Обмін полоненими на Донбасі: з'явилися нові подробиці [ Редагувати ]
Про перспективи повернення інших полонених та про обставини вчорашнього обміну розповіла представник України у Трьохсторонній контактній группі Ірина Геращенко в ефірі "Подробиць".
Зазначимо, що вона особисто була присутня при обміні полонених, а також безпосередньо займається питанням звільнення наших полонених.
"Насправді було б перебільшенням сказати, що це тільки перемога однієї людини. Користуючись нагодую, хочу ще раз підкреслити ключову, комбінуючу і важливу роль президента України Петра Порошенка; подякувати колегам по Мінському процесу і гуманітарній підгрупі - ми працюємо разом з Віктором Медведчуком, чкий має безпосередній контакт з представниками ОРДЛО і ОРЛО, з представниками Російської Федерації. Власне всі ключі від усіх в'язниць знаходяться в Кремлі. І після того, як Москва прийняла рішення розблокувати цей процес, Україна до нього вже була готова. Ми завжди стояли на компромісній позиції. Ми ще у травні місяці провели процедуру верифікації тих осіб, які не бажають повертатися на окуповані території. До останньої хвилини були проблеми з визначенням дати, з узгодженням технічних деталей", - розповіла Геращенко.
Вона також пояснила причини технічних складнощів, які виникли під пас переговорчого процесу.
"Якщо список тих громадян, яких утримують на окупованих територіях збільшується в першу чергу за рахунок проукраїнського населення, то в Україні цей список людей, яких ми запитували рухається. У нас тільки по закону Савченко цього року було звільнено 63 особи зі списків. Під час процесу, коли ми вже запустили підготовку до звільнення, 41 людина була звільнена. Потім шість осіб відмовилися їхати на окуповану територію (а ми правомірна держава і не можемо когось силоміць тягти). Також довго тривав переговорчий процес - чи визнаються довідки, чи дозволять не їхати на блокпост, тому що людина не хоче. І навіть під час вже самого перевезення тих людей зі списку, яких запитувала інша сторона - чотири людини відмовилися. Крім цього, і недовіра сторін одна до одної. А інші проблеми накладали такий відбиток, що в останню хвилину переживали, що все зірветься. Були обмеження в термінах юридичних і тому Генеральна прокуратура, і суди, і Служба безпеки України, були задіяні служби Пенітенціарної служби - вони спрацювали добре, за що їм дуже дякую.", - зазначила депутат.
Крім цього, Ірина Геращенко розповіла й про учасників процесу визволення заручників.
"Дійсно ще дуже багато людей залишається в заручниках. І Мінська гуманітарна група працює, і це буде ключовим питанням для Нормандського процесу, і безпековий і гуманітарний блок Нормандських угод. Також маємо подякувати церкві, тому що вони долучаються до того, аби ці гуманітарні акції пришвидшувати".
Представник України у Трьохсторонній контактній группі також розповіла, що робити, якщо близька людина потрапила у полон бойовиків.
"Власне всі люди, які чекають на своїх близьких мають звернутись до Служби безпеки України, щоб людина була зафіксована у відповідних списках. Усі родичі тих 74 осіб, які вчора були звільнені були попереджені і могли зустрічати своїх рідних. Одна жінка зі списку прийняла рішення в Горлівці, коли проходила процедуру звільнення, залишитись там, пояснивши це життєвими обставинами, бо там перебуває її родина. Тому всі 73 наших українців, яких вчора вдалося звільнити прибули до Києва".
Геращенко зазначила, що нині 41 людина проходить реабілітацію в лікарні Управління ДУС, і ще 24 військових знаходиться у військовому госпіталі.
"Я вважаю, що вчорашній день це не просто розблокування процесу звільнення заручників і дуже позитивний сигнал, а це важливий насправді день для всіх учасниць Нормандського формату. Тому що і Україна, і Росія, і Франція, і Німеччина прагнули позитивних новин. Це мега позитивна новина і я дуже сподіваюся, що вона дійсно дасть поштовх для вирішення інших гуманітарних питань. Зокрема. залучення Червоного Хреста, пошуку зниклих безвісти. У списку зниклих безвісти сьогодні 403 громадянина", - заявила Геращенко.
Вона також додала, що українська сторона прагне розблокувати процес звільнення українців з російських в'язниць.
"Що стосується заручників, президент України сьогодні дуже чітко заявив, що ми прагемо розблокувати процес звільнення тих наших громадян, які знаходяться в російських тюрмах, політвязнів. І тут ми теж готові до компромісів, до того, щоб це було розблоковано у 2018 році. І Олег Сенцов, і Олександр Кольченко, і Роман Сущенко наш колега і Гриб Роман, щоб усі повернулися додому. Якщо будемо говорити про окуповані території, то згідно списку Служби безпеки України, то близько ста громадян ще залишаються в заручниках. Однак хочу додати, що прежставники ОРДЛО не підтверджують цю інформацію. Вони підтверджують місця утримання близько 30 громядян з цього списку", - заявила представник України у Трьохсторонній контактній группі.