У Львові презентували фотовиставку "Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі" [ Редагувати ]
У Львові презентували виставку світлин, які зробили кримські журналісти на окупованому півострові. Експозицію облаштували просто неба й назвали "Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі". Відвідувачі могли не лише побачити окупований півострів очима його жителів, а й написати листи політичним в'язням. На заході були й наші кореспонденти.
Зазвичай у будні на площі Ринок львів'яни кудись поспішають, та цього разу вони раптом спиняються. На міській бруківці активісти виклали у формі кримськотатарського герба-тамги майже 50 світлин, які зробили кримські журналісти, фіксуючи злочини росії проти незгідних з окупацією.
Денис Чистіков, заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим:
російська федерація розуміла, що чинячи свої злочини, вона повинна спочатку зачистити весь інформаційний простір і створити уявне пропагандистське поле, тому вони почали із заборони всіх українських, всеукраїнських, місцевих ЗМІ. Надалі вони почали зачищати й затримувати всіх осіб, які не погоджувались з політикою російської федерації і не погоджувались з окупацією.
Олександра Єфименко до 2021 року висвітлювала події з окупації. Вона каже: судів над політв'язнями було настільки багато, що іноді за день вона відвідувала чотири засідання. Серед них і суди над двадцять одним журналістом.
Олександра Єфименко, журналістка:
Здебільшого це громадянські журналісти громадської ініціативи "Кримська солідарність", але серед них є і професійні журналісти. Наприклад, мій колега Владислав Єсипенко. Владислава затримала російська ФСБ і дві доби катувала струмом для того, щоб він дав свідчення проти себе.
За сфабрикованими звинуваченням на окупованому півострові росіяни заґратували двісті вісімнадцятьох осіб. Понад половина з них - кримські татари. Втім вони потерпають від репресій і поза межами Криму.
Азіз Умеров, брат політув'язненої Леніє Умерової:
Моя сестра вже рік і вісім місяців перебуває в російському полоні за абсолютно вигаданими звинуваченнями в шпигунстві на користь України.
Леніє Умерова у 2014 році відмовилась від російського паспорта і переїхали на материк. Майже два роки тому вона вирушила в окупований Крим до свого важкохворого батька. Втім, на кордоні росії і Грузії її заарештували. Щоб створити їй буцімто провину, росіяни вдались до хитрощів.
Азіз Умеров, брат політув'язненої Леніє Умерової:
Їй повідомили працівники ФСБ, що вона має переночувати в місцевому готелі, а зранку продовжити розмову. Однак дорогою місцевий таксист повіз її в прикордонну смугу, де іноземцям, за російськими законами, перебувати заборонено.
Дівчину етапували до московської в'язниці "Лефортово", де росіяни утримували Олега Сенцова. Листи, які силовики тижнями перевіряють, це єдиний спосіб зв'язку з Леніє. Брат каже: слова підтримки додають сил сестрі. Тож львів'яни та гості міста писали листи політв'язням.
Юрась - родом з білорусі. У 2020-му брав участь у протестах проти лукашенка, втім, через переслідування, покинув країну.
Юрась, білоруський опозиційний активіст:
Це просто дуже близька мені тема. Я сам "екстреміст", як бачите, "терорист". У нас один ворог - це росія. А лукашенко - це звичайний, як його там, гауляйтер Криму? А, Аксьонов.
Львів - третє місто після Одеси і Івано-Франківська, де проводять цю акцію. Згодом на фото кримських журналістів зможуть подивитися і жителі Дніпра та Хмельницького.