переговорів очевидно, що Росія є не тільки гарантом, як називалось раніше, але і стороною конфлікту, і можливим вирішенням конфлікту. Залежно від того, яку позицію займе президент Росії Володимир Путін.
Очевидно, що ми маємо сьогодні присутність російських підрозділів. Але при тому ми знаємо, що Росія – ядерна держава, член Радбезу. Тому, в принципі, я думаю ви праві, тоді це проявиться очевидно. І таке блокування, яке вже сьогодні відбувається, свідчить про те, хто налаштований на ескалацію, а хто налаштований на деескалацію конфлікту.
- Сама ідея введення миротворців. Які плюси і мінуси? Чи не розтягне це конфлікт на Сході на десятиліття?
- Насправді, ми йшли шляхом залучення ОБСЄ. І ми з одного боку вдячні місії. Зараз, до речі, я сподіваюсь, що вона направиться в аеропорт Донецький, до Маріуполя, до Первомайська, де продовжуються обстріли. Хтось має засвідчити, хто порушує режим припинення вогню.
Це зараз ОБСЄ Може робити, але як ми бачимо, в Дебальцевому їх рух практично заблокований.
Тому нам потрібні більш ефективні механізми, і якраз миротворча місія один із таких механізмів. Наскільки це реально? Я вважаю, що це реально, тому що сьогодні 31 місія Європейського союзу за останні 10 років працювала, в ООН є багато місій, і очевидно, що все залежить від динаміки ситуації.
В будь-якому разі, це опрацьоване рішення як варіант реагування на ескалацію ситуації. Воно підготовлено було і прийняте Радою національної безпеки і оборони. Потрібні ще рішення парламенту українського. Але врешті-решт, ми очікуємо на початок серйозної роботи по аналізу ситуації, координації дій між Європейським союзом і Сполученими Штатами, членами Радбезу. І врешті-решт вони мають сказати своє чітке вже слово, тому що мова йдеться сьогодні не про загрозу тільки в Україні, а про загрозу безпеки в Європі і в світі в цілому.