МАГАТЕ розширює місію в Україні: представники міжнародної агенції працюватимуть на всіх АЕС [ Редагувати ]
МАГАТЕ розширює місію в Україні. Тепер представники міжнародної агенції з атомної енергії працюватимуть на всіх українських атомних електростанціях. Українська сторона сподівається, що це стане своєрідим запобіжником для ворога і той не гатитиме по енергетичним об'єктам. А що самі думають на цей рахунок представники МАГАТЕ? Розпитала Яна Танчак.
Яна Танчак, кореспондентка:
Відтепер експерти МАГАТЕ будуть постійно присутні на Південноукраїнській АЕС. Група складатиметься з двох людей. Вони стежитимуть за ситуацією на станції.
Представити місію на АЕС спеціально приїхав глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі. На станції разом з представниками Енергоатому та міністром енергетики піднімають прапор організації - і тим самим дають старт роботі.
Представники МАГАТЕ оцінюватимуть усю небезпеку, яку несуть дії росії.
Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ:
Експерти співпрацюватимуть з українською стороною. Вони сприятимуть і певній технічній підтримці, і доставці обладнання, і вони мають преконатися, що все працює без жодних проблем в цей складний час
Про розширення місії також просила і українська сторона.
Герман Галущенко, міністр палива та енергетики України:
Постійні місії МАГАТЕ будуть аналізувати вплив військових ударів по енергосистемі України - це все буде теж донесено до світу.
Представники МАГАТЕ також перебуватимуть на Рівненській, Хмельницькій, і на Чорнобильській АЕС. В Енергоатомі сподіваються - присутність міжнародних експертів хоч якось стримуватиме росіян.
Петро Котін, президент "Енергоатому":
Ми думаємо, що наявність таких місій вона буде нас захищати від можливих провокацій з боку російської федерації. Які це провокації - це прольоти ракет різних, те, що було на наших всіх майданчиках, безпосередньо над нашими блоками і також "шахед" був саме тут, над Південноукраїснькою АЕС. Це буде стримувати їх, те, що МАГАТЕ тут, МАГАТЕ дивиться і далі вони будуть допомогати станціям в питаннях забезпечення безпеки саме в такій військовій ситуації.
Українські енергетичні обʼєкти росіяни атакують постійно. Ба більше - агресор шантажує весь світ ядерною катастрофою. На початку повномаштабного вторгнення росіяни захопили Чорнобильську АЕС. Під ворожими обстрілами опинялася і Піденноукраїнська атомна електростанція.
У вересні росіяни обстріляли її - ракета впала в кількасот метрах від реакторів. Атакувати намагалися і шахедами - розповідають в Енергоатомі. Але найгірша ситуація на тимчасово окупованій ворогом Запорізькій АЕС в Енергодарі. Її захопили ще в березні. На територію росіяни стягнули військову техніку. В серпні вперше в історії через цинічні атаки на ЗАЕС сталося її повне відключення від енергомережі.
Петро Котін, президент "Енергоатому":
Деградація станції дуже велика зараз, якщо три місяці, наприклад, тому я б мог вам сказать, якщо ми деокупуємо станцію, то ми підключимо один чи два блоки там через тиждень. Зараз я вже цього не могу сказать. Ми будемо довго вивчати ситуацію, треба дивитися, який рівень деградації там і чи можливо запустити ці блоки врешті-решт, якщо це буде продовжуватися рік чи два - рашисти ніколи не запустять ці блоки, але вони фактично всю станцію виведуть з ладу і може бути така ситуація, що її взагалі неможливо буде запустити.
На Запорізькій АЕС вже кілька місяців знаходять і спостерігають за діями агресора представники МАГАТЕ. А гендиректор агенства Рафаель Гроссі намагається домовитися про створення безпекової зони навколо найбільшої в Європі атомної станції. Вважає, що вона допоможе запобігти ядерній аварії. Але домовитися сторонам поки не вийшло. Україна наполягає на повному виведенні російських військ. А росіяни - забиратися геть зі станції не хочуть.
Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ:
Це складні перемовини. Ніхто не хоче віддавати цю зону. Оскільки вона вважається військовою перевагою для обох сторін. І я намагаюся переконати всіх, що це не той випадок. Що головне - це запобігти ядерній катастрофі.
Створення безпекової зони гендиректор МАГАТЕ планує обговорити на цьому тижні ще з президентом України.