Бережуть небо над Харковом: як працюють і що потребують оборонці [ Редагувати ]
Понад 800 повітряних цілей збили бійці Харківської зенітно-ракетної бригади від початку великої війни. Це і російські літаки, і крилаті ракети, і "Шахеди". Від травня цього року повітряних цілей над Харківщиною побільшало втричі. Найважчими цілями стали керовані авіабомби. Збити їх вкрай важко - ціль швидка та й запускають її росіяни біля самого кордону. Тож чого потребують Сили оборони, аби захистити Харків від КАБів?
Моя колега Світлана Шекера поспілкувалась з оборонцями харківського неба. Про те, чим працюють і чого потребують - дізнаємося далі.
Вони бережуть небо над Харковом. Вдень і вночі. І щоб ворог не вирахував їхні позиції - постійно переміщуються. Живуть в полях, у надскладних умовах. Працюють на межі реальності.
Олександр, заступник начальника штаба 302-ї зенітно-ракетної бригади:
Постійно в полі, навіть не в палатках, це машини, якісь там каримати, якісь там спальні місця, бліндажі, тобто передові інженерні підрозділи там напрацьовують якісь точки для укриття, якісь бліндажі, землянки, щоб хлопці могли хоча б періодично там, скажемо так, приймати горизонтальне положення, хоча б вдень через сутки там поспати.
Та з травня цього року роботи у зенітників побільшало - зросла кількість повітряних цілей.
Олександр, заступник начальника штаба 302-ї зенітно-ракетної бригади:
З початку повномасштабної агресії в цілому цифра знищених цілей за всю бригаду - 858 повітряних цілей. Це включаючи літаки, безпілотники, "Шахеди", крилаті ракети. Тобто це загальна кількість знищених цілей. З 1 травня з 2024 року знищена 111 цілей - це тільки безпілотні розвідники.
Головна проблема військовослужбовців протиповітряної оборони - що можна протиставити керованим авіабомбам, якими ворог щодня безупинну тероризує Харківщину. Бійці кажуть: збивати їх зараз можливості немає.
Олександр, заступник начальника штаба 302-ї зенітно-ракетної бригади:
Для того, щоб боротися з КАБами, нам треба високоманеврові зенітно-ракетні комплекси сучасні, яких у нас на озброєнні немає, тобто ці комплекси повинні постійно працювати в зоні дії ворожої авіації, і їх повинно бути там не один і не два, для того, щоб вони могли вмикатись позмінно, позмінно змінювати позиції, у нас таких можливостей зараз немає.
Результат буде, якщо знищувати носії, тобто ворожі Су-34, які скидають ці бомби з російської території. Стала б в пригоді авіація.
Олександр, заступник начальника штаба 302-ї зенітно-ракетної бригади:
Тобто було питання про Ф-16 і там ще літаки, тобто, я думаю, що якщо вони зайдуть, то принаймні вони здвинуть цю ворожу авіацію, вони зможуть змусити її здвинутись далі, туди за Бєлгород. Скажемо так, рішення проблеми для Харкова - це не знищувати ракети, які летять, а знищувати те, що їх пускає.
Зараз на озброєнні в бригаді комплекси С-300 та іноземні комплекси чотирьох типів. Яких саме - військова таємниця. Та цього часто бракує, бо бригада закриває небо над Харківською, Сумською і Полтавською областями. А ще потрібні люди. Тож у бригаді створили рекрутинговий центр.
Валерій, військовослужбовець 302-ї зенітно-ракетної бригади:
Інженери, скажімо так, інженери-радіоелектроніки, в пріоритеті електромеханіки, механіки. Приходьте, ми поспілкуємося. Якщо людина вмотивована, якщо людина хоче приносити користь, якщо людина ініціативна, проактивна, ми, зазвичай, таких людей запрошуємо до нас, відправляємо на певні фахові навчання, після чого це вже початковий спеціаліст, а в підрозділі він пройде вже стажування з подальшим стажуванням за кордоном, як правило, на зразках іноземної техніки, навчання проводиться саме там.
Та попри всі складності - зараз захисники влучають в 9 із 10 ракет.