Екологічне майбутнє: Польща відмовляється від використання вугілля [ Редагувати ]
Польща зробила перший крок, щоб відмовитися від вугілля. Уряд підписав угоду з профспілками, за якою остання в країні шахта припинить роботу у 2049 році. Як Польща і Європа йдуть до безвугільного майбутнього? І чи готова до нього Україна?
Анджей - один з перших жителів польського міста Скавіна, який замінив старий вугільний котел на сонячні панелі. Про свій вибір майже не шкодує.
Анджей Махно, житель міста Скавіна:
Раніше я лопатою закидав вугілля в котел, по шість тонн на місяць. А потім вичищав попіл. А тепер мені нема що робити, окрім як пити пиво і відрощувати живіт!
Чимало сусідів теж наслідували приклад Анджея. Тим, хто встановлює вдома фотоелектричні системи, міська влада пропонує фінансову підтримку.
Анджей Махно, житель міста Скавіна:
З огляду на мій вік, я всіх переваг уже не відчую. Але я хочу, щоб мої діти та онуки дихали чистим повітрям. Не знаю, коли це стане реальністю, але нині все так швидко змінюється.
За останні п'ять років обсяги виробленої в Польщі сонячної енергії зросли вп'ятеро. Здебільшого завдяки сонячним батареям на дахах будинків.
Давид Зелінскі, виконавчий директор компанії з виробництва сонячних панелей:
Торік Польща стала одним з лідерів у Європі за зростанням сектору сонячної енергії, виробленої за допомогою панелей. Сьогодні всі знають, що це єдиний шлях уникнути космічних платіжок за електрику.
Однак і досі Польща - один з найбільших у Європі забруднювачів повітря. Левову частку потреб в енергії країни покриває вугілля. У холодні пори року це помітно неозброєним оком - коли смог затягує місто. Від брудного палива польський уряд планує відмовитися. Останню тонну вугілля мають підняти з надр у 2049 році.
Анджей Дуда, Президент Польщі:
Протягом наступних 20 років ми створимо енергетичну систему з нульовим рівнем викидів. Завдяки цьому частка вугільної промисловості знизиться з 70 відсотків до 11 вже до 2040 року.
18 країн ЄС так само мають намір припинити споживання і видобуток вугілля. І того ж вимагають від тих, хто хоче приєднатися до Євросоюзу. Приміром розпрощатися з вугільними шахтами нещодавно вирішила й Боснія, яка хоче приєднатися до ЄС. Уряд обіцяє забезпечити шахтарів новою роботою, але вони все одно страйкують.
Адіс Казумович, директор шахти:
Увесь наш регіон фінансово залежить від шахти. Якщо вона припинить роботу, люди залишаться без копійки в кишені.
В Україні розмови про закриття вугільних шахт теж точаться не перший рік. Та поки що жодних рішень немає, є лише концепція "зеленого переходу". У ній зазначено - країна готова буде відмовитися від споживання вугілля до 2050 року.