На острові Хортиця знайшли кістки мамонтів [ Редагувати ]
Кістки мамонта, яким близько десяти тисяч років, виявили на Запоріжжі. Рештки стародавньої тварини помітив місцевий житель та розповів про це фахівцям заповідника "Хортиця". Зараз науковці ретельно досліджують артефакти. Що вже вдалося з'ясувати - розкаже Інна Гогой.
Це була доросла тварина, однозначна доросла і вже досить зрілого віку.
Основні дослідження цих старовинних знахідок ще попереду. Велетенські кістки мамонта, яким близько десяти тисяч років, лише нещодавно доправили в національний заповідник "Хортиця". Весь час артефакти перебували на дні Дніпра, їх помітили тільки після обміління водойми.
Ці дві кістки я знайшов. Цю і цю, вони лежали поруч.
Рештки доісторичної тварини виявив житель Запоріжжя Костянтин. Каже, якось прийшов порибалити і побачив у воді велетенські кістки. Незвичайну знахідку сфотографував і повідомив про неї працівникам заповідника.
Костянтин Неліпа, житель Запоріжжя:
Мені було цікаво, я почав думати про те, що, може, є якісь люди, яким це цікаво. Зрозуміло, що такі здорові кістки у нас можуть належати тільки якійсь здоровій особі тварині якоїсь.
На місці фахівці знайшли плечову кістку, гомілку та лопатку. Щоб перевезти їх до заповідника, довелось докласти чимало зусиль.
Михайло Муленко, в. о. завідувача відділу охорони пам'яток, історії, археології та природи Національного заповідника "Хортиця":
Коли вони були мокрі і у воді, вони важили, ну, от саме плечова важила близько 70 кг. Зараз вона вже підсохла і важить близько 40 кг.
Тут артефакти почистили та обробили спеціальними засобами. За даними палеонтологів, знайдені кістки, найімовірніше належать мамонту волохатому. Його зріст сягав п'яти метрів. Важила тварина близько десяти тонн.
Михайло Муленко, в. о. завідувача відділу охорони пам'яток, історії, археології та природи Національного заповідника "Хортиця":
Це найпізніший представник саме мамонтової фауни, який мешкав на території Північної півкулі. Для фахівців, які досліджують саме мамонтову фауну, вони зможуть робити вже припущення про міграції, про спосіб життя, тобто це ж територія, вона не завжди була степом. 10 тисяч років тому тут скоріше за все були ліси.
Вчені кажуть, на кістках помітні ознаки артрозів. Що свідчить про чималий вік цього волохатого велетня. А дізнатись більше про його життя допоможуть подальші дослідження.
Михайло Муленко, в. о. завідувача відділу охорони пам'яток, історії, археології та природи Національного заповідника "Хортиця":
Провести, так званий, колагеновий тест на наявність вільного колагену в кістках для того, щоб дізнатися, чи можливо зробити радіовуглецеве датування цих кісток. Якщо так, то дізнаємося з досить високою точність, коли саме ця тварина загинула.
Для таких аналізів планують залучити колег із Європи. Працівники заповідника кажуть, надалі дослідження артефактів триватимуть. І згодом обіцяють представити велетенські експонати широкому загалу.