На Поліссі копачі бурштину "відбили" мотопомпи у поліції [ Редагувати ]

На Поліссі у розпалі боротьба з бурштинокопачами. Поліцейські з райвідділків, спецполіція, Нацгвардія й оперативний штаб - чималі сили залучені до боротьби з нелегалами. Але промисел і далі триває. Чому його важко зупинити - розкажуть мої колеги.
Це - поліцейські машини на Поліссі. І це - зовсім не наслідки ДТП. Так закінчилася чергова спроба спецполіції з опер-штабу зупинити нелегальне видобування бурштину в селі Черемель Дубровицького району. У старателів правоохоронці вилучили дві мотопомпи.
"Група невідомих осіб в балаклавах напала на працівників роти спецпризначення, пошкодила два автомобілі, перевернули їх", - повідомив Костянтин Головатюк, в. о. начальника Дубровицького відділу ГУНП у Рівненській області.
Десятьом бійцям спецполіції довелося тікати. Пішки. Відбиваючись при цьому від сотні старателів. Врешті - троє в лікарні.
"Загальний стан задовільний, в них є легкі тілесні ушкодження, в одного з постраждалих - це забій передпліччя, в одного - забій стегнової кістки", - говорить Олександра Кухарець, лікар приймального відділення Дубровицької центральної районної лікарні.
Цього разу свої помпи старателі в буквальному сенсі відбили.
А це - вже інше родовище - в селі Соломир. До кордону з Білоруссю - кілька кілометрів. Прикордонна смуга, де колись забороняли навіть ходити без документів. Тепер господар тут не закон, а бурштин. Копачі вважають ворогами і поліцейських, і журналістів.
"- Знімаєш на відеокамеру, от нафіга ти знімаєш?"
"- Шшш, тихо".
Далі короткої бійки і погроз справа не пішла. Нашій знімальній групі вдалося виїхати. Але ми повернулися - і вже з Нацгвардією. Прямо біля дороги - працює мотопомпа. Відвезти її групі з восьми поліцейських - не під силу. Єдине, що можна зробити - це на кілька годин зупинити роботу.
"- Заплати йому сто доларів, а ви собі мийте".
Свідками такої розмови, у кабінеті голови сільради в Дібрівську - за 40 кілометрів від Соломира - ми стали зовсім випадково. Говорять, звичайно ж, про бурштин. При появі нашої знімальної групи - замовкають. Зрозуміло одне: на землях, де сирець добувають місцеві - вирішили працювати чужаки. Дібрівці їх вигнали. Звичайна ситуація. Оперштаб зупинити нелегальне видобування не в змозі, розповідає голова сільради.
"Поліція розжене, вони далі підуть, ну поставлять палатки, це не вихід. Вихід із положення - це прийняти той закон. Ті, що не треба закони - приймають, а от видобуток - прийняли б, люди б поремонтували б дорогу, заплатили б в державу гроші", - говорить Василь Шепелевич, Дібрівський сільський голова.
Та поки що на видобуванні сонячного каменю держава не заробляє. Бурштиновий капітал осідає в приватних кишенях. Хтось - витрачає його на дорогі машини, будинки, хтось - на лікування, іноді на загальні потреби - машини для швидкої та рятувальників. Місцеві воюють з поліцією і журналістами. І якщо раніше прагнули легалізації, то тепер - просять взагалі їх не чіпати.