Життя під обстрілами: як гуляйпільці облаштували свій побут [ Редагувати ]
Безпілотниками, артилерією та реактивними системами щодня б'ють росіяни по прифронтовому Гуляйполю на Запоріжжі. Обстріли регулярно призводять до пожеж у місті. Подекуди хати вигорають вщент.
Попри це в Гуляйполі залишаються близько тисячі людей і далеко не всі з них погоджуються на евакуацію. Як гуляйпільці облаштовують свій побут та чому не залишають місто - розкажемо далі.
Інна Гогой, кореспондентка:
Потрощені будівлі, житлові будинки й порожні вулиці - такий вигляд має прифронтове Гуляйполе останні два з половиною роки. Ворог б'є по місту щодня і цілодобово і майже з усього наявного озброєння, яке тільки-но долітає сюди.
Ці руїни - наслідки ворожих ударів. Для обстрілу міста та його жителів росіяни застосовують артилерію й міномети, запускають ударні дрони та накривають реактивними системами.
Віталій Куцак, начальник відділення поліції №1 Пологівського райвідділу поліції ГУ НП в Запорізькій області:
За останній тиждень кожного дня відбувається обстріл з РСЗВ "Град". Це як прості фугасні заряди, так і з запалювальними частинами. Внаслідок чого по місту Гуляйполе відбуваються масові пожежі. В один день у нас було до 30 пожеж по помешканнях громадян.
Гуляйпільці розповідають, як за два з половиною роки повномасштабної війни змогли облаштувати свій побут. І якби страшно це не звучало, але вже призвичаїлися жити під обстрілами.
Валентина, жителька Гуляйполя:
Ми вже прислухаємось куди летить по свисту, далеко він полетить чи отут близько, так що вивчили вже.
Коли саме ворог завдасть по місту нового удару передбачити неможливо. Під час нашого виїзду в Гуляйполе якраз почався черговий обстріл.
Наслідки обстрілів щоразу фіксують правоохоронці. Через обстріли постійно виникають пожежі. По сухій траві вогонь швидко шириться. І перекидається на житлові будинки. Хати подекуди вигорають вщент. Приборкувати полум'я рятувальникам допомагають і правоохоронці, і просто небайдужі.
Віталій Куцак, начальник відділення поліції №1 Пологівського райвідділу поліції ГУ НП в Запорізькій області:
Поліція в цьому випадку виїжджає на місця, надає, якщо потрібно домедичну допомогу. Також допомагає працівникам ДСНС по знешкодженню чи по ліквідації залишків як пожеж, так і пошкодження. Також ми проводимо роботу роз'яснювальну з населенням про евакуацію за можливості.
Зранку поліціянти саме виїхали на евакуацію. По допомогу до них звернулась 77-річна пенсіонерка.
Дмитро Мельник, заступник начальника райвідділу з превентивної діяльності ГУ НП у Запорізькій області:
Щоб ми її евакуювали до міста Запоріжжя. Спільно з органами місцевого самоврядування знайшли їй місце, де вона буде тимчасово мешкати. - А чого звернулась з приводу виїзду? - Постійні обстріли.
На вулиці пані Ганна вже чекає на евакуаційний автомобіль. Каже, в обласному центрі мешкатиме у гуртожитку сама. Тому й речей зібрала чимало, аби усе необхідне одразу було під рукою. До від'їзду лічені хвилини, але жінка досі не вірить, що покидає Гуляйполе.
Ганна, жителька Гуляйполя:
Я і так їду, і отак мене трусить всю, не хочеться, а що, а їхати то треба.
Її оселя вже пів року як розбита, і обстріли не припиняються.
Ганна, жителька Гуляйполя:
Оце кухня була, я так його і не виносила, вікна ото повилітали, це ж двері з одвірками, стеля он уся, ось вікно вилетіло, он вікно вилетіло, он вікно, це вікно він забив. А я тільки зайшла, тільки-тільки й одразу присипало мене.
Після того пенсіонерку прихистила сусідка Валентина. Сама ж вона попри все наразі ще не готова попрощатися з рідною домівкою.
Валентина, жителька Гуляйполя:
Жаль своє обійстя кинути все-таки, жаль, я не знаю, в сина я була в спочатку 4 дні чи 5 днів витримала там в селі, а потом кажу: ні, вези мене додому, я не можу, хату я не можу залишити.
У місті залишається близько дев'ятисот жителів. Коли обстріли у Гуляйполі стихають, люди пораються по господарству та на городах. Кажуть, домашні справи відволікають від реалій сьогодення. А ще з усіх сил намагаються підтримувати лад у місті. Бо пам'ятають: Гуляйполе завжди було затишним та охайним. Тож і війна не має цього змінити.