Відпочинок на морі в Україні-2023: яка ситуація на курортах країни - відповіді експертів [ Редагувати ]
Минулого літа переважній більшості українців було не до відпусток: розв'язана агресивним сусідом війна проти нашої країни перекреслила всі плани. Цього року, незважаючи на те, що повномасштабне російське вторгнення продовжується, багато співвітчизників планують літній відпочинок. І хоча левова частина туристів, як і в сезоні-2022, обере відносно безпечний захід України, є й ті, хто має намір їхати до моря. Але куди? У питанні розбиралися журналісти видання «Відпочивай в Україні».
Враховуючи, що азовське узбережжя країни, як і раніше, залишається окупованим, розраховувати доводиться лише на курорти Чорного моря. Але й тут все непросто: через мінну небезпеку та високу загрозу ракетних ударів пляжі регіону закриті, а якість чорноморської води після підриву росіянами Каховської ГЕС стрімко погіршується. Розбираємося, чи є перспективи курортного сезону-2023, і що від нього чекати.
Одеська область: пляжі закриті, дістатися складно
Ще з минулого року діє наказ військової обласної адміністрації, який забороняє перебування на узбережжі Чорного моря, а також у затоках, внутрішніх водах та пляжних зонах, що розташовані в межах прибережної смуги на території Одеської області. І це зрозуміло: небезпека не минула. У морі, як і раніше, дрейфують міни, які періодично прибиваються до берега і вибухають, а узбережжя регулярно піддається ракетним ударам ворога, з недавнього часу — частіше, ніж зазвичай. Тому відпочивати на більшості одеських курортів цього літа все ще небезпечно.
Не сприяє курортному сезону у регіоні і підірвана війною логістика. Після того, як внаслідок багаторазових обстрілів РФ міст у Затоці був виведений з ладу, рух трасою Р-70 практично зупинився: дістатися селищ у районі Тузловських лиманів, таких як Сергіївка, Лебедівка, Росєйка, Катранка, зараз вкрай складно. Ситуацію частково рятує паромна переправа «Овідіополь — Білгород-Дністровський», яка розпочала роботу на початку червня, але її пропускна здатність невелика.
Разом з тим, місцевий бізнес і жителі, які зазвичай здавали житло в оренду курортникам, сподіваються, що цього літа все ж таки дочекаються на відпочиваючих. Принаймні про це свідчать оголошення на сайті OLX. Більшість пропозицій — з Чорноморська, курортного та портового міста за 30 км від Одеси. Тут є багато варіантів з басейнами, які стануть альтернативою недоступному морю, а їхня вартість помітно нижче, ніж у Південній Пальмірі. Є пропозиції і з Грибівки.
А от дуже популярна в довоєнні роки Затока знову залишається без відпочиваючих. Це курортне селище більше, ніж інші в області, постраждало від російських атак. Тут зруйновано десятки баз відпочинку та готелів, та й добиратися сюди стало складніше. Пропозицій туристичного житла в Затоці в сезоні-2023 майже не знайти: інколи зустрічаються варіанти на віддаленні від моря, зате з басейном і дитячим майданчиком, і за цінами, істотно нижчими за довоєнні.
Одеса: басейни, кафе та пам'ятки
На відміну від курортів області, сама Одеса має набагато більше шансів провести сезон. Незважаючи на те, що тут, як і на всьому чорноморському узбережжі, діє заборона відвідування пляжів, місцевих мешканців та численних гостей міста це не зупиняє. На березі повно народу, у прибережних кафе гримить музика, закликаючи відпочиваючих, активно готуються до зустрічі гостей пляжні клуби, а у курортній Аркадії нещодавно провели багатолюдну вечірку на честь відкриття сезону. Нестримні веселощі відбувалися на тлі жахливого лиха в сусідній Херсонській області, викликаного підривом окупантами Каховської ГЕС, через що на адресу організаторів та відвідувачів заходу зійшла лавина критики з боку українців.
У той же час, і місцева влада, і військова розуміють, що люди все одно будуть нехтувати заборонами і йти до моря. Тому вирішили відкрити частину одеських пляжів, але з дотриманням низки умов: обстежити акваторію на наявність мін, захистити зону купання, між траверсами натягнути загородження з буями, створити спостережні пункти, забезпечити оповіщення про тривогу, підготувати шляхи евакуації до найближчого укриття. Крім того, на пляжах не повинні допускати великого скупчення людей.
Але навіть якщо ці умови будуть виконані, відкриття пляжних зон в Одесі, швидше за все, відкладуть на невизначений термін через забруднення води в Чорному морі після підриву Каховської ГЕС. Залишаються пляжні клуби та готелі з басейнами, і велика культурно-розважальна програма з урахуванням високої загрози ракетних атак.
Миколаївська область: лимани замість моря
Чорноморське узбережжя Миколаївської області, як і на Одещині, офіційно залишається закритим для відпочиваючих. Нещодавно це підтвердив голова місцевої ОВА Віталій Кім. Водночас він зазначив, що, можливо, будуть відкриті для купання лимани та річки, що знаходяться на певній відстані від моря, за умови, що там не було обстрілу. Наприклад, Тилігульський лиман, який є найчистішим у регіоні. Найближчі до нього курорти - Морське, Рибаківка та Коблево.
Останній — найпопулярніший і найбільш відвідуваний у Миколаївській області. Він пережив кілька російських атак, але без суттєвих ушкоджень курортної зони. Тож у Коблеві з оптимізмом дивляться у бік літнього сезону та активно до нього готуються. За словами власника однієї з баз відпочинку курорта Артура Розумного, великого напливу відпочиваючих тут не чекають, оскільки море, як і раніше, закрите для купання, але сподіваються, що ситуацію частково врятують готелі з басейнами, яких тут достатньо.
А ось у сусіда Коблево по узбережжю — Очакова — справи набагато гірші. Війська РФ регулярно обстрілюють місто з захопленої ними Кінбурнської коси. До того ж пляжі курорту та сусідньої Чорноморської коси надовго стали непридатними для купання: після підриву Каховської ГЕС в акваторію Дніпро-Бузького лиману, що омиває пляжі Очакова, річкова вода разом із брудом принесла каналізаційні стоки, збудників інфекцій, хімікалії та інші небезпечні речовини.
Курорти Чорного моря в окупації
Ще частина чорноморських курортів України, розташованих у Херсонській області, як і раніше, знаходяться в окупації, а тому залишаються недоступними для відпочинку. Річ йде про Скадовськ, Залізний Порт, Лазурний, Хорли та низку інших населених пунктів на узбережжі. Про те, чим і як вони зараз живуть, відомостей дуже мало. Відомо, що окупанти відбирають у власників готелів, пансіонатів, кафе, ресторанів їхній бізнес, якщо ті відмовляються перереєструвати його за російськими законами. Скадовськ, який після ганебної втечі російських військових з Херсона був оголошений «столицею регіону» і центром окупаційної адміністрації, зараз потихеньку позбавляється непрошених гостей: у страху перед почавшимся контрнаступом ВСУ ті тікають, знищуючи документи і вивозячи все награбоване.
А ось острову Джарилгач, який було захоплено росіянами ще в перші дні повномасштабного російського вторгнення, загрожує екологічна катастрофа. Окупанти з'єднали його з материковою частиною Херсонської області в районі курортного селища Лазурне, засипавши протоку піском. Як стверджують біологи, це призведе до порушення екосистеми Джарилгача і заток, що його омивають. Під загрозою зникнення серед інших знаходяться кілька видів морських тварин, у тому числі дельфіни-білобочки, та птахів.
Негативні наслідки можуть бути і для сусіднього курорту Приморське, який, як очікується, також постраждає від приєднання Джарилгача до материка і знищення військами РФ Каховської ГЕС. Щоправда, не так сильно, як згаданий Очаків.
Загалом усе вказує на те, що курортний сезон на узбережжі Чорного моря в Україні цього року знову не відбудеться. І навіть після того, як ЗСУ виженуть з наших територій останнього окупанта, знадобиться чимало часу, щоб відновити пошкоджену чи знищену інфраструктуру та забезпечити безпечний відпочинку, впевнений головний редактор порталу «Відпустка Тайм» Андрій Шум. Разом з тим він зазначає, що після закінчення війни туристичний бізнес у країні отримає потужний поштовх до розвитку, але на те, щоб відбудувати зруйноване, знадобиться не менше ніж півроку.
А поки що все, що від нас треба — вірити у ЗСУ, допомагати їм і тим самим наближати перемогу, щоб вже наступного сезону точно поїхати відпочивати на море. Наше море.