Кабмін спростив виплату пенсій переселенцям [ Редагувати ]

Закон є, а виплат - немає. Через бюрократичну колізію тисячі внутрішньо переміщених пенсіонерів по кілька місяців не отримують пенсій.
У пенсійному фонді готові платити, якщо громадянин покаже штамп із міграційної служби за місцем проживання. Але там ще від лютого не мають права їх ставити.
Проблему досліджувала кореспондент Наталія Савченко.
Марія Сергіївна в районному відділенні соцзабезпечення - частий гість. Півтора року тому вона залишила окупований Донецьк. Якийсь час жила у Запоріжжі. Цієї зими переїхала до Києва.
На новому місці довідку переселенця довелося переоформити. Та несподівано з’ясувалося, що за новим документом пенсію їй платити відмовляються. Кажуть, бракує штампу міграційної служби.
"Так виходить, що без печатки і немає пенсії і немає пенсіонера. А пенсіонеру потрібно все: і ліки, і харчування, чому пенсіонер взагалі залежить від друку", - прокоментувала переселенка із Донецька. Марія Голуб.
У районному управлінні соцзахисту розповідають, що така проблема не лише у пані Марії. Через відсутність штампу міграційнеої служби документи не приймають у кожного 6-го переселенця.
"Залишається в силі постанову №509, листопада, 2014 року. Яке говорить про те, що при постановці на облік, зокрема пенсіонерів, на довідці переселенця повинен стояти штамп міграційної служби, який повинен підтвердити фактичне місце проживання", - прокоментував начальник відділу обслуговування громадян Дарницького відділу управління Пенсійного фонду у Києві Наталія Ковальчук.
Та проблема у тому, що міграційна служба не ставить такі штампи вже 5 місяців.
"Я ходила в міграційну службу і мені там прямим текстом сказали, друку у нас немає", - прокоментувала пенсіонерка, переселенка із Донецька Марія Голуб.
У ресурсному центрі допомоги переселенцям пояснюють, пенсійний фонд керується постановою Кабміну від 2014 року, а міграційна служба новим законом про захист прав внутрішньо переміщених осіб.
У ньому сказано: довідка безстрокова, а про штамп - ані слова. Правова колізія. У цій ситуації фахівці центру радять пенсіонерам вимагати письмових пояснень у пенсійного фонду та звертатись до суду.
"У сумській області одні правозахисники разом с переселенцями добилися в суді рішення, що це незаконно - вимагати штамп зараз. Але знову ж таки рішення не доведено до реалізації", - прокоментував координатор ГО "Донбас SOS" Ольга Гвоздьова.
В уряді про проблему знають. Кажуть, просто не встигли її виправити. Обіцяють зробити це сьогодні на засіданні Кабміну. І вже вирішили як.
"Процедура дуже проста - людина отримує довідку про статус внутрішньо - переміщеної особи, вона є безстроковою. Періодично, раз в 6 місяців, до неї приходить соціальний інспектор, складає акт, що вона є і виплати продовжуються, якщо її нема - виплати припиняються. Штампу не потрібно", - заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.
Марія Сергіївна сподівається, що у червні нарешті отримає гроші. І вже знає, на що їх витратить. Жінка хоче купити онуці подарунок на останній дзвоник.
Наталія Савченко, Андрій Кузнєцов, "Новини", телеканал "Інтер".