Ціна на оренду квартир зросла: де найдорожче житло в Україні [ Редагувати ]
Електроенергія - як чинник здорожчення оренди житла. В той час, коли мільйони українців не мають своєї оселі й змушені винаймати, вартість оренди зросла в рази. Понад 17 тисяч гривень - за однокімнатну! І це не в столиці. Дорогі "квадрати": які міста у топ-3 найдорожчих? І де в Україні жити найдешевше? Тенденції на ринку нерухомості аналізували наші кореспонденти.
Місячна оренда квартири за суму, більшу від 2-х мінімальних зарплат. Понад 17 тисяч гривень за однокімнатну - і це не в столиці. Дорогі "квадрати": що сьогодні найбільше впливає на вартість житла? Де в Україні жити дешевше? Тенденції та ціни на ринку нерухомості аналізували наші кореспонденти.
Інна - переселенка з Миколаєва. В Ужгороді живе уже 3-й рік. Спочатку винаймала квартиру разом із сестрою. А торік переїхала. Житло знайшла через знайомих.
Інна - переселенка з Миколаєва:
Одна кімната, я живу з донькою. Ну, там є душ, кухонька, тобто все для життя є. Пральня, опалення.
За комірне жінка платить тільки у період опалювального сезону. Проте за рік у новій квартирі власники вже підняли вартість житла.
Інна - переселенка Миколаєва:
На цей час з комуналкою майже 8 тисяч. Ну, це так, я кажу, мені пощастило просто.
8 тисяч за однокімнатну на вторинному ринку в Ужгороді - мрія, каже рієлтор Дмитро. Житло за таку ціну тут зараз майже не знайти.
Дмитро Поп, рієлтор:
З ремонтиком, нормальний житловий рівень, вторинний ринок, ну, 10-12 тисяч однокімнатні квартири.
А за квартиру в новобудові доведеться викласти в рази більше.
Дмитро Поп, рієлтор:
Двоспальне ліжко, кухня-студія, диванчик, балкон, ванна, пралка, бойлер. Повністю нова квартира, і такі квартири зараз мають великий попит. Ціна цієї квартири - перша здача, 18 тисяч гривень.
Така середня вартість винаймання однокімнатних квартир в облцентрі Закарпаття. Натепер Ужгород - місто з найдорожчою орендою житла в Україні.
Дмитро Поп, рієлтор:
Дуже багато людей з прифронтових регіонів переїжджає в Ужгород. Є дуже великий попит просто. Попит породжує ціну. Дефіциту квартир немає, оскільки літній період, сезон відпусток, студенти пороз'їжджалися і досить багато є вільних квартир. Але також і багато людей шукають.
Саме з цієї простої причини Ірина з Нової Каховки в Ужгороді, тільки гостює. Жінка з сім'єю планувала оселитися в місті, але ціна оренди житла - непідйомна. Тому після місячної відпустки на Закарпатті повертається у своє тимчасове житло в Умані.
Ірина - жителька м. Нова Каховка:
Дуже дорого. Для того, щоб винаймати житло за 14-15 тисяч, скільки треба заробляти, коли у тебе 2 дітей підлітків?
Тут я записую той самий курс, працюю, і тут майже весь день проходить. Тут ми сидимо з друзями, коли відпочиваємо і дивимось на це прекрасне чудо техніки - проєктор, дуже зручно.
Роберт родом із Закарпаття, у Львові живе вже 5 років. За цей час хлопець змінив 15 осель. Знайти потрібний варіант було важко завжди, зараз ще тяжче. Та Роберт зауважує, витрати на оренду, порівняно з 2022 роком, стали на 15-20% нижчими.
Роберт, орендар квартири:
Я починав тут з того, що жив тут, коли навчався в університеті. Я жив не один, і можна було винаймати якусь двокімнатну квартиру за 5-7 тисяч гривень. А зараз про таке можна тільки мріяти, тому що протягом п'яти років, якщо від 5 тисяч гривень, то зараз нормальну однушку можна знайти від 15 до 20 і більше.
Львів посідає друге місце в рейтингу найдорожчих міст України за ціною оренди житла. Тут, за підрахунками порталу нерухомості, середня ціна однокімнатки - 16 з половиною тисяч гривень.
Наприклад, вибираємо категорію квартир, тобто "оренда", "продаж", будинки-квартири-земельні ділянки - будь-що, що вас зацікавить. Вибираємо, наприклад, район.
У місцевій рієлторській фірмі коментують: хоч попит на квартири за останній рік знизився на третину, ціни залишилися без змін. Середньою на однокімнатну називають 4 тисячі гривень:
Богдан Савка, рієлтор:
Рієлторська статистика - це коли ми приходимо, наприклад, на квартиру за ціною 15 тисяч гривень, але не обов'язково, що ми її здамо за 15 тисяч гривень. Може бути таке, що ми прийдемо на місце, з власником, скажемо так, поторгуємось - і вийде 14 тисяч.
Яка ж ситуація в Києві? За підрахунками аналітиків, столиця - третя за дороговизною оренди квартир. Тут однокімнатна в середньому коштує 15 тисяч гривень. Що ж кажуть рієлтори?
Це квартира трикімнатна, але власники поїхали за кордон, вони закрили 1 кімнату і залишили 2 кімнати, кухню, санвузол.
Квартира в Подільському районі столиці, без євроремонту, обставлена всім необхідним і готова до заселення.
Тут у нас кухня. Кухня у нас зі всією технікою, починаючи з посудомийки. Чайник, електроплита, витяжка, духова шафа.
Але є одне але: ця квартира аж на 25-му поверсі. Й питання "який поверх?" зараз найчастіше чують столичні рієлтори. Переваги видових квартир - в минулому. Нині ціна та попит залежать від інших умов.
Наталія Козак, керівник агенції нерухомості:
Усі питають, є газ чи немає газу? І який поверх. Тому що до 9-го поверху те, що в нас є попит і дуже гарно його знімають. Далі - все, що вище. Якщо немає електропостачання, у людей немає води, вони не можуть приготувати собі їсти, вони не можуть піднятися, це ще й діти, це проблеми підняти дітей.
Вартість місячної оренди такої квартири напряму залежить від загальної ситуації з електроенергією. Ці 62 квадратні метри на 25 поверсі можуть коштувати і 12 тисяч гривень, і 16-18, розповідає експертка.
Наталія Козак, керівник агенції нерухомості:
Раніше люди з периферії їхали в Київ. З інших міст їхали в Київ. Сьогодні все менше людей їдуть. Щобільше, якщо в нас повернеться історія, яка була 2 тижні тому, коли в нас не було на верхніх поверхах води, не було світла. А це теж є такі предпосилки, верхні поверхи, я взагалі не розумію, як вони перезимують.
Все менше купують і більше винаймають: вартість оренди житлової нерухомості в Україні за останні пів року зросла на 20%. Це не стосується прифронтових регіонів та тих, які систематично прицільно обстрілюють росіяни. Чим західніше місто - тим дорожче квартира.
Альона Бабко, комунікаційниця ЛУН:
Одеса, яка раніше також була дуже дорогою, сьогодні посідає 14 місце в рейтингу. Найдешевшими містами на сьогодні по оренді є Харків і Херсон. Ціна впала до супермінімуму 4000 гривень за оренду мінімально однокімнатної квартири. Херсон так само.
У середньому 12 тисяч гривень за однокімнатну доведеться викласти в Чернівцях, Івано-Франківську, Полтаві, Рівному та Дніпрі, який став хабом для переселенців. І попри всі виклики сучасності, з початком повномасштабної війни в Україні запущено понад 400 нових житлових комплексів.
Альона Бабко, комунікаційниця ЛУН:
Вторинка зараз трішки впала в ціні. В середньому на 5-6 відсотків за останні пів року знизилася. Зараз люди, коли переїжджають і обирають собі нове житло, переважно дивляться на вторинку, тому що доволі страшно вкладатися в новобудови, які ще найближчі роки будуть будуватися. І в попиті первинка впала, а вторинка піднялася.
Втім, вже скоро ціна оренди в Україні може знизитись. У Раді планують створити новий вид оренди - соціальний - для людей з низьким доходом. Такі програми працюють у Польщі, Угорщині, Німеччині.
Олена Шуляк, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування:
Це соціальне житло, воно буде, перш за все, у власності й муніципалітетів. Власності нашої громади. І в результаті від того, коли буде проаналізований дохід родини, а який соціальний статус, можливо, це особа з інвалідністю. Можливо, ця людина має статус внутрішньо переміщеної особи. Чи якісь інші показники стосовно соціального статусу. Для таких саме буде розрахована відповідна сума, яка буде підйомною для кожної родини.
З можливістю подальшого викупу помешкання, ціни на оренду соціального житла будуть значно нижчими за ринкові, додає Олена Шуляк, а відтак це змусить приватних орендодавців переглянути свої часто завищені тарифи.