Справа Свинарчука: подробиці затримання скандального куратора "Укроборонпрома" [ Редагувати ]
Один із найгучніших корупційних скандалів за усі роки після Майдану про махінації в "Укроборонпромі" - нарешті набув судової перспективи. Олега Гладковського, більше відомого українцям під красномовним прізвищем Свинарчук, - напередодні затримали детективи НАБУ.
Нагадаю, це колишній куратор української оборонки, друг та бізнес-партнер Петра Порошенка. Вже завтра Гладковському обиратимуть запобіжний захід. І цілком можливо, що він доєднається у СІЗО до Сергія Пашинського та Юрія Гримчака - ще двох екс-посадовців, які вже перебувають під арештом.
Отже, за що конкретно взяли Свинарчука? Та скільки років за гратами йому світить? Усі подробиці - далі - в сюжеті Ірини Баглай.
"Прийде весна - саджати будемо!" Промовисте передвиборне весняне гасло нинішньої влади, схоже, стає реальністю восени. Пашинський у СІЗО, Гладковський затриманий, на поки недоторканного Дубневича - внесли подання. Та про все по порядку:
Напередодні він хотів полетіти за кордон, але літак - здійнявся без нього.
Олег Гладковський одіозний екс-посадовець, колишній заступник секретаря РНБО, а нині президент корпорації "Богдан" у четвер зранку прямував до аеропорту Бориспіль. Як пізніше запевнили у пресслужбі корпорації, Гладковський тікати з країни не хотів. Прагнув потрапити лише в Брюссель на автовиставку. Та паспортний контроль він не здолав. Прикордонники його розвернули. А згодом уже детективи НАБУ затримали у ресторані під Києвом.
Так телефоном коментував своє затримання Гладковський нашим колегам із ТСН. А його син - Ігор - навіть оприлюднив версію, мовляв, батька затримали за... портрет Путіна, викладений гільзами, які не були внесені в декларацію.
Новина про затримання Олега Гладковського доходить і до парламенту. У провладній монобільшості вважають це логічним:
"Это означает, что сработало подозрение и в НАБУ достаточно собрано доказательств, чтобы передавать дело в суд. А это то, что требовало очень много избирателей", - говорить Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу".
А от в партії колишнього патрона Гладковського - Петра Порошенка - затримання вважають "фейковою технологією".
"Стосується це формули Штайнмаєра, капітуляції і розведення військ, і якщо хтось думає що цим шоу цим фейком він відверне увагу українського суспільства від капітуляціі то він глибоко помиляється", - говорить Артур Герасимов, народний депутат, фракція "Європейська солідарність".
Не заради формули Штайнмаєра, і не через портрет із гільзами. У чому підозрюють Олега Гладковського в четвер ввечері розповідає генеральний прокурор Руслан Рябошапка.
"Порушення антикорупційного законодавства і порушення законодавства під час здійснення тендерних закупівель і використання службового становища щоб впливати на результати цих тендерних закупівель, в наслідок чого було отриманно неправомірну вигоду, в тому числі інформація журналістів використовувалась під час до судового слідства", - говорить Руслан Рябошапка, генеральний прокурор України.
І сьогодні Олегу Гладковському висунули підозру офіційно. Перше - зловживання владою, друге - декларування недостовірної інформації.
А в суботу у Вищому антикорупційному суді екс-посадовцю обиратимуть запобіжний захід.мало відоме загалу ім'я Олега Гладковського, справжнє прізвище якого - Свинарчук, прогриміло у розпалі предвиборчих перегонів. Тоді заступника секретаря РНБО, одного з найближчих соратників Петра Порошенка - звинувачують у корупції на крові.
Головний ньюзмейкер - журналіст Денис Бігус. Програма "Наші гроші" оприлюднює шокуючі дані.
"Початок війни. Група молодиків вступає у змову з оборонними чиновниками. Вони скуповують військові запчастини у російських контрабандистів, а також по складах української армії. Накручують ціну у рази і за змовою з державним концерном "Укроборонпром" продають на його заводи".
За даними журналістів, замішані Олег Гладковський, його син Ігор та друзі. І ще ціла низка посадовців! Тодішня влада спочатку називає звинувачення фейком та політичними іграми.
"Це удар не по мені! Чому ж мені болісно. Тому що це удар по президенту України".
Та зрештою Олега Гладковського звільняють, і починають розслідування. Однак лавину невдоволення вже не спинити. Гладковський-Свинарчук - стає козирем у передвиборчій грі.
І чорною міткою для тоді кандидата у президенти Петра Порошенка.
"Нікому не дозволю кроасти в армії, ті хто буде красти в армії руки повідрубаю, це позиція президента".
Тоді ще кандидат у президенти Володимир Зеленський згадує про Гладковського-свинарчука - ледь не в кожному зверненні до опонента.
"Будуть дебати і я зможу поставити питання Петру Порошенко, отже коли почнуться посадки, чому Свинарчуки не за гратами".
8 місяців потому. З тим самим питанням журналісти звертаються вже до президента Зеленського.
"Займаються цим питанням правоохоронні органи скоро ви це почуєте, побачите результат. У нас крайня точка зараз є - 1 листопада", - говорить Володимир Зеленський, президент України.
Тож справа Гладковського для нинішньої влади - така собі справа передвиборчої честі.
Сергій Пашинський. Колишній можновладець, один із найвпливовіших депутатів кількох скликань. Очільник парламентського комітету з питань національної безпеки.
Його арешт став топ-новиною минулого тижня. Два місяці в СІЗО без права внесення застави.
"Матеріали справи сфальсифіковано", - вважає Сергій Пашинський, підозрюваний.
Пашинському закидають низку злочинів, зокрема і причетність до Обороногейту. Та за грати його посадили за "битовуху". За те, що у новорічну ніч 2016 на дорозі Київщини через сварку він із нагородної зброї підстрелив людину В'ячеслава Хімікуса. Тоді ту справу спустили на гальмах та поховали, а нині - реанімували. Пашинському закидають заподіяння тяжких тілесних ушкоджень.
"Я можу припустити, що ці кейси корупційні, де може мати дотик Пашинський та його син, то вони будуть вже вдогонку до цієї справи. Тому шо цю справу було дуже легко розслідувати. Одна людина вистрілила в іншу", - говорить Олександр Лємєнов співзасновник ГО Statewatch.
Та захист Сергія Пашинського не здається. Там подали апеляцію на запобіжних захід. Засідання суду відбулося сьогодні. Рішення однозначне. До зими Сергій Пашинський таки сидітиме. У СІЗО.
Їх називали... королями декларацій. Десятки квартир та будинків. Сотні земельних ділянок. І мільйони гривень та доларів. Одні із найбагатших депутатів минулого скликання - одіозні і дуже непублічні брати Дубневичі - Богдан та Ярослав. Тоді, ще 2017, списки їхнього добра вражали!
Усе, зароблене непосильним трудом на залізниці. Дубневичам закидають таку бізнес-схему: вони успішно продавали Укрзалізниці комплектуючі за завищеними цінами. При цьому Ярослав Дубневич очолював транспортний парламентський комітет...
На цих виборах - Богдан до Ради не потрапив, а от Ярослав - пройшов по мажоритарці на рідній Львівщині. Однак чи збереже свій мандат - питання. Бо напередодні Генпрокурор Руслан Рябошапка звернувся до парламенту з поданням на притягнення політика до кримінальної відповідальності. За привласнення та розтрату державного майна і зловживання службовим становищем. Тож далі - буде.