Український спортсмен Андрій Оністрат: Міністерство спорту - величезна машина по відмиванню грошей [ Редагувати ]

Андрій Оністрат - український бізнесмен і банкір. На початку спортивної кар'єри присвятив себе мотоперегонам.
Після завершення кар'єри професійного мотогонщика Андрій Оністрат зайнявся легкою атлетикою. Пробіг все п'ять марафонів серії World Marathon Majors. Тричі повністю проходив Ironman.
Кращий результат показав у Франкфурті, коли проплив 3,8 км, проїхав на велосипеді 180 км, та пробіг 42, 195 км усього за 9 годин 58 хвилин. Більше відомий під брендом "банкір, що біжить".
Свій перший мільйон заробив у 25 років. У минулому році Оністрат втратив банк "Національний кредит". Після цього зайнявся кінними пробігами і посилено вивчає англійську.
Про своє нове спортивне захоплення, розвиток тріатлону в Україні, виховання дітей (у Андрія їх п'ятеро) та ставлення до життя - Андрій Оністрат - в інтерв'ю podrobnosti.ua
Андрію, ти зробив три гонки в форматі повного Ironman, у тебе купа нагород. Яку з них ти вважаєш найголовнішою в житті?
Ну, напевно, найкращий результат був у Франкфурті. Я інколи ночами потрапляю на цей диплом і так до кінця не розумію, як мені це вдалося. 10 годин - це абсолютно професійний результат. Тому що цього можна досягти або серйозно тренуючись в юнацтві, або, звичайно, великими зусиллями.
Твій випадок - великі зусилля.
Я завжди займався спортом, але, дійсно, була пауза. До того ж, я не займався ніколи тріатлоном взагалі.
Є амбіції поліпшити свій кращий спортивний результат?
У мене зараз відбувається трансформація спортивної ментальності. Я понурився в новий вид спорту і займаюся кінними пробігами. Це аналог марафонської дистанції, але верхи і трошки довше. Щоб підготуватись, наприклад, до Всесвітніх кінських ігор, треба коня готувати чотири роки. Чотири роки треба кожен день тренуватись в режимі марафонця, тільки верхи.
Стосовно тріатлону, я не "закрив" його для себе. Я активно треную людей. По-друге, я не залишаю ідею відібратись на Чемпіонат світу, але зараз трошки не вистачає часу - кінь забирає дві з половиною години щодня. Якщо додати три години тріатлону, то, в принципі, я стану абсолютно професійним спортсменом.
Наскільки кінні пробіги - відомий в Україні вид спорту?
Змагання проходять з кінських ігор, але поки вони на низькому рівні. Центр цього руху - арабські країни. Шейхи скуповують всіх більш-менш гарних конів і райдерів по світу. Цей вид спорту фінансує і лобіює Міжнародний олімпійський комітет. Хоча в Ріо (Літні Олімпійські ігри 2016 року пройдуть з 5 по 21 серпня в Ріо-де-Жанейро, Бразилія - авт.), звичайно, його не буде.
Це питання перспективи. Зазвичай, центрами кінського спорту були і є Німеччина, Голандія, США і Британія.
У тебе є свій кінь?
Ні-ні-ні. Це дуже складно, це ж не собака. Це величезна відповідальність, коня надзичайно складно утримувати з точки зору ветеранарії. Це повинна бути порода і генетика. В Україні генетики немає. У нас було декілька київських заводів, які розвивали арабську породу, але вони всі в занепаді останні 20 років.
Наскільки сьогодні можна про тебе сказати, що ти - банкір, що біжить, адже банку вже немає? (У минулому році Андрій Оністрат втратив банк "Національний кредит"- авт.).
Можна, звичайно, адже це стало брендом.У своїй свідомості, я банкір. Колись я погарячкував і сказав, що ніколи в банку працювати не буду. Поки що я не розумію, які обставини змусять мене повернутися,але можливості існують.
Я тримаю руку на пульсі, але професійної діяльності зараз не веду. Банківський сектор у величезному занепаді. Деякі банкіри бігають, але вони, на мою думку, дуже опесередковано цим займаються.
Ти, напевно, єдиний банкір, в банку якого бігали всі працівники. Примітно, що "айронменами" вони теж ставали вже в банку.
Стосовно айронменів. 90% продовжують в якомусь вигляді займатися тріатлоном або марафонським бігом. Просто у кожного свій шлях. Тільки один пішов у боді-білдінг і сказав, що зробить декілька змагань і повернеться. Звичайно, плотного змагального графіку немає, як був за часів банку. Інколи ми зустрічаємось на тренуваннях.
Як зараз проходить твій звичайний день. Чи з'явилось більше часу після втрати банку?
Це велика помилка. Не з’явилось багато вільного часу. Як у мене змінилось життя - більш коректне запитання. Я набагато більше став проводити часу з дітьми. Це факт. Я обов’язково когось везу в школу, в дитячий садочок, на секції. Я зараз кожного дня займаюсь англійською мовою і відчуваю від цього задоволення, тому що відчуваю прогрес. Третя річ - у мене з’явились коні, це ще один поглинач часу. Окрім цього, я почав більше виступати і маю попит на лекції.
Тебе часто називають майстром самомотиваціі. Що скажеш?
Я ніколи не замислююсь, що казати. Я мрію про те, щоб родити "паблік спікінг" за кордоном англійською мовою. На жаль, російськомовний маркет обмежений. Але приємно, що багато людей після моїх виступів заряджаються енергією і починають займатися спортом.
Ти - організатор великих спортивних марафонів в Києві і Харкові. Раніше ці заходи спонсорував банк. Чи шукаєш нових спонсорів? Наскільки важко зараз проводити ці змагання?
Стало важче, тому що тоді я міг забезпечити якесь фінансування за рахунок рекламних бюджетів з банку. Зараз принципово складніше. В Харкові ми взагалі ледь-ледь "склеїли" бюджет міжнародного марафону. Цього року ми фактично відмовилися від Kyiv ETU Triathlon European Cup, він розпався на два івента. Перший - Ocean Lava Ukraine поїхала в Харків, а другий старт олімпійського формату переїхав в Бобрицю, тому що там принципово менший бюджет.
Ми хочемо зробити Бобрицю меккою зеленого туризму в Київській області. В Києві надзвичайно важко. Мої друзі проводили нещодавно KYIV EURO MARATHON. Так от усім абсолютно начхати, що відбувається. Організатори мені жалілись, що вони почали підписувати розпорядження Київської держадміністрації за місяць, а підписали за день напередодні марафону. Хоча це зазвичай робиться за півроку. Неможливо залучити жодного фінансуючого органу.
Ти - суворий батько?
Я намагаюсь бути не жорстким, намагаюсь бути справедливим і добрим. Але, думаю, не завжди виходить. Зі старшими дітьми складніше.
Усі діти пішли шляхами батька?
Ні, старший припинив займатися спортом, не хоче. Позиціонує свої комп'ютерні ігри як кіберспорт. Я не бачу в цьому спорту. Не треба приховувати за начебто професійним підхідом свою залежність. Це величезна проблема для мене. А решта дітей в спорті.
На яких трьох речах варто сфокусуватися, щоб досягти успіху в спорті?
Почати треба сьогодні. Друга порада - точно треба реєструватись і готуватись до старту. Якщо в тріатлоні не буде стартів, буде якась фізкультура. І буде завжди в середині відчуття того, що ти хочеш цим займатися, але, на жаль, не виходить. Треба намітити собі старт і використовувати для себе як мотиваційну складову. Згадав анекдот про чукчу, який помирає і наостанок каже: "Никогда не ешьте желтый снег". Це третя порада.
Перший мільйон доларів ти заробив у 25 років. Топ-3 поради від Оністрата, як досягти успіхів в кар'єрі і бізнесі.
Я вважаю, що на цьому не треба акцентувати увагу, тому що таких людей, насправді, дуже багато. Я не бачу в цьому якоїсь мега-заслуги. Треба зосередитись на працездатності, на роботі над собою, на розвитку і на концентрації.
Хто твій найкращий вболівальник і мотивувальник?
Звичайно, Валентина (дружина Андрія - авт.) мій вболівальник. Я вважаю, що ніхто нікого не зможе мотивувати, якщо ти сам не навчився себе мотивувати.
Слідкуєш за розвитком українського тріатлону? Чи відчуваєш користь від Міністерства спорту?
Сьогодні треба принципово змінюватип підхід в частині формування цього процесу. Тому що, на жаль, сьогодні весь український спорт знаходиться в статусі очікування, що йому хтось щось дасть. І абсолютно всі спортсмени не задоволенні тим станом фінансування, який існує, тому що він незадовільний.
Сьогодні спорт потребує абсолютно повної переорієнтації на клубну систему. На фінансування від любителів, від населення.
Що б ти зробив, якби у тебе були важелі впливу?
Я б повністю поміняв систему розподілу грошей. Повністю. Вона не має бути такою! Гроші повинні розподілятись не за принципом, скільки у кого майстрів спорту. На жаль, сьогодні школа тріатлону фактично в занепаді. Є одна школа в Одесі, яка має перспективу. А найкращий досвід має бути взятий з західних країн. Стосовно фінансування, в приниципі, я вважаю, що треба брати модель, яка існує в Німеччині, коли фінансування спортивних заходів, спорту як такого дає змогу отримувати пільги на опадкування компанії і приватних осіб.
Я не вважаю, що треба створити лаву по відмиванню грошей. Але якщо ти фінансуєш спорт, ти маєш отримувати пільги на сплату податків і особистих, і корпоративних. Але, на жаль, щоб це зробити законодавчо, треба, щоб була дуже тісна співпраця між міністерством молоді і спорту і міністертсвом фінансів.
На тріатлон припадає в олімпіський рік 1,5-2 млн гривень. Ми робили змагання фактично за рахунок Міністерства, яке фінансувало десь загально 20% від загального бюджету. Що б я зробив? Я вважаю, що всі державні органи потребують глибокого реформування. Я б звільнив усіх в один день і набрав нових людей. Просто звільнив і все. Бо це величезна машина по відмиванню грошей. Це стосуєтьс будь-якого міністерства.
Особисто ти не думав відкрити в Києві школу тріатлону за прикладом Одеси?
Ми зараз думаємо над цим. Мені цікаво працювати з талановитими дітьми. Треба цим талантам дати трішечки умов, трішечки підтримки. Потрібні нові тренери, які сьогодні є спортсменами, які розуміють технологію підготовки в тріатлоні, бо вона за останні 15 років принципово змінилася. Якщо раніше в тріатлон приходили з плавання, то сьогодні тріатлоном займаються з самого початку. Але, на жаль, мені здається, що ми будемо мати вакуум результатів наступні 7-10 років, поки оці молоді одесити і одеситки не підростуть.
А сьогодні у нас абсолютний вакуум на світовій арені. Тобто, шансів в тріатлоні на медалі у нас немає. Бо абсолютно застаріла технологія підготовки. Окрім таланту треба сьогодні спортсмену вміти домовлятися, треба вміти формувати свій бюджет, потрібно розуміння, звідкілля він бере гроші на тренування, на збори.
Є думка, що спортсмен не може бути гарним тренером.
Це помилка. Я вважаю, що певна частина спортсменів просто приречена і талановиті в частині виховання людей, тому що вони бачать цей процес. Вони спочатку бачать їх як спортсмени, бачать, хто що робить і що дозволяє бути успішним в спорті.
Чи є в Україні база тренерів з тріатлону?
Бази немає. Єдиний плюс, що "Спортлайф" будує басейни по всій країні і це доступно. Але найдешевший велосипед все одно коштує 1,5 тисячі доларів. І культура зростає, але не такими швидкими темпами, як би хотілося. Ми все одно впираємося у ВВП на душу населення. Поки у нас бідна країна, складно говорити про задоволення якогось попиту. Залишається тільки бігати. Це красиво, доступно. Кросівки купив за 30 доларів, труси вдягнув, маєчку і погнав.
До речі, 31 травня даю безкоштовний 2-годинний практичний онлайн майстер-клас для тих, хто вже давно хоче винести м'яке місце за зону комфорту і отримувати максимум в бзнесі, родині і житті. Зареєструватися можна тут.
Дивіться також повну версію відео інтерв'ю з Андрієм Оністратом.