Підготовка до школи: скільки коштує зібрати дитину [ Редагувати ]
До початку шкільних буднів залишається півтора тижня. Тож разом зі школярами до навчального року готуються батьки. За даними Державної служби статистики, щороку за парти сідають близько чотирьох мільйонів учнів. Тож скільки цьогоріч коштує зібрати дитину до школи? Наші кореспонденти вирушили на закупи по різних містах.
Київ. Одна з популярних для закупів локацій. Аліна показує стос одягу. Це базовий комплект для її третьокласниці Мілани.
Аліна, жителька Києва:
Юбка-бермуди й сорочка блакитна - це сама вона вибирала. Блузка, можливо, на якесь свято, повсякденна, і святковий одяг. Беремо все по мінімуму.
Ціни, каже жінка, дуже високі. Навіть, здавалося б, проста сумка для спортивної форми коштує 400 гривень.
Аліна, жителька Києва:
Зараз 5-7 тисяч. Це з канцтоварами. Вже канцтовари купили, і от одяг якось так. - Вкладаєтесь? - Поки так. Але ціни кусаються.
А ось Ірина вже навчена досвідом. Торік для тоді ще першокласниці Єви довелося викласти з гаманця кругленьку суму.
Ірина, жителька Київської області:
В тому году у нас вийшло 13 тисяч. В цьому году не знаємо.
Вибір, розповідає Ірина - очі розбігаються.
Людмила Миколаївна продає шкільну форму вже багато років. Запевняє: підібрати одяг можна й не за всі гроші світу. Чимало пропозицій і в українських виробників.
- Юбка 445, бомбер 1350. - Тобто, майже 2 тисячі комплект? - Так. Але якщо взяти комплект з бюджетної серії, то за 2 тисячі можна одягнуть дитинку. Це блузка, юбка, сарафан.
Утім, зізнається, лише за останній рік форма додала в ціні відсотків 20.
Ціни на наплічники теж чималі. Найдешевші - від тисячі гривень.
Тож, за найменшими підрахунками, київським батькам за "кошик школярика" доведеться викласти 7 тисяч гривень.
А це вже Чернівці. Катерина ще придивляється до цін, але спершу хочуть з дітьми вибрати портфель.
Катерина, жителька Чернівців:
От вона хоче рюкзак більш простий, але я надаю перевагу більш зручному, щоб була ортопедична спинка, щоб він був кращий для дитини, це для нас важливо.
Найпростіший обійдеться дешевше, ніж у столиці - у 800 гривень. Ортопедичний стартує від 2-х тисяч. Ціни на шкільне приладдя у Чернівцях не зросли, каже Катерина. Пенал з олівцями вартує близько 300 гривень. Ланчбокс - 200. І стільки само спортивна сумка. Вартість одного зошита на 12 аркушів - 10 грн. Щоденник може коштувати майже 400! А ось ціни на шкільну форму кусаються, щоправда, й вибір тішить око.
Юлія, школярка:
Уже новий навчальний рік, міняються тренди, і хочеться багато чого нового.
Оксана, продавчиня:
Кожний рік все потрошечки підіймається, бо всі розуміємо, яка у нас ситуація. Але все одно всі діти готуються до школи, оце в тренді для дівчаток: брючки покрою палаццо, чорний, синій, сірий колір, з піджачками укороченими.
За такий образ на ринку доведеться віддати у середньому півтори тисячі гривень. Для хлопчика - майже вдвічі менше. А ще спортивний костюм від 700 грн. Тож буковинським батькам треба викласти щонайменше 6 тисяч гривень.
А це Дніпро. На центральному ринку продавці готові задовольняти усі забаганки й батьків, і учнів.
Наталія - продавчиня:
Дітки в цьому році хочуть моднічать. Брючки чорні класичні, рубашечки. Платття. У нас в цьому році дєвочки превращаються в дєвочок.
Для дівчаток - вибір величезний.
Костюмчик - 1350. Блузочки були 350 в тому році, а в цьому трохи дорожче. Хтось хоче дорожче, хтось дешевше.
Сукні від шестисот п'ятдесяти гривень. У попиті й вишиванки.
Є 650, 750. До 1000.
Дещо скромніший асортимент для хлопчиків. А найзапитуваніший товар - сорочки та футболки поло.
Олена - продавчиня:
Вони можуть бути від 300 і до 600. Це все залежить від моделі, бренду.
Цінники на штани від 300 гривень. А спортивні костюми дорожчі.
Олена - продавчиня:
Середня ціна десь 1000 гривень.
Скупитися прийшла й Ольга із сином. Каже, цьогоріч перевелися до іншої школи, аби була змога навчатися офлайн.
Ольга - жителька Дніпра:
Це будуть брюки, футболка, рубашка, спортивний костюм і куртка.
А ще взуття.
Олексій - продавець:
Зараз у попиті більше сліпони. За ціною взуття різне - від 500 до 1500 гривень.
Отже, зібрати школяра на ринку Дніпра - форма, вишиванка, взуття, спортивний костюм та ранець - коштуватиме батькам близько 5 тисяч гривень.
Скупитися дешевше можна, якщо замовляти в Інтернеті. Бренд-менеджерка Ольга Пеньковська запевняє: за її розрахунками, мінімальний набір "наплічника школяра", куди входить сам рюкзак, сумка для спортивної форми, пенал з мінімальним набором канцтоварів, ланчбокс і тека для зошитів може обійтися в трохи більше як півтори тисячі. А за набір одягу з 2-х пар взуття, сорочок, спортивної форми, 2-х штанів та вишиванки - у 2 600 гривень. Головне, мовляв, знати, де брати й "полювати" за знижками. Утім, навіть товари на онлайн-платформах теж дорожчають.
Ольга Пеньковська, бренд-менеджерка онлайн-платформи:
Можу сказати, що взуття здорожчало, але на рівні 10-13%. Одяг - дещо менше, до 8-10%. Для хлопчиків трішки більше інфляція вплинула, для дівчаток трошки дешевше. Загалом ціни зросли.
На перший погляд, фінансово легше батькам, у яких діти навчаються онлайн. Але за словами експертки, на домашньому навчанні витрати тільки зростають. Бо потрібні гаджети з доступом до мережі та різних програм.
Ольга Пеньковська, бренд-менеджерка онлайн-платформи:
Ноутбук можна купити за 6750 гривень, це середня ціна, смартфон - 4300, планшет - за 2400.