Ракетний удар по "Охматдиту": як рятували дітей [ Редагувати ]
У Києві день жалоби. 37 людей загинуло, понад 170 поранено внаслідок ракетних ударів рф напередодні. росіяни запустили понад 40 ракет. 30 - збили Сили протиповітряної оборони. Але ті, що пройшли крізь щит, поцілили в промисловий об'єкт у Кривому Розі, а в столиці - в житловий будинок та дві лікарні. Пошкоджено найбільший в країні дитячий медичний центр "Охматдит". Загинуло двоє. Серед них - лікарка медзакладу. Уся хронологія трагедії - далі в сюжеті.
Це відео - фіксація одного з найстрашніших злочинів з боку росії. На кадрах пряме влучання ворожої ракети в лікарню "Охматдит".
Серед усіх корпусів медкомплексу найбільше пошкоджений токсикологічний. Діти отримували тут діаліз, життєво важливу процедуру для пацієнтів із важкими хворобами нирок.
Одним зі свідків стала лікарка "Охматдиту", яка була у будівлі навпроти.
Олена Максакова, лікар-УЗД лікарні "Охматдит":
Я була в кабінеті УЗД і вийшла за секунду до самого влучання, і вивела пацієнтів. Слава тобі Господи. Вибух чули, на нас посипалась стеля. Ми почали закривати малюків, хто був поряд.
За кілька секунд до сигналу повітряної тривоги - лікарі готували до операції восьмимісячного малюка. Але так її - і не розпочали.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Під час терористичного акту було троє дітей в операційній залі. Там навіть була відкрита черевна порожнина. Під час ракетної атаки лікарі зашили, перевезли в інший корпус з цієї ж лікарні і продовжили оперативне втручання. Зараз всі дітки в реанімації, за ними ведеться нагляд.
Майже одразу після ворожого удару подвір'я медкомплексу почало заповнюватися людьми. Ще до приїзду фахівців ДСНС - стали самотужки розбирати завали та надавати допомогу постраждалим.
Катерина Кузьмінська, дитячий лікар-стоматолог у приватній клініці:
У мене був прийом, я лікувала дитині зуби та в цей момент почали бомбити. Було дуже страшно та гучно. Ми дуже злякались, але зрозуміли, що треба їхати сюди.
Побачили в новинах та прочитали в ТГ-каналах, одразу прийшли допомогти. Тому що тут можуть бути діти під завалами та просто люди.
Лікарі дитячого "Охматдиту", попри поранення, продовжують надавати першу допомогу постраждалим.
Пошкоджені 4 лікувальні корпуси "Охматдиту", а також адміністративний. До ліквідації наслідків удару долучилися навіть ті рятувальники, які вже були не на зміні.
Павло Петров, речник ГУ ДСНС України у м. Києві:
Зруйновано частково триповерховий будинок за моєю спиною. Рятувальники здійснюють розбір завалів.
Згодом стає відомо - є загиблі. Кількість поранених іде на десятки.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Загинула Світлана Лук'янчук, яка, за попередньою інформацією, допомагала евакуювати пацієнтів, які були на діалізі. Був удар, який призвів до загибелі. Ми маємо понад 50 поранених, з них два медичних працівники тяжко поранених
У ЗМІ з'являється інформація про загиблу дитину. Згодом посадовці її спростовують. Серед пацієнтів лікарні - жертв нема.
Володимир Жовнір, генеральний директор НДСЛ "Охматдит":
670 пацієнтів приблизно знаходились в "Охматдиті", хтось на стадії виписки, хтось на стадії поступлення. Трошки менше ніж 700. Попередньо всі діти знаходились в укритті, цим пояснюється маленька кількість уражених дітей.
8 липня 24-го Дарія називає другим Днем народженням. Вона разом із колегами теж спустилася в укриття до дітей буквально за хвилину до вибуху.
Дарія Чечило, комунікаційниця лікарні "Охматдит":
Ми вийшли з цього нового корпусу, щоб перейти в старий. І от просто за хвилину після того, як ми спустилися в укриття, оцей вибух ракети, посипалася стеля. Чесно, я думала, що ця стеля впаде мені на голову.
Медикаменти в першу лінію, їжу в другу...
Біля воріт "Охматдиту" утворюється такий собі штаб допомоги потерпілим. Усі небайдужі зносять сюди гуманітарну допомогу: їжу, воду, дитяче харчування та медикаменти.
Андрій, волонтер:
Привезли на місце трагедії води. Ми і скупили від організації, і по дорозі збирали у людей. І все це привезли на місце сюди.
Тим часом в "Охматдиті" починається велике переселення. Пацієнтів, які лікувалися у пошкоджених будівлях, перевозять в інші лікарні міста.
Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ України:
Ми з керівником МОЗ і головлікарем визначили, скільки дітей треба перевести, щоб карети "швидкої" було подано вчасно, лікарі працювали чітко, ми зробили коридори до цих закладів охорони здоров'я, в які в першу чергу направили тяжких дітей.
Надвечір на місце ворожого удару прибула делегація дипломатів із понад 50 країн. На власні очі посли та консули побачили наслідки російського терору. Запропонували свою допомогу.
Пошукова операція тривала і вночі. Рятувальникам важливо було підняти залізобетонні плити, аби переконатися, що під завалами - немає людей.