У Черкасах вимагають зупинити будівництво на історичному Замковому узвозі [ Редагувати ]
У Черкасах уже третій рік поспіль триває боротьба містян проти житлової забудови історичного центру і Замкового узвозу. Приватна будівельна компанія вирішила звести тут понад пів десятка багатоквартирних будинків. А міська влада забудовникам активно посприяла. І це попри те, що територія під елітним житлом є "заповідною зоною", на якій чимало історичних та архітектурних пам'яток.
Спочатку вони обіцяли нам громадські слухання, потім одноповерхову забудову, потім чотирьох, тепер вісім поверхів.
Грудень 2021 року - тоді містяни чи не вперше вийшли на масову акцію протесту проти забудови історичного центру Черкас - Замкового узвозу. Поштовхом для мітингу став дозвіл міської влади приватному забудовнику звести на цьому місці багатоповерхівки. Після початку повномасштабного вторгнення проєкт начебто заморозили. Більшість активістів доєднались до сил оборони. А ініціатор акції Костянтин Мірошніченко нещодавно загинув на фронті.
Вони зараз думають, як це зробити. Якщо розвалиться - ми його зберемо.
Андронік Казарян власник тієї самої будівельної компанії, яка три роки тому мала намір забудувати Замковий узвіз. І мета залишилась незмінною. Чоловік показує будинок з грифонами, його тоді планували знести - тепер реконструюють. Поряд із ним буде щонайменше чотири багатоповерхівки. І це попри тотальний супротив містян.
Андронік Казарян - власник будівельної компанії:
Я хочу просто довести, що це місце, де люди жили, і раніше тут житло будувалося і має бути красиво. Ми повинні перетворити це місце в туристичну зону.
Активіст Денис Гайда з верхів'я історичної Дзелень Гори, а нині скверу Богдана Хмельницького, показує, що туристи побачать з найкращого оглядового майданчика міста. За проєктом забудовника весь поділ пагорба буде заставлений елітним багатоквартирним житлом. Хоча донедавна, каже Денис, це офіційно була рекреаційна зона. Але міська влада змінила цільове призначення ділянки під житлову забудову. І боротись із цим вкрай складно.
Денис Гайда - представник комітету Замкового узвозу:
Ми бачимо, що прокуратура судиться і в підсумку програє ці позови. Ось, як, наприклад, по ділянці по Ольгерда 60. Може робить це якось невміло і основна проблема в тому, що з 21 року містяни подавали багато петицій проти забудови, на жаль, міська влада не враховує все це. Вона в якихось таких домовленостях із забудовником і її все влаштовує.
У забудовника плани не тільки щодо Замкового узвозу. З правого боку Дзелень Гори приватник теж збирається будуватись.
Цей узвіз, викладений старою бруківкою сотні років тому, слугував оборонним ровом для першого Черкаського замчища на Дзелень горі. Власне як і тоді, так і зараз на його пагорбах невеличкі приватні будиночки - одні сучасні, інші датовані кінцем 19 - початком 20 сторіччя. До речі, деякі будинки вже викупило ПП "Надія". Новий власник планує змінити цю місцевість до невпізнаваності, побудувавши тут багатоквартирні висотки.
Будинок-приставу Вацлава Кринського 1907 року побудови приватна компанія теж викупила. На цьому плані об'єкта його вже не існує. Натомість - сучасна висотка. І це попри те, що будівля була визнана нововідкритою пам'яткою архітектури. Табличку з неї зняли представники компанії забудовника, а сам дім майже розібрали. Він розтрощений, побитий, але з мешканцями.
- А що ви тут робите? - Ну, от їй дали, живемо тут.
Ці люди - біженці з Торецька. Кажуть, що живуть тут вже три місяці, якийсь невідомий чоловік їх тут підгодовує, а от за власника нічого не чули.
- А сюди хтось приходить? - Приходить, нам їсти дає. - А хто? - Не знаємо, живе десь поруч, ми точно не знаємо, де він. - А власник приходив? - Ні.
За спиною у містян тишком-нишком все це продовжується.
Археолог Віра Нерода шокована ймовірністю забудови історичного центру Черкас. Адже він навіть до кінця не досліджений. Жінка чи не єдина з черкаських науковців, хто наважується публічно про це говорити. Каже, ця місцевість ще на початку дев'яностих була визнана заповідною зоною "Берегові Схили Дніпра". Історичне надбання, яке знаходиться під землею, просто неоціненне.
Віра Нерода - член Спілки Археологів України:
Це в 91 році було, в березні, заборонене було повністю капітальне будівництво. І навіть під питанням реконструкція одноповерхової садибної забудови. Це стопроцентно злочин і це заборонено Законом України про охорону культурної спадщини - це все передбачено.
Зараз цим питанням займається прокуратура. Але дізнатись, на якій стадії розслідування, нам не вдалося. Правоохоронці у коментарі на цей час відмовили.
Юрист Володимир Півненко впевнений: із забудовою історичного центру Черкас не все чисто. Каже, у травні 21 року міська рада, затверджуючи генеральний план забудови міста, не врахувала обов'язковий при цьому історико-архітектурний опорний план, який власне сама для цього і не розробила.
Володимир Півненко - юрист:
Станом на зараз в останньому генеральному плані міста, актуалізованому, по суті відсутня інформація про історичні ореоли міста. І через відсутність цієї інформації в судовому процесі судді можуть ставати на сторону забудовника. Це специфічна форма бездіяльності, або свідоме закривання очей на ці проблеми.
Чи свідомо, чи ні - ми намагались дізнатись у мерії. Але там порадили за коментарем телефоном звернутись до головного Архітектора Черкас.
Ну, давайте, запитуйте, щось може розкажу, що не знаю - придумаю.
І таки вигадав. Чиновник запевнив: історико-архітектурний опорний план при затвердженні генерального плану забудови використовували, але не весь.
Віталій Чернуха - головний архітектор Черкас:
Так, а був туди включений історико-архітектурний опорний план міста? - Ну, це являлось розділом! - А він хіба існує? - Що значить? - Ну, опорний план, історико-архітектурний план міста в природі? - Центральної частини існує, не всього міста.
Тож як боротися із забудовою і чи можна її зупинити - це чергове відкрите питання.