Олег Мусій: Реформа медицини займе 5 років [ Редагувати ]


Недовіра до лікарів посилилась за часів президентства Віктора Януковича, зараз вкрай необхідно змінити систему охорони здоров’я та побудувати нову систему європейського зразка.
Поки цього не буде зроблено, до тих пір буде відбуватись неефективне надання медичної допомоги. Але Україна зараз не готова перейти на американську чи британську систему - у людей не має коштів.
Єдиний вихід - система обов'язкового страхування, але її запровадять не раніше ніж за 5 років. Про це в інтерв'ю "Подробицям тижня" розповів Олег Мусій, замголови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я.
Як людям не стати жертвами медичних афер, не втратити гроші, а, головне, життя людини?
- Знання. Знання будуть рятувати людей від подібних аферистів, які безумовно будуть промишляти на людському горі, на онкологічних захворюваннях. Перш за все європейське законодавство регулює надання медичної допомоги громадянам з-за кордону.
Самим головним документом для надання медичної допомоги є угода між пацієнтом і самою клінікою. Деякі європейські країни при наявності благодійного фонду просять ще третю сторону як платника послуги.
До тих пір, поки ви не будете мати підписаного контракту з конкретною клінікою за переліком конкретних послуг і з тими, хто буде платником, при тому розрахунок буде не готівкою, яка потім пропадає, то буде непотрібно купуватись на всякі пропозиції.
Треба прискіпливо, особливо обережно підходити до цього питання, коли мова йде про величезні суми коштів, навіть про сотні тисяч доларів.
Окрім того, в Україні існує асоціація міжнародного туризму яка частково може допомогти. В інтернеті можна знайти цю громадську організацію, її координати і звітність цього благодійного фонду, який має бути прозорий.
Всі кошти, які до нього надходять, і всі кошти, які вони витрачають і ті кошти. які витрачають власне на адміністративні послуги, мали би знаходитись на цієї ж сторінці в інтернеті.
Якщо в людини є дуже важка хвороба, чи треба їхати за кордон, чи можна звернутись до українських лікарів?
- Недовіра до лікарів посилилась за часів Януковича. До тих пір, поки ми не змінимо систему охорони здоров’я, не побудуємо нову європейського зразка за чіткими прозорими правилами, до тих пір буде відбуватись неефективне надання медичної допомоги, буде незадоволеність людей наданням медичної допомоги.
Можуть пройти роки?
- Так, пройде 3-5 років. Для цього зараз ми в комітеті питань з охорони здоров’я будемо слухати міністра охорони здоров’я з обіцяними змінами до системи.
Маю надію, що за чотири місяці вже міністерство напрацювало відповідні законопроекти, де буде виключена така можливість як неефективне надання медичної допомоги чи взагалі ненадання.
Це є дуже важливим моментом, таким соціально значущим. Під контролем знаходиться комітет з питань охорони здоров’я, є достатня кількість депутатів і я в тому числі, як людина, яка розробила концепцію побудови нової системи охорони здоров’я для України.
Тому ми будемо будувати систему в Україні, щоб люди могли лікуватись. За кордоном лікується 1% людей, а 99% людей не можуть отримати адекватну допомогу в Україні. І ми перш за все маємо побудувати гідну систему охорони здоров’я.
Чи можете ви перелічити те, що на вашу думку треба змінити?
- Найголовніше - система управління. На сьогодні міністерство управляє системою. Мають управляти професіонали - лікарі, медсестри, фармацевти, які працюють в системі, разом з структурами, з закладами охорони здоров’я.
Це має бути співуправління цією системою. Це передача дуже багатьох повноважень на місця, це те, що вже зроблено, наприклад, передача міжнародним організаціям закупівлі ліків, щоб забезпечити міністерство від невластивих функцій і знизити корупційну складову.
Це обов’язковий перехід на загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування, про яке ми вже дуже довго говоримо.
Це абсолютно інша філософія до підготовки кадрів. Введення резидентури, це введення лікарського самоврядування, коли лікарі несуть відповідальність за якісне надання медичних послуг, з іншого боку, вони мають додаткові повноваження.
Страхова чи не страхова медицина?
- Однозначно страхова. Я є прихильником страхової медицини і саме в Україні. Для того, щоб будувати адекватну систему при мінімальних заробітних платах, при мінімальних доходах, ми не можемо перейти одразу на британську модель чи американську.