В Україні обговорили запуск ринку землі [ Редагувати ]
Програму запуску в Україні ринку землі обговорили сьогодні президент Володимир Зеленський, очільник уряду - Олексій Гончаренко та представники аграрного бізнесу. Тож коли українці зможуть вільно розпоряджатися своєю землею? І кому та на яких умовах дозволять її купувати? Тему продовжить Богдан Вербицький.
42 мільйони гектарів. І користуються ними по-різному: орендують, відкривають власну справу, чи тримають "трішки для себе". Однак повністю розпоряджатися землею українці й досі не можуть. Ще у 2001, під час запровадження мараторію на її продаж, депутати зобов'язалися якомога швидше розробити проект ринку землі. Однак 18 років мараторій продовжують, закон не приймають.
"З семи мільйонів українців, які володіють землею, один мільйон громадян померли так і не отримали від країни шансу стати заможними господарями своєї землі. Не отримавши права власності. Це право володіти, право користуватися, та право розпоряджатися інакше це вибачте, починається у нас Радянський Союз", - говорить Володимир Зеленський, президент.
Згідно з планом прем'єр-міністра, відкрити ринок землі планують уже в жовтні 2020. Однак спершу необхідно створити всі умови для кредитування середніх та малих фермерів. Для цього в Кабміні вже запустили програму кредитувань. Це дозволить зменшити ризик монополій, - переконує прем'єр. Таким чином, на початку "торгів" однакову ціну зможуть запропонувати і малі підприємці, і великі холдинги.
"Земля належить українцям. У моделі, яку ми пропонуємо з урядом, купувати чи продавати землю зможуть тільки українські громадяни та українські компанії. Страшилки про китайців, про арабів чи про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами - це маячня", - говорить Володимир Зеленський, президент України.
У Кабміні не виключають, можливості продавати землю компаніям з іноземним капіталом. Головний аргумент - залучення інвестицій та збільшення надходжень до держбюджету.
"У нас немає сенсу забороняти іноземним компаніям заходити і бути одним із засновників цих юридичних осіб. Модель ще дискутується", - говорить Олексій Гончарук, прем'єр-міністр України.
Якщо ж землю й продаватимуть іноземним компаніям, - спочатку вони повинні будуть пройти перевірку. Особливу увагу планують звернути на російські компанії.
"Якщо санкційна компанія, то власники не мають права. Якщо ми виконуємо міжнародне законодавство, якщо компанія, чи власник під санкціями, або українськими, або міжнародними ми виконуємо законодавство", - говорить Тимофій Милованов, Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Остаточний варіант законопроекту в Кабміні планують обговорити з аграріями, а поки що ринку землі в Україні не існує. Так само як в Північній Кореї, Венесуелі, Конго та на Кубі.