Іпотерапія для військових: як на Рівненщині лікують завдяки коням [ Редагувати ]
На Рівненщині травмовані на війні бійці проходять сеанси іпотерапії. Їзда верхи - популярний у світі вид реабілітації. Уже за кілька сеансів фахівці відзначають покращення і психологічного, і фізичного стану. Метод допомагає боротися зі стресом і тренує м'язи та координацію. Більше розкаже Сніжана Сидорук.
Привіт. На тобі цукерки. Коники дуже цукор люблять.
Максим знайомиться з кобилою Кубою і одразу пригощає її смаколиками.
Перший контакт - добре. Незвично, кінь - велика тварина.
Чоловік вперше в житті збирається осідлати коня. Максим з Рівного, військовослужбовець. Нині на реабілітації після поранення, яке дістав на Запорізькому напрямку.
Максим, військовослужбовець ЗСУ:
Опіки третього ступеня. Ту всі м'язи повиривало. Апарат ставили. Потім операція, зі стегна пересаджували шкіру і, слава Богу, цілий.
Спочатку рух у повільному темпі. Тварину веде Станіслав. Він - десантник, на коні як справжній козак. Вже вправно їздить верхи. Боєць двічі був поранений.
Станіслав, військовослужбовець ЗСУ:
У мене була дуже сильна форма контузії, струс головного мозку і закрита черепно-мозкова травма. І саме, коли перший раз сів на коня, то зрозумів, що знаходячись верхи на ньому, всі проблеми залишаються внизу. Всі негативні відчуття і взагалі будь-які відчуття відходять на задній пан. Є лише ти й кінь.
Оздоровча їзда для бійців проходить на базі кінноспортивного клубу, що поблизу Рівного. На цій стайні з десяток коней. Усі - спортивні. Скакуни, кажуть фахівці, гарні терапевти. Їзда верхи покращує і психологічний, і фізичний стани людини.
Ірина Демидюк, керівниця кінно-спортивного клубу:
Коні витягують весь негатив, який тільки може бути в людини. Всю негативну енергію витягує, пропускає через себе, і людина ніби становиться чистіша й спокійніша. Під час їзди верхи покращується кровообіг, реально заспокоюється нервова система.
Заняття з іпотерапії організовують волонтери. Групи охочих збирають у медзакладах, де лікують поранених. Загалом вже залучили понад пів сотні військовослужбовців.
Вікторія Пирогова, учасниця проєкту з Animal терапії у реабілітації військовослужбовців:
У нас наразі доступні такі види терапії як каністерапія та іпотерапія. Тут більше пропрацьовується, крім психологічної складової дуже важлива ще й фізична. Більше задіяні м'язи і, скажімо, більш вправ на фізичну реабілітацію - це іпотерапія. Хоча і на каністерапії в нас є певні активності, тому комплекс, певно, найкращий ефект дає.
Опановує своє тіло верхи на коні й десантник Анатолій. Боєць мав два поранення: перше - тяжке, друге уламкове. Нині на реабілітації, бо має ускладнення на фоні попередніх травм.
Анатолій Махотін, військовослужбовець ЗСУ:
Я почав займатися спочатку собаками, тому що мені потрібно було врегульовувати деякі такі критерії - ота ж сама пам'ять, та ж сама, получається, реакція, а на конях до цього всього добавляється ще те, що є серйозні проблеми з опорно-руховим апаратом.
Тим часом Максим теж випробував себе в ролі вершника. Ділиться враженнями.
Максим, військовослужбовець ЗСУ:
Трошки незвично, треба привикнути, оце коли кінь бігає, наприклад. Оце воно відчувається важкість трошки. Кінь ніби відчуває і знімає стресову ситуацію, яку я отримав, і психоемоційний стан покращується.
Своєю першою прогулянкою верхи задоволений.
Це мені як заспокійливе, і жити хочеться, і щось робити, творити хочеться.