Силовики замість реальної боротьби з корупцією переслідують екс-податківців [ Редагувати ]
Силовики через три роки згадали про деяких колишніх держслужбовців замість переслідування справжніх злочинців та корупціонерів з представників старої та нової влади, повідомляє Antikor.
В Україні боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади продовжує перетворюватися в якийсь фарс. Десятки початих силовиками кримінальних справ і показових публічних затримань на камеру і «спецоперацій» в результаті поки привели до великого пшику: немає жодної реальної посадки топ-корупціонерів, а правоохоронці тим часом не припиняють штопати все нові і нові справи, замість того, щоб довести хоча б кілька з них до логічного завершення й посадити за ґрати реальних злочинців, які і вже при нинішній владі непогано себе почувають, а їхні декларації рясніють прогресуючим досягненням успіху.
Прикро, що на цьому тлі деякі з відкритих кримінальних проваджень після Майдану закриваються так і не дійшовши до суду, частина з них розвалюються, спускаються на гальма, а висунуті звинувачення не підтверджуються фактами і конкретикою.
Всі шанси повторити таку долю має і гучна розпіарена нова справа так званих екс-податківців по «схемам Клименко» в частині обвинувачення ряду його фігурантів. А переслідування деяких затриманих у цій «успішній» спецоперації стало схожим на банальну розправу над опонентами, яка може бути вигідна і замовлена безпосередньо главою МВС Арсеном Аваковим, який може мати свою корупційну зацікавленість у переслідуванні деяких екс-податківців.
Безперечно, боротися з корупцією треба, саджати корупціонерів теж треба, однак те, як це вибірково відбувається з подачі «верхівки» МВС і ГПУ має мало чого спільного з законом, правом і демократією й перетворюється на недолугу помсту в стилі 90-х з боку міністра внутрішніх справ.
Дивна розправа над Станіславом Денисюком
Як випливає з доступних журналістам матеріалів, звинувачення на адресу колишнього голови Державної податкової адміністрації в Харківській області Станіслава Денисюка, показово затриманого минулого тижня разом з іншими екс-податківцями по «справі екс-глави Мінсдоха Клименко», розвалюються на очах, а аргументи, висунуті слідством, не витримують жодної критики.
Виявилося, що вже на етапі розслідування справу в частині обвинувачення Дениюска в нібито причетності до «схем Клименко» теж ризикує повторити десятки подібних проваджень, про успіх яких ГПУ хвалилася і рапортувала мало не зі 100% -ою впевненістю і доказовою базою. Але згодом ці справи розвалилися так і не дійшовши до судів.
Зокрема, на цьому тижні мало відбутися засідання Апеляційного суду щодо перегляду запобіжного заходу для Денисюка, однак суд вирішив перенести слухання на 7 червня 2017 року. Як вдалося з’ясувати з джерел в правоохоронних органах, відстрочка з розглядом апеляційної скарги сталася через неготовність матеріалів прокуратури для надання стороною обвинувачення аргументів колегії суддів.
Така неготовність, як повідомляють нам наші джерела, може бути спровокована тим, що «справа Клименко» підганялася під виступ генпрокурора Юрія Луценка в Раді на минулому тижні, а затримання підозрюваних відбувалося, м’яко кажучи, сумбурно, спонтанно і маніпулятивно.
«Таке відчуття, що брали всіх підряд без розбору, хто працював при Януковичі на різних посадах, щоб був більш ефектний піар, а також, щоб за допомогою кримінальної справи і за вуха притягнутих звинувачень натиснути на фігурантів справи, як це успішно практикує прокуратура останнім часом», - поінформували нас на правах анонімності в ГПУ.
Чому справа проти Денисюка перетворюється в черговий фарс силовиків
Нагадаємо, Денисюк очолював Державну податкову адміністрацію України в Харківській області в 2006-2011 роках. Тобто, виходить, він рік пропрацював після приходу до влади Януковича, а зараз чомусь силовиків зацікавив період роботи Денисюка в період Клименко, хоча, як відомо, Клименко очолив Мінсдох 12 грудня 2012 року і займав крісло міністра до лютого-2014, після чого втік з країни разом з членами «сім’ї» втікача Януковича.
Тобто це як мінімум дивно, що прокуратура «шиє» йому якісь схеми в період, коли фактично податківець вже не працював при Клименко. Останній, нагадаємо, очолив податкову країни в листопаді 2011 р.
Більш того, як стало відомо з матеріалів з відкритих джерел, станом на липень 2011 р. Денисюк вже був попереджений про майбутнє звільнення в грудні-2011. Тобто з тим, з ким він нібито був в «злочинній групі» за версією слідства (Янукович, Азаров, Клименко і Захарченко), його збиралися вигнати з податкової. Згодом «злочинна влада» таки позбулася незручного і принципового податківця, звільнивши його 3 січня 2012-го.
Також з матеріалів справи стало відомо, що Денисюку інкримінують і нібито перевищення посадових повноважень при Клименко. Однак, згідно з інформацією з відкритого доступу, на момент роботи Денисюка на посаді голови обласної податкової в 2011 році відбувалася реорганізація ДПА Харківщини, і ніяких повноважень у нього взагалі не було, а всі важелі влади перебували у комісії з реорганізації, головою якої був зовсім інша людина.
Від фактів, якими як козирі оперують в Генпрокуратурі, адвокати Денисюка взагалі, м’яко кажучи, шоковані і здивовані.
«Інкриміноване Денисюку - протиріччя здоровому глузду, закону і реальному фактажу, допущене з боку слідства. І звичайно, встановлена взагалі невідповідна реальності застава, тому що якщо за відстороненого від посади глави ДФС Романа Насірова призначили заставу в 100 млн грн, то Денисюк у нас на 332 гривні виявився ще «злочинніше» за Насірова», - повідомив нам захисник інтересів екс-глави податкової інспекції Харківської області Олексій.
За його словами, по суті в обвинуваченні, висунутому Денисюку, «розвалювати-то нічого», оскільки йому не інкримінують нічого конкретного, і кажуть, мовляв, «ти був на посаді і увійшов в «злочинну» змову з Януковичем, Клименко і Захарченко», тобто які саме дії йому закидаються - взагалі незрозуміло».
«Ні те, що Денисюк якісь вказівки комусь давав, ні те, що він підписував якісь папери. Те, що справа не буде навіть направлена до суду - це 300%! Там взагалі нічого направляти. Це просто спосіб тиску на Денисюка з тим, щоб примусити його до якогось компромісу, про який краще запитати у тих, хто такі справи ініціює. Слідство получається тисне. Наприклад, якщо по всім затриманим екс-податківцям сумарно взяли заставу в 375 млн грн, з яких 100 млн грн - це з Денисюка», - обурився адвокат і додав, що вчиняється «точковий тиск на Денисюка, якому єдиному підозру особисто вручав головний військовий прокурор Матіос».
«Тобто це чітко Матіос виконує якісь свої замовлення, вирішує питання, а з правом і законом це нічого не має спільного», - додав він.
Дивне мовчання слідства
У Генпрокуратурі ніяких подробиць і деталей справи поки не повідомляють, посилаючись «на таємницю слідства». Уже минуло більше тижня з моменту затримання понад 20 фігурантів та рік, як кажуть у МВС та ГПУ, з початку слідства по цій справі, а ЗМІ та громадськості силовики навіть не надали ніякого наочного графіка «схем»: ні як перераховувалися кошти, ні назв фірм, ні документів з підписами, які підтверджують якісь розпорядження екс-податківців і їх роль в цій надуманій показусі.
Після направлення офіційного запиту в прес-службу прокуратури там пообіцяли «розібратися і дати відповіді у встановленому законом терміни».
Утримується від коментарів і сам Матіос, який проігнорував наші питання, адресовані йому особисто.
На жаль жодних відповідей досі ми не отримали.
Помста Авакова?
Також нам стало відомо, що за атакою на Денисюка може стояти особисто глава МВС Арсен Аваков, який очолював свого часу Харківську облдержадміністрацію і мав свої бізнес-інтереси в Харківській області, а також серйозні проблеми з законом, в тому числі через відкриту у 2000-х роках кримінальну справу про несплату фірмами Авакова податків в особливо великих розмірах.
Можливо, атакою на Денисюка нинішній глава МВС руками прокурорських намагається назавжди закрити питання щодо його бізнес-минулого і ряду сумнівних бізнес-операцій і «схем».
Крім цього, губернатором Аваков був при президенті Ющенко, представляючи його політсилу і його конфлікт з податківцями (підконтрольними уряду) міг крім бізнес-протистояння носити ще і політичну складову - в 2005-2010 рр. при губернаторстві Авакова працювали Кабміни, очолювані Тимошенко, Єхануровим, Януковичем і знову Тимошенко.
Тепер же, відчувши смак влади, у керманича МВС може з’явитися спокуса розібратися з усіма, хто колись виводив його на чисту воду і може багато чого розповісти про його темне підприємницьке і губернаторське минуле.
Глава МВС поки ці підозри теж ніяк не коментує - ні в «Фейсбуці» (як звик спілкуватися міністр з громадськістю), ні на публічних заходах, ні у відповідях на журналістські запити.
Фактор Насірова
У резонансній «справі екс-податківців» несподівано для всіх раптом сплив відсторонений глава ДФС Насіров, який, за словами, Матіоса, проявив «громадянську позицію і допоміг слідству в розслідуванні «схем Клименко».
Цей крок та слова Матіоса щодо Насірова з подивом та осудом сприйняло суспільство та ЗМІ, ставлячи цілком логічні запитання: з чого б це раптом чиновник, який намагається наразі всіляко виїхати в США, став раптом таким свідомим, і що йому раніше заважало передавати ГПУ дані про схеми «податківців Януковича»?
Більш того, за нашою інформацією, схеми «Клименко-Азарова-Курченко» процвітали і після перемоги Майдану. Нещодавно, наприклад, СБУ прикрила великий міжрегіональний конвертаційний центр в Харківській області, через який відмивали гроші за «чорне зерно» на мільйони гривень. Цей «конверт» з’явився не вчора, і не позавчора, і, схоже, з нього «годувалися» й нинішні недолюстровані чиновники, поплічники і «борці» з корупцією в силовому блоці країни.
Як повідомляють на правах анонімності підприємці Харківщини, після втечі Януковича і його соратників, тільки перші кілька місяців бізнес вільно дихав і працював, а потім схеми, побори і корупція повернулися в ще більших масштабах. Куди дивився Насиров, Аваков і Матіос раніше - питання залишається відкритим.
Також, як підтверджують підприємці Харківщини, саме під час роботи Денисюка на чолі податкової інспекції Харківської обл. був найбільш сприятливий клімат для підприємницького середовища та ведення бізнесу та відбувалася справжня, а не фейкова боротьба з корупцією.
Крім того, викликає великий сумнів «схемова» і взагалі фіскальна «компетентність» Насірова, який до 2015 року взагалі ніколи не працював в податковій системі країни! Що він може розповісти про «схеми Клименко-Януковича» - викликає великі сумніви та подив.
Тим більше, Насіров з урахуванням кримінальної справи на 2 млрд грн, яка мечем висить над ним, міг би придумати і не таке, щоб врятуватися, уникнувши відповідальності за тими статтями, які йому інкримінують.
У цій історії «хворий» Насиров ще більше опинився в смішному становищі: якщо він знав про «схеми Клименко» і його фігурантів раніше - чого він не повідомляв цього правоохоронцям (приховував щось сам або користувався сам послугами «схемщиків»?). Тоді проти нього за логікою силовики повинні відкрити нову справу – за приховування кримінального злочину або за співучасть.
Або, можливо, відсторонений головний фіскал країни чогось не договорює і намагається виторгувати у влади «квиток на свободу», втопивши при цьому інших, мовляв, нехай потім суди розбираються...
Розслідування може викрити корупцію з боку МВС і ГПУ?
За словами ж голови «Союзу захисту підприємництва» Сергія Доротича ті, хто раніше «кришував» схеми з податковими ямами, продовжують і далі перебувати на своїх робочих місцях, а справу проти екс-податківців почали через те, що ці фігуранти просто відмовилися «присягати» на вірність новій владі і брати участь в її схемах та відроджувати старі «мутки».
У зв’язку з цим, коментуючи «справу Клименко», у Верховній Раді ряд нардепів вважають дії ГПУ і інкриміновані екс-податківцям дії дешевим піаром та показухою, за якими немає ніяких конкретних доказів.
Зокрема віце-спікер парламенту Оксана Сироїд, наприклад, називала затримання колишніх податківців цинічним шоу. «Все, що було пов’язано з так званими обшуками й арештами, все це було шоу, добре підготовлене і режисоване... Тим більше витрачати на такі шоу величезні кошти з бюджету - це просто цинічно», - відзначала вона журналістам.
Заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак в свою чергу висловив упевненість, що до суду згодом може дійти тільки кілька справ проти екс-податківців, а затримання фігурантів «справи Клименко» нардеп теж назвав чи не цирком.
«Про всі ці «пральні» банки, «мийні» контори, готівкові майданчики давно і дуже добре знали, адже цим займалася сама влада, і нічого такого, що влада не знала б раніше, в цих справах немає. А для того, щоб посилити виступ генерального прокурора в Раді, людям і показали таку велику піар-акцію», - цитує парламентаря «Апостроф».
Нардеп також додав, що обурення Авакова з приводу того, що затриманих прямо із залу суду стали відпускати під заставу, виглядає дивно: «А іншого нічого не могло і бути, адже з тих злочинів, які їм інкримінують, запобіжним заходом не є взяття під варту. Там - застава. І це нормально за всіма економічними злочинами, в тому числі, і корупційним. Це світова практика, і нічого іншого тут бути просто не може. Це передбачено Кримінальним процесуальним кодексом, правда, народ цього трохи не розуміє».
«Думаю, що може бути кілька судових вироків, але, швидше за все, не для всіх», - резюмував політик, підтвердивши слабкість аргументів слідства щодо низки затриманих фігурантів і спрогнозувавши масовий розвал звинувачень проти затриманих екс-податківців.
У свою чергу нардеп, член колегії МВС Антон Геращенко визнав, що результат спецоперації «залежить від якості роботи слідства» і м’яко натякнув, що епізод в частині підозри Денисюку - спроба силовиків фактично натиснути на нього з метою «розв’язати язик і розповісти «про ті взаємини, які були у керівництва податкової з губернатором Михайлом Добкіним; вони можуть багато цікавого розповісти, про те, як їх просили робити розстрочки щодо податку на додану вартість, і за яким фірмам повертати незаконний ПДВ».
У відповідь на ці випади Геращенко і затримання екс-податківців прокоментував і сам колишній губернатор Харківської області (2010-2014 рр.), екс-мер Харкова (2006-2010 рр.), а нині нардеп Михайло Добкін: «Говорити сьогодні про арешт «колишніх» після трьох років влади (прихильників Майдану - Ред.) - вже смішно... Нехай краще покажуть, хто поніс реальне покарання з корупціонерів нової влади...».
«Справа в тому, що Станіслав Денисюк, якого я поважаю як фахівця, порядну хорошу людину працював главою ПДА Харківщини з 2006 року по 2011-й. І якщо взяти період керівництва областю в цей час то з’ясується, що з 2006 по 2010 рр. обласною держадміністрацією керував нинішній прямий начальник Геращенко - пан Аваков, а при мені Денисюк працював трохи більше одного року», - заявив Добкін, підкреслюючи, що МВС на чолі з міністром влаштували за допомогою ГПУ «помсту своїм опонентам» і цькування, а якщо розібратися, то всі корупційні ниточки в результаті зможуть привести в кінці кінців і до самого Авакова.
Звертаючись же до нардепа Геращенко, Добкін також сказав: «Раджу вам, коли ви про щось говорите, дивитися в історію і в біографію людей – чи не попадаються там ті, з ким ви працювали».
«А то так, борючись з корупцією, скоро самі на себе вийдете», - додав Добкін, підтверджуючи той факт, що так, швидше за все і станеться - після подібних показових «спецоперацій» під слідство потраплять їхні ініціатори та виконавці, в тому числі і Аваков з соратниками і деякими «схемниками» від нової влади.
У той же час, за словами екс-глави Українського бюро Інтерпола Кирила Куликова, сенсу в показовій спецоперації по затриманню екс-податківців взагалі не було ніякого, а її результати і судові перспективи вже сьогодні викликають дуже великі сумніви.
«Я не розумію, який сенс був в цій «спецоперації». Але потрібно було показати депутатам і іншим, що ось так от затримали. Маю велику надію на те, що необхідність вести затриманих на вертольотах була. Зрозуміло, що публіка вимагала шоу, і вона його отримала. Якби публіка була розумнішою, вона б дивилася на результати, яких немає! При нинішньому керівництві МВС вже нічого не дивує», - сказав він.