Саміт ШОС у Казахстані: про що будуть домовлятися путін і Сі Цзіньпін [ Редагувати ]
Економічна безпека, боротьба з тероризмом і розширення блоку - такий офіційний порядок денний саміту Шанхайської організації співпраці, який у ці дні приймає Казахстан. Від росії приїхав особисто диктатор путін. Найпевніше, як стверджують оглядачі, щоб у кулуарах зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном, який також прибув до Астани. Як зустрічали обох і кому з них віддали більше пошани, розкаже Анна Басова.
До події Астана підготувалася завчасно. У дні проведення саміту в середмісті практично немає автомобілів, громадський транспорт курсує об'їзними магістралями, а держслужбовців тимчасово перевели на дистанційну роботу. У ці дні столиця Казахстану приймає саміт Шанхайської організації співпраці. До якої на цій зустрічі має приєднатися білорусь. І це розширення, на думку деяких експертів, москва просуватиме як противагу західним демократіям.
Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:
У такому контексті буде йти розмова, але вона, звичайно, буде використана російськими пропагандистами як підтвердження того, що путін може спілкуватися зі світовими лідерами, але коло цих лідерів, воно достатньо обмежене і воно не змінюється після 2022 року.
До Астани путін прилетів одним із перших. На Казахстан ордер МУС не поширюється, тож тут кремлівський диктатор у безпеці. Але не в пошані, тож і зустрічав його прем'єр-міністр Олжас Бектенов.
Натомість найбільше урочистостей приберегли для зустрічі китайського лідера Сі Цзіньпіна. До столичного аеропорту його літак супроводжував винищувач. А щойно борт торкнувся землі, на червоній доріжці особисто чекав президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.
Потому лідери вирушили до резиденції Токаєва. Де в небі на честь прибуття Сі знову пролетіли винищувачі, випустивши в повітря жовто-червоні клуби диму - в кольори державного прапора КНР. Всередині урочистості продовжилися - для китайської делегації грав військовий оркестр.
Черга путіна прийшла згодом. На втіху пропагандистському пулу Сі Цзіньпін назвав кремлівського диктатора своїм давнім другом, але без конкретики.
Сі Цзіньпін, лідер КНР:
Перед обличчям неспокійної міжнародної ситуації та зовнішнього середовища обидві сторони повинні підтримувати споконвічне прагнення дружби для майбутніх поколінь, працювати на користь людям і розвивати унікальну цінність китайсько-російських відносин.
У рамках двосторонніх зустрічей аналогічні розмови про цінність дружби й взаємної підтримки путін мав із лідерами Азербайджану, Монголії та Туреччини. Реджеп Ердоган, із яким росіяни, за його ж словами, ведуть здебільшого телефонну дипломатію, заявив: переговори щодо розбудови спільних атомних станцій тривають. А ще знову запропонував своє посередництво у, цитую, справедливому завершенні російсько-української війни. Пакистан же спробував потішити москву вигідними економічними пропозиціями.
Шехбаз Шаріф, прем'єр-міністр Пакистану:
Раніше ми імпортували багато автомобілів і товарів із колишньої радянської росії. Натомість до вашої країни експортували текстиль і шкіряні вироби - все було за бартером. Гадаю, настав час, коли ми можемо подолати фінансові та банківські проблеми й відновити торговельні відносини за бартерним принципом.
путін, якого пакистанські тканини цікавлять менше, ніж китайська підтримка, планує провести перемови з Сі Цзіньпіном у режимі тет-а-тет. Офіційно тема бесіди не оголошується.
Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:
Активно останнім часом говорять про Китай, що він може постачати зброю, і так далі, але поки що це не більше, ніж розмови. Тобто Китай тут більше підживлює цю тему, але він навряд чи зробить останній крок, прекрасно розуміючи всі негативні наслідки для себе.
Шанхайська організація співпраці, створена 2001-го за участі Китаю, росії та країн Центральної Азії, попервах була покликана врегульовувати територіальні суперечки. Потому на розширений порядок денний вийшли регіональна безпека й економічна співпраця. У 2017-му до блоку приєдналися Індія та Пакистан, а торік - Іран. Окрім власне членів ШОС, до саміту долучилися Катар, Туреччина, Азербайджан та Об'єднані Арабські Емірати.