Cougar QBX: огляд Mini-ITX корпуса-ветерана [ Редагувати ]

Джерело: Подробиці
Німецький бренд Cougar знайомий на нашим читачам перед усім за огляди комп’ютерної периферії. Але у портфоліо компанії дуже багато інших цікавих речей: блоки живлення, геймерські крісла, системи охолодження, килимки, а також одні з найпопулярніших – корпуси.
Ми ще жодного разу не оглядали корпуси і вирішили взяти один такий на огляд. Але поки через війну в Україні новинки все ще не доїхали до нас, ми вирішили взяти одну з популярних минулих моделей – Cougar QBX Ultra-Compact Pro Gaming (далі просто QBX) для Mini-ITX збірок.
Цікаво те, що цей корпус випускається аж з 2015 року. В цей рік, нагадаємо, вийшли iPhone 6s та iPhone 6s Plus, а також шосте покоління процесорів Intel – Skylake. Але чому ми обрали доволі стару модель корпусу на огляд? Все просто – ця модель вийшла настільки вдалою, що залишається актуальною в 2022 році та все ще продається.
Також Mini-ITX збірки, або як їх ще називають SFF дуже цікавлять користувачів. Адже є ентузіасти, які прагнуть компактності та намагаються умістити потужне залізо в невеликі корпуси, щоб вийшла така собі "ігрова приставка" на базі звичайного комп’ютера.
Отже "Подробиці" провели такий експеримент та спробували зібрати компактний ігровий Mini-ITX комп’ютер, та заодно зробити огляд, можливо навіть останній для цього корпусу.
Упаковка
Cougar QBX поставляється в компактній упаковці у фірмовому помаранчево-чорному забарвленні з зображенням корпусу на передній частині. Ви знайдете точно таке ж зображення на звороті, але зі згадкою про унікальний набір його можливостей.
Обидві сторони мають отвори для транспортування. Cougar також розмістив тут кілька зображень, щоб показати вам, наскільки малим є QBX у порівнянні, наприклад, з телевізором –неспроста ми порівнювали корпус із ігровою приставкою.
Дві прокладки з пінополістиролу утримують корпус на місці, а на корпус надіто пластиковий мішок, щоб захистити його від подряпин і відбитків пальців.
Корпус постачається з пакетом повністю чорних гвинтів, кількома застібками та металевою сітчастою кришкою, яка повинна використовуватися як пиловий фільтр. Також додається докладний посібник.
Дизайн та особливості конструкції корпусу
Cougar позиціонує QBX як компактний корпус для геймерів, і це дійсно так. Звичайно, це не найкомпактніший корпус з усіх Mini-ITX, але один із небагатьох, в який може поміститись повноцінна двохслотова відеокарта. Тому він має доволі цікавий форм-фактор: низенький, але широкий.
QBX виглядає досить вишукано, особливо для корпусу за 60 доларів. Cougar дуже добре попрацювали над конструкцією. Незважаючи на те, що верхня та передня кришки виготовлені з пластику, вони мають шліфовану поверхню, що імітує зовнішній вигляд алюмінію. Але внутрішня основа та бокові панелі зроблені зі сталі та металевої сітки.
Зазвичай геймерські корпуси виглядають досить химерно та вишукано, але не QBX – зовні він дуже скромний. Ігрову орієнтацію видає лише логотип бренду на лицьовій стороні. Саме тут ми хотіли б бачити порти на передній панелі корпусу, але в даному випадку різні отвори для USB-портів та аудіовходів зіпсували б естетику. Натомість порти розташовані трохи потай збоку і трохи позаду передньої панелі ближче до низу.
Зверху вниз розташовані кнопка живлення з вбудованим світлодіодом, світлодіод активності вбудованих накопичувачів, два порти USB 3.0 і окремі входи для навушників і мікрофона.
Верхня панель трохи зсовується вздовж корпусу, відкриваючи відсік для тонкого оптичного приводу в стилі ноутбука. Який у разі невикористання маскує виріз чорною поролоновою смужкою у верхній частині корпусу.
Корпуси малого форм-фактора за своєю природою знаходяться в невигідному положенні, коли йдеться про охолодження. Щоб врахувати це, обидві бічні панелі QBX мають великі вирізи, але замість бічних вікон кожна панель має велику сітчасту решітку, що полегшує вентиляцію. Таке рішення дозволяє корпусу "дихати", але шум від вентиляторів стане доволі відчутним.
Також треба відмітити знімний пиловий фільтр у нижній частині корпусу.
Складання ПК
Для складання комп’ютеру, я використав збірку на основі процесора AMD 3200G та материнської плати ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX та двох планок ОЗП на 16 ГБ.
Cougar QBX дуже легко розбирається: знімаються бічні панелі та верхня кришка. Корпус здається просторим, але, як із усіма корпусами SFX формату, тут також не все так просто. Працювати треба буде в доволі тісних умовах, але погодимось, що легше, ніж у інших Mini-ITX моделях.
Cougar включає тільки один вентилятор: задній на видув діаметром 92 мм. Але тут доволі багато місця для інших вентиляторів: посадочне місце для 80-мм вентилятора спереду, два 120-мм вентилятора зверху та знизу та 120-мм вентилятор або систему рідинного охолодження з лівого боку на знімній панелі.
Доречі, про бічну знімну панель. Вона доволі функціональна. Дозволяє встановити рідинне охолодження з 240-мм радіатором або 120-мм. З іншої сторони є місця під один 3,5" жорсткий диск та два посадочні місця для 2,5-дюмових HDD чи SSD.
Встановлення материнської плати здійснюється за допомогою гвинтів із комплекту, які використовуються для кріплення плати на невеликі нерівності на лотку. Ви можете використовувати процесорний кулер висотою до 105 мм, якщо не встановити вентилятор на бічну панель. Я використав кулер AMD AM4 Wraith Prim LED RGB, висота якого складає 92 мм. Він доволі ефективно охолоджує процесор, але доволі шумний.
Найцікавішою особливістю Cougar QBX є те, що він хоч і підтримує ATX блоки живлення, але з двома обмеженнями. По-перше, довжина БЖ повинна бути не довше 140 мм. Підібрати такий виявилось доволі складно, бо більшість була 150 мм та більше. Але підійшов від BeQuiet потужністю 500Вт.
По-друге, в інструкції сказано, що роз’єм для вилки блока живлення має бути розташованим в одній із трьох позицій, які зустрічаються доволі рідко. Все, через вбудований перехідник. А от роз’єм із неправильною позицією якраз зустрічається доволі часто. Але, як виявилось, це взагалі не проблема – я встановив як раз несумісним блок живлення, який спокійно став на посадочне місце. Але в такому разі перекривається простір для оптичного приводу.
Установка материнської плати — найпростіша частина, проте дотримуйтеся нашої поради і підключіть роз'єми корпусу на передній панелі та будь-які інші кабелі (наприклад, SATA), які проходитимуть з правого боку плати, перш ніж підключати блок живлення. Чому? Материнська плата дуже тісно прилягає до блоку живлення, і в цьому місці може бути складно встановити дроти.
Місце для відеокарти залишилось, але я не впевнений що насправді сюди поміститься 3-вентиляторна 350-мм модель, бо в такому разі їй заважатимуть кабелі блоку живлення. Хіба, що у разі використання модульного БЖ із пласкими кабелями це не буде проблемою. Але одно- та двосекційні моделі влізуть без особливих проблем – у мене помістилась Asus RTX 3060 Phoenix V2.
Як проходили усі етапи збірки, можете переглянути у відео нижче:
Висновок
Cougar QBX - це напрочуд багатофункціональний та доволі просторий Mini-ITX корпус. Але не без нюансів. З одного боку, він має суворі вимоги до блоку живлення, доволі великі розміри та простуватий дизайн. Але насправді, він є одним із небагатьох моделей, які дозволяють вмістити повнорозмірний (до 140 мм) БЖ, повноцінну дискретну відеокарту довжиною до 350 мм, а також високий кулер висотою 105 мм.
Загалом Cougar вдалося включити всі функції, які зазвичай можна знайти в компактному шасі у формі башти: кілька місць розташування вентиляторів, сумісність з рідинним охолодженням, багато місця для накопичувачів різних типів та гнучкість для апаратного забезпечення високого класу з можливістю його охолодження.
Зрештою, QBX це ще один із найдоступніших Mini-ITX корпусів, і у своєму сегменті ціною до 60 доларів у нього майже немає конкурентів. Отже, якщо ви шукаєте шасі Mini-ITX для ігор або гібридну систему HTPC, ви не знайдете нічого кращого за ціною.
Раніше ми оглядали ігрову клавіатуру Cougar Core EX.