На Запоріжжі стартували жнива: як безпечно зібрати врожай [ Редагувати ]
На Запоріжжі стартували жнива. Аграрії збирають перші врожаї ранніх та озимих зернових. Роботи тільки-но набирають оберти. Щоб нагадати місцевим сільгосппрацівникам про безпеку, рятувальники пішли у профілактичні рейди. Акцент роблять не лише на пожежній, а й на мінній безпеці. Оскільки вже третій рік поспіль аграрії обробляють поля під звуки вибухів та збирають на ланах ще й врожаї з уламків від ворожих снарядів.
Через спеку та засуху жнива на Запоріжжі стартували раніше. Сільгосптехніка в полях уже майже тиждень. Від самого ранку комбайнери збирають врожай і на цьому сільгосппідприємстві.
Аграрії розповідають: уже змолотили яровий горох, тепер збирають ріпак та озиму пшеницю. Перед початком роботи працівники оглядають ділянки та перевіряють, чи дозріло зерно.
Олександр, заступник виконавчого директора сільгосппідприємства:
На цьому полі ми сьогодні вбирали вологу, тобто дивилися, чи можна його молотити, чи ще воно буде 2-3 дні стояти. Не було цілу весну осадків, дощів не було і дуже помішали приморозки, дуже багато вони зробили своєї шкоди, приморозили ріпак, приморозили горох, приморозили озиму пшеницю.
Разом з аграріями нині на полі й надзвичайники. Приїхали перевірити, чи є все необхідне, як-то: вогнегасники, лопати та пожежні хлопавки. Щоби у разі надзвичайної ситуації миттєво зреагувати й загасити полум'я.
Максим Шейко, головний інспектор Запорізького райуправління ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Щороку перед збиранням врожаю ДСНС України, інспекторський склад, проводить інструктажі, проводить обстеження техніки, будівель, споруд щодо готовності до збирання врожаю.
Особливу увагу приділяють мінній безпеці. Навіть провели навчання, де зімітували, ніби піротехніки виявили на полі вибухонебезпечний предмет. Щоби нагадати аграріям про пильність та наочно показати, наскільки важко інколи розгледіти небезпеку серед пшениці чи соняшника. На розмінування територій піротехніки виїжджають щодня. Після ворожих обстрілів найчастіше доводиться знищувати касети від реактивних систем.
Віктор Служивий, начальник відділення піротехнічних робіт ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Небезпечні тим, що вони мають невеликий розмір, вони можуть залежно від того, скільки вони лежать, коли вони були виявлені, їх може присипать десь землею та найнебезпечніше, що вони мають самоліквідатор, тобто переносити, чіпати не можна.
Якщо хтось з місцевих жителів виявляє підозрілий предмет, вони одразу повідомляють ДСНС. І фахівці виїжджають на знешкодження. Території обстежують з металошукачами та коптерами. Завдяки дронам піротехніки не наражають життя на небезпеку.
Артур Зозуля, начальник відділення розвідки та розмінування ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Ми піднімаємо дрон, він робить свою справу, ми бачимо воронки від снарядів, прильотів, що дозволяє нам розуміти чітко, що тут може бути.
З початку великої війни запорізькі аграрії вже не раз збирали на ланах врожаї з ворожих снарядів чи уламків від них.
Олександр, заступник виконавчого директора сільгосппідприємства:
Падають вони, ми зразу огороджуємо цю територію, тобто, щоб туди ніякого доступу не було. Викликаємо піротехніків. Гримить, тому що ми прифронтова зона, то гримить дуже часто.
Загалом через безпекову ситуацію та інтенсивні обстріли на Запоріжжі не обробляють десятки тисяч гектарів полів.
Олександр Ясинецький, в.о. директора департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної військової адміністрації:
Не обробляється більша частина Пологівського району, та, що залишилась. Близько 60-70 тисяч гектарів, ті, що наближені більше до лінії розмежування, то там страждають, і особливо у цю пору, коли вже урожай готовий до збирання і прильоти можуть спричинить пожежі.
За два роки після повномасштабного вторгнення росіян - на запорізьких полях унаслідок обстрілів зафіксовано з пів сотні пожеж. Вогонь знищив понад 4 тисячі гектарів урожаю. Гасити такі займання складно не лише через швидкість поширення полум'я, а й через загрозу повторних обстрілів.