Замість лікування - стрес та сварки: у Чернівцях учасники бойових дій просять допомоги [ Редагувати ]
Замість лікування - стрес та сварки. У Чернівцях учасники бойових дій просять допомогти з ремонтом відділення психіатричної лікарні.
Після повернення з війни вони там проходять реабілітацію. У чому саме проблема - дізнавалася Ольга Паламарюк.
Це невелике відділення у психіатричні лікарні Чернівців - єдине місце в області, де учасники бойових дій можуть отримати допомогу. Одна палата на 15 ліжок і ще 10 місць денного стаціонару. Колишній доброволець Рустам тут один із частих відвідувачів. Тричі на рік проходить реабілітацію.
"Я був злий, постійно нерви, скандали вдома, з дружиною, дітьми. До того доходило, що почали боятися мене діти. Мої рідні діти боялися. Я сюди прихожу - це відношення заспокоює. З нами працює психолог", - говорить Рустам Худояров, учасник бойових дій.
Та потрапити до лікарні не так і легко. Місця вистачає не всім. Ветеранам доводиться записуватися в чергу. Подекуди на тижні вперед.
"Коли в нас записуються в чергу ті, кого можна відтермінувати, призначаємо амбулаторне лікування. Інколи даємо навіть таблеточки на руки їм. Розписуємо лікування", - говорить Тетяна Янюк, завідувачка відділення кризових станів.
Виходом із ситуації могло б стати створення реабілітаційного центру, про це військові просять вже не один рік. Та обласна влада поки що на зустріч не йде. Допомагають лише волонтери: зробили ремонт у відділенні, закупили меблі, тренажери та обладнання. І запропонували - відділення розширити.
"Навіть коли поступають пропозиції: давайте відкриємо центр, за межами. Наприклад, тут лікування. А психологічна реабілітація - ще десь, наприклад. Самі знаходять приміщення: давайте, відкриємо. Нуль. Тишин", - говорить Олена Фоменко, психолог.
У цій будівлі - поруч із відділенням - раніше лікували ветеранів Другої світової. Та вже багато років приміщення в аварійному стані. Відремонтувати корпус можуть лише з дозволу обласної ради. Сьогодні чиновників запросили до лікарні.
"Якщо тут лікується 15 чоловік з 5 тисяч, ви хочете, щоб був у Чернівцях порядок? Щоб учасники АТО не вбивали людей, не вішалися, не стрілялися, не різалися - хоч щось зробіть".
На слова військових голова облради Іван Мунтян реагує агресивно. І замість того, аби допомогти - звинувачує керівницю лікарні.
"Ви спочатку забрали землю - зробили розподіл території лікарні на 3 участки. Ініціатором була обласна рада, підписав Юрій Федорович , йому 82 роки, йому втрачати нема чого", - говорить Анжела Левицька, головний лікар психіатричної лікарні.
" - Анжела Петрівна, я вас прошу, не брешіть і не перекручуйте факти. Ви організовуєте це шоу, щоб зберегти посаду. - Я вже пишу вам заяву, ви ж так цього хочете", - говорить Іван Мунтян, голова Чернівецької обласної ради.
Керівниця лікарні запевняє: саме завдяки персоналу та волонтерам - заклад вдалося зберегти. І відділення кризових станів у тому числі. Мовляв, голова облради про скрутну ситуацію із забезпеченням знав. Та бездіяв. Відтак, зараз чиновника просять дозволу самим полагодити аварійне приміщення. Після тривалих вмовлянь, той таки погодився. Однак, грошей на ремонт не дав. Порадив, шукати фінансування військовим самотужки. Ветерани сподіваються: на таку поведінку чиновника звернуть увагу правоохоронні органи.