У центрі "Академік Вернадський" відбирають науковців, які поїдуть в Антарктиду вивчати кліматичні зміни [ Редагувати ]

Експедиція на край світу. У центрі "Академік Вернадський" триває відбір науковців, які наступного року поїдуть в Антарктиду вивчати кліматичні зміни. Неподалік полярного кола дослідники проведуть 12 місяців. Про життя на найхолоднішій точці планети розповів учений, який 6 років працював на континенті пінгвінів і тюленів.
Коли ми висаджуємося на край Антарктиди, ми впираємося або в гори, або в льодовик. Наша станція "Академік Вернадський" знаходиться на ось цьому місці за 8 кілометрів від антарктичного півострова на архіпелагу "Аргентинські острови Галіндез".
Науковець Юрій Отруба з 2010-го року шість разів вирушав у тривалу експедицію в Антарктиду.
В обсерваторії вивчав магнітне поле Землі. Відомості надсилав до міжнародної мережі "Інтермагнет". Ці дані вкрай важливі для того, щоб в усіх куточках планети працювали джі-пі-ес-навігатори, а люди зі смартфонами орієнтувалися в просторі. Ще одне завдання - відстежувати танення льодовиків.
Юрій Отруба, вчений станції "Академік Вернадський":
Якщо говорити про дослідження льодовика, за 10 років протягом яких я їжджу на станцію, його маса зменшується.
А це - світлина, зроблена минулої весни. Ґрунту та першої зелені практично не видно, бо територія навколо будинків полярників укрита снігом. Рясні опади та порушення циклу пір року - також наслідок підвищення температури на планеті.
Юрій Отруба, вчений станції "Академік Вернадський":
Буває, запізнюється весна, літо не встигає теплим прогрітися, це в свою чергу впливає на всю екосистему в нашому регіоні.
Хоч до 27-ї зимової експедиції ще понад три місяці, у Національному антарктичному науковому центрі вже готують спеціальний одяг та харчі, які кораблями доправлять в Антарктиду.
А ще відбирають гідних узяти участь у дослідженнях. Заявки подали 137 кандидатів. Це біологи, кліматологи, геологи, механіки, а з ними - кухарі та лікарі для супроводу. Перед поїздкою з командою працюватиме група психологів. Вона підготує до життя в полярних умовах та навчить співіснувати в маленькому колективі.
Юрій Отруба, вчений станції "Академік Вернадський":
Це велика сім’я, яка не ходить в магазин. А це наша столова, де обідаємо, вечеряємо і снідаємо. В даному випадку ми заготовляємо часник на цілий рік, а часнику хочеться.
Хоч в океані багато риби, полювати на неї українським науковцям заборонено. Лише виловлюють для досліджень, фіксують види та випускають назад у воду. Найбільше біологи помічали біля берегів білокровних щук та китів-горбанів. Кажуть, популяція цих водних мешканців щороку зростає.