Міжнародний феномен: в якій з військових операцій брав участь президент України? [ Редагувати ]
Збройні сили України стали міжнародним феноменом. А знані генерали та військові експерти аналізують операції нашої армії. З них навіть топ рейтинги складають. Бо ж деякі із них точно увійдуть у підручники військової справи.
Найбільш визначні та символічні військові кампанії - зібрав мій колега Олександр Васильченко. В одній із військових операцій був залучений навіть президент України! - дивіться самі.
Щодня збройні сили України виконують десятки операцій. Втім, деякі з них - увійдуть у підручники військових Вишів усього світу.
Перше, що спаде на думку, це загибель крейсера "москва".
Ракетний крейсер був флагманом чорноморського флоту. Це саме його постріл - по острову Зміїному та вже історична відповідь українського прикордонника - стали суттю нашої позиції в цій війні.
Русский военный корабль, иди нах**.
І він таки пішов! "Отрицательному всплытию" "москви" сприяли два влучні ураження ракетами "Нептун". Колосальна перемога ЗСУ, і колосальна втрата російського флоту. У кремлі ця тема болить досі. Там і дотепер не визнають жертв серед команди.
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
Це ж не просто був постріл і все. Велика робота, підготовча. Розвідка, аналіз, верифікація, підтвердження, влучання. Тобто, це дійсно була складна військова операція і вона дійсно була деморалізуюча для росіян. Як так, крейсер "москва", як вони казали - частинка від хреста яка знаходилася. Не спрацювало.
Не спрацювало і під Києвом. Узяття столиці України за три дні - завершилося "жестом доброї волі" і втечею окупантів з Київської, Чернігівської та Сумської областей.
Владислав Селезньов, військовий експерт:
Після вдалих контрдій українських Сил оборони, росіяни накивали п'ятами. Фактично вони втекли з території України, тому що вони розуміли, що не мають можливості реалізувати той самий план бліцкригу путінської армії.
А далі - більше. Військова операція Сил захисту України, яка вразила весь світ. Такого, приниження російські війська не знали ніколи. І спершу були маневри на інформаційному фронті:
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
Херсон - це велика операція була. Вона почалася ще влітку і був задіяний навіть президент України, він приймав участь у цій дезінформаційній кампанії, коли сказав, що віддаю наказ звільнити Херсон. Окей, це спрацювало, дійсно росіяни побачили, вони повірили в це. Вони стягнули війська з харківського напрямку в Херсон, але наші війська не пішли в Херсон.
Натомість ЗСУ згрупували потужні сили на Харківському напрямку.
Владислав Селезньов, військовий експерт:
Фактично наші воїни діяли на харківському напрямку. Причому вони туди перемістили значну частину військової техніки приховано від ворога, від ворожої розвідки.
Ця військова операція дозволила звільнити від окупантів майже всю Харківську область, кілька стратегічно-важливих населених пунктів у Донецькій і відкрила коридор для наступу на луганському напрямку. В кремлі на такі дії відреагували зміною вищого військового керівництва. Після чого заявили - що це не останній "жест доброї волі".
І тут якраз вже йшлося саме про Херсон. Адже на південному напрямку інформаційна кампанія переросла у військову.
Владислав Селезньов, військовий експерт:
Там українські Сили оборони, використовуючи свою перевагу в артилерійських засобах ураження повільно нищили ворожу інфраструктуру, тим самим створивши умови, щоб російські вояки накивали п'ятами і полишили Херсон.
І саме ця масштабна операція української армії відіграла важливе значення не тільки на полі бою, але й на міжнародній політичній арені.
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
Саме Херсон став тим переламним моментом, який дійсно повпливав на деяких європейських лідерів. Саме після звільнення Херсону деякі європейські країни сказали - все, тепер ми вам теж допомагаємо. Це був той рубікон коли європейці не вірили, що Україна зможе забрати, повернути назад. Міські бої, міських боїв не було. Повернули дуже обережно, дуже лагідно і європейці побачили, що - а, то в принципі можна, тоді ми теж будемо допомагати.
І ця допомога тепер здебільшого полягає не тільки у фінансуванні, але й постачанні нашим захисникам надсучасної далекобійної зброї.
Владислав Селезньов, військовий експерт:
Ми пам'ятаємо ту непоступливу позицію наших західних партнерів, які говорили, що за будь-яких умов вони не нададуть нам ті ж самі "Хаймарси", ствольну артилерію 155 калібру для того, щоб не підвищувати рівень напруги в російсько-українському протистоянні. Але ж ми бачимо, що зараз Україна має і "Хаймарси", і їх аналоги, і потужну артилерію 155 калібру.
А наші військові льотчики у США навчаються пілотувати літаки Ф-16. Одже і ця техніка може невдовзі допомогти нашім повітряним силам звільняти українську землю від окупантів. І це означає, що попереду ще не одна вдала військова операція Збройних Сил України.