Івано-Франківський драмтеатр поставив "Гамлета" на горі Піп Іван [ Редагувати ]
Бути чи не бути? Відповідь на це одвічне запитання намагалися відшукати на Прикарпатті. До Дня Незалежності України колектив Івано-Франківського національного академічного драматичного театру поставив "Гамлета" на горі Піп Іван. Як звучить знаменита шекспірівська трагедія на висоті понад дві тисячі метрів над рівнем моря? Дивіться далі.
Уже п'ятий рік поспіль в День Незалежності територія обсерваторії на горі Піп Іван перетворюється на справжню театральну сцену. Актори Івано-Франківського драмтеатру дають тут виставу просто неба. Мистецьке свято влаштували в Карпатах і цьогоріч із нагоди тридцять третього дня народження держави.
- Тихо. Він щось казав тобі. - Такий мав розпач на обличчі, ніби з пекла вирвався. І хоче щось найстрашніше розказати всім.
"Гамлет" у виконанні франківських акторів - це неоопера режисера Ростислава Держипільского. Персонажі розмовляють українською мовою авторського перекладу письменника Юрія Андруховича. У ролі Гамлета - заслужений артист України Олексій Гнатковський, відомий за роллю Івана Довбуша у пригодницькому фільмі "Довбуш".
Олексій Гнатковський, заслужений артист України:
Це як прапор. Уяви собі, що на горі підняти прапор, аби вся країна бачила, що прапор майорить. Оце сьогодні ця вистава. Він майорить, і вся країна бачить, що країна жива. Ми класна нація, ми можемо зіграти "Гамлета" на найвищій горі.
Уперше колектив Франківського драмтеатру зіграв на одній з найвищих вершин Українських Карпат ще у 2020-му - "Націю" Марії Матіос. Далі були "Енеїда" Котляревського і "Вона - земля" Василя Стефаника. Цьогоріч актори вперше привезли в гори виставу за твором іноземного автора. Кажуть: Шекспір уже давно вийшов за межі Великої Британії і нині є драматургом усього світу.
Ростислав Держипільський, режисер-постановник, народний артист України, директор-художній керівник Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка:
Я вважаю, що сьогодні ми, українці, загалом, і митці зокрема, повинні використовувати будь-яку можливість як комунікаційний майданчик, аби кричати світові про ту трагедію, яка є у нас, про ту жахливу війну, яка відбувається в Україні, про ту жахливу орду московитів, яка прийшла на нашу землю, яка вбиває нас, руйнує наші міста.
От питання - бути чи не бути. В чому більше гідності. Скоритися долі й лягти під стріли, чи опором зустріти чорні хвилі нещастя. І тим спинити їх.
"Бути чи не бути" - це не просто запитання - протистояти злу чи змиритися з ним, каже режисер-постановник Ростислав Держипільський. Це "бути чи не бути?" українській нації. І в день народження держави вони спеціально вибрали виставу "Гамлет", аби на одній з найвищих вершин дати на це одвічне питання ствердну відповідь - Україні бути.
Ростислав Держипільський, режисер-постановник, народний артист України, директор-художній керівник Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка:
І ми хочемо сказати, що ця московська орда після того, як ми її переможемо, назавжди має понести неймовірне покарання за те, що вона століттями творила і, на жаль, зараз творить в Україні. Тому це наша ода до майбутньої перемоги.
Олексій Гнатковський, заслужений артист України:
Ми воюємо за свій дух, за право бути собою. Так як в "Гамлеті" - бути чи не бути. І освіта, і культура - це те, що буде потім після перемоги. Перемога буде однозначно.
Колектив театру організував повну відеотрансляцію неоопери "Гамлет" через супутникове телебачення. Завдяки цьому насолодитися виставою змогли тисячі глядачів, не піднімаючись навіть в гори.