Вибори в Німеччині: які будуть наслідки голосування для України [ Редагувати ]
Місцеві вибори національного значення. У Німеччині готуються до голосування в Саксонії і Тюрингії - землях, що свого часу належали до Німецької Демократичної Республіки. Соціологи прогнозують високий результат партіям, які вважають "друзями путіна". Чому східні німці симпатизують цим політичним силам? І які наслідки регіональні вибори можуть мати для уряду Олафа Шольца та України? Тетяна Логунова пояснить.
Канцлер Олаф Шольц агітує на мітингу в Єні, лідер опозиції Фрідріх Мерц - в Дрездені. Топові німецькі політики цього літа на сході Німеччини частіше, ніж в Берліні. За кілька днів там місцеві вибори, що можуть спричинити політичний землетрус. Поштовхи якого відчують і в столиці.
Саксонія та Тюрингія. У неділю, першого вересня, жителі цих двох німецьких земель обиратимуть місцеві парламенти. А за кілька тижнів на виборчі ділянки підуть ще й у Бранденбурзі. До голосування в регіонах прикута увага всієї країни. Адже, за даними соціологів, виграти ці вибори може ультраправа "Альтернатива для Німеччини". Солідний результат прогнозують і новій лівій партії - "Союзу Сари Вагенкнехт". Провладним політичним силам натомість пророкують поразку.
У таких політичних настроїв купа причин. Від невдоволення східних німців рівнем життя після об'єднання Німеччини та ностальгією по НДР до обурення міграційною політикою, яку проводить Берлін. Утім, центральною темою нинішньої передвиборчої кампанії стала зовнішня політика. Зокрема, війна в Україні. Праві та ліві популісти, яких вважають проросійськими політичними силами, заявляють: вони знають, як її завершити. Рецепт однаковий - припинити постачання зброї Україні і змусити сторони до перемов.
Бйорн Гьокке, лідер "Альтернативи для Німеччини в Тюрингії":
Від них ви отримуєте більше ЄС, більше бюрократії, більше мультикультуралізму та деіндустріалізації. Ви отримуєте більше військової риторики. І ви отримуєте небезпеку війни.
Сара Вагенкнехт, лідер "Союзу Сари Вагенкнехт":
Мир - це єдине, що має значення. Ми не можемо вступати в нову гонку озброєнь. Ми не можемо у війні в Україні робити ставку тільки на зброю!
Це проросійські наративи - прямо каже канцлер Німеччини. І намагається пояснити виборцям зі Сходу, чому це не спрацює.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Звісно, війна не може тривати вічно. Але вона не завершиться лише тому, що деякі люди повторюють за путіним: "потрібно припинити поставки зброї і буде мир". Ні, це так не працює. Тоді не буде України. Ми повинні рухатися у двох напрямках: надавати допомогу і водночас працювати над досягненням довготривалого миру.
Чи почують канцлера виборці - покаже голосування. Утім, політологи кажуть: без участі правих та лівих демократичним партіям навряд чи вдасться сформувати земельні уряди. Вірніше, без лівих. З правими не хоче співпрацювати жодна політична сила. Лідерка цієї політсили - Сара Вагенкнехт вже висунула ультиматум. Її союз вестиме коаліційні переговори лише з тими політичними силами, які по суті підтримають позицію примусу Києва до перемов та припинення постачання зброї. А ще - відмовляться від розміщення американських ракет на території Німеччини. Причому на федеральному рівні!
Сара Вагенкнехт, лідер "Союзу Сари Вагенкнехт":
Ми хочемо, щоб ця війна закінчилася дипломатичним шляхом. І ми хочемо змусити до цього федеральний уряд. Тому ми увійдемо лише в той земельний уряд, який матиме чітку позицію: потрібна дипломатія, а не зброя.
Есдеки та християнські демократи - навряд чи дозволять себе шантажувати. Тож формування земельних урядів у Саксонії та Тюрингії може затягнутися на місяці. І ця тяганина на місцях навряд чи додасть балів владі та демократичній опозиції в Берліні.
Доленосним голосування в Саксонії та Тюрингії може стати і для уряду Олафа Шольца. Є висока імовірність того, що усі три учасники правлячої коаліції - есдеки, зелені та ліберали взагалі не пройдуть в земельні парламенти. Тобто, не подолають бар'єр у 5 відсотків. У разі такого провалу, і без того не дуже популярна коаліція може просто розвалитися. І в країні будуть оголошені дочасні парламентські вибори.