Захист від "Шахедів": які системи РЕБ розробляють в Україні [ Редагувати ]
І трохи статистики щодо збиття російських дронів. Лише минулої ночі в небі над нашою Україною їх було 46. 38 наші оборонці збили: більшість, але не всі. Що мають в арсеналі наші сили ППО для збиття ворожих безпілотників? Що вже є в нас на озброєнні, а що в розробці? Михайло Манилюк дослідив.
Десятки ворожих дронів у небі над Україною щодня! Смертоносні електронні "джмелі" неабияк дошкуляють нашим захисникам на фронті!
Як захиститися від російських безпілотників та чи є що запропонувати вітчизняним розробникам?
Україна активно розвиває системи радіоелектронної боротьби для протидії російським безпілотникам! Про це заявляють в інституті вивчення війни. На думку аналітиків, використання РЕБ проти дронів дозволить українській армії зберегти обмежені системи ППО та ракети, яких Україна потребує для захисту від російських ударів по прифронтових районах, критичній інфраструктурі та населених пунктах.
Іван Ступак, військовий експерт:
Є власні зразки й вони є окопні, і пересувні мобільні, і стаціонарні. Їх постійно треба вдосконалювати. Ця штука, яка може припинити моментальний зв'язок будь-який. Ну, залежно від конфігурації цієї системи. Вона може придушувати безпілотники різних типів на різних відстанях, знову ж таки залежно від комплектації цього РЕБу.
Одразу кілька систем радіоелектронної боротьби та розвідки різних комплектацій виробляють у цьому цеху. За допомогою ось такого лазера хлопці вирізають деталі.
А у цьому приміщені спаюють комплектувальні. Тут збирають до купи РЕБ-рушниці.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
Ми дійсно постійно комунікуємо з військовими і на основі їх зворотного зв'язку проводимо модернізацію, або нові розробки наших засобів. У нас є дві повноцінні команди, які щотижня їдуть в повноцінному напрямку - Схід, Південь, Північ. Це дає нам можливість спілкуватися з користувачами нашим обладнанням і отримувати від них критично важливий зворотній зв'язок. Десь якусь кнопку додати, десь якісь характеристики. Десь якісь іще нюанси, про які ми не задумувалися просто.
Михайло Манилюк, кореспондент:
За словами розробників, нині на фронті успішно працює система радіорозвідки "Азімут", яка здатна виявляти ворожі цілі за шістдесят кілометрів. Свою ефективність доводить стаціонарна система РЕБ "Кракен". Добре зарекомендували себе РЕБ-рюкзаки. Вони захищають наших воїнів від ФПВ-дронів під час наступальних дій та оборони позицій. А нещодавно випробування пройшла система радіоелектронної боротьби "Аква-Кракен". Яка захищатиме військові катери.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
Це антено-фідерна частина цієї системи. Генераторна частина та батарейна частина. Вона стоїть в окремому такому ящику залізному захищеному. І на верху катера фіксується ось ця антено-фідерна система і вона дає можливість працювати спрямованими патчантенами на велику відстань. Це півтора-два кілометри, на максимальний набір частот і забезпечувати захист як від дронів, які скидають вибухівку, так і від дронів-камікадзе.
Втім, це ще не увесь арсенал електронних технологій, який зібрали в цьому місці. Ось ця гусенична машина, оснащена системою РЕБ, тепер теж захищатиме наших воїнів від російських дронів на фронті. Багатофункціональний робот із радіоелектронним куполом зможе розміновувати території, закладати вибухівку та евакуювати бійців з нульових позицій.
Сергій Скорик, комерційний директор компанії-розробника РЕБ (або компанії "Квертус"):
Це робот РЕБ, наземна платформа. Ми її вперше в Україні і перші розробили. Вона виконує функцію допомоги військовослужбовцям при деокупації міст і селищ. Спочатку заходить цей робот. Потім під його купол заходять військовослужбовці і відповідно вони захищені від всіх видів скидів. Цей робот автономно працює 12 годин, він їде. Тут є купольні антени - це щоб робити купол над військовослужбовцями, а також є спрямована антена, яка працює на два кілометри. І відповідно вона зустрічає дрони та за потреби вона може спуститися і стати перпендикулярно, щоби унеможливити скиди на цю платформу.
Розробники кажуть, зараз ще й працюють над системою радіоелектронної боротьби, яка виводитиме з ладу "Шахеди". Системи, що змушують російські камікадзе змінювати курс і падати, вже є на озброєні української армії. Останнім часом дрони частенько залітають в гості до білорусі. Їх навіть збивають.
Іван Ступак, військовий експерт:
Я особисто припускаю, що це саме через дію українського якогось сучасного, можливо, тестового РЕБу. Бо подивіться, з липня місяця безпілотники російські, які атакують Україну, почали вилітати з території Чернігівської, Київської областей в напрямку республіки білорусь. Деякі вилітали там на двадцять кілометрів, на пару хвилин, деякі залітали на декілька годин і на 350 кілометрів. Минулий тиждень і на цьому тижні були такі ж повтори. Тобто загальна кількість безпілотників рф, які вилетіли з України, вже під 20 одиниць, якщо не помиляюся.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР (або компанії "Квертус"):
Якщо заглушити йому супутниковий зв'язок, в нього буде декілька алгоритмів, але найрозповсюдженіший - він або починає баражувати в пошуках сигналу, або коло, або вісімку починає намотувати. Що своєю чергою дає можливість й додатковий час для мобільних вогневих груп, або для ППО, щоб його знешкодити, або він просто приземляється, падає. Може вибухати, може не вибухати. Однак не влучає у задану ціль. Такі випадки вже є.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Тим часом українська компанія безпілотників Бісомер (Besomar) заявила, що розробила безпілотник-перехоплювач, який може збивати російські дрони. Він здатен проводити розвідувальні місії. Знаходитись у повітрі дві з половиною години на висоті до чотирьох кілометрів і розвивати швидкість до ста сімдесяти кілометрів за годину. Останні версії перехоплювача оснастили повітряним гальмом.
Джастін Бронк, провідний аналітик Королівського інституту оборонних досліджень RUSI:
Загалом існує чимало способів збивати БПЛА. Утім, гвинтова ракета, яка має камеру різних типів, і ви можете або здійснювати автоматичне самонаведення. "Орлан" курсує, ймовірно, 60, 70 кілометрів на годину. Вам справді не потрібне щось із величезною продуктивністю, щоб його перехопити. Вам просто потрібно щось, чого ви можете мати багато, всюди та завжди. Насправді я думаю, що БПЛА проти БПЛА, мабуть, є найперспективнішим із тих напрямків, які можна втілити в життя. І тому дуже приємно бачити, що існує низка ініціатив, які Україна вже дуже успішно розробила та тестує. І це матиме велике значення.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР (або компанії "Квертус"):
Наші дрони збивають крила, то це якраз результат роботи такого засобу, як "Азімут". У зв'язці вони показують крапку на карті і це дає можливість пілотам знайти в повітрі цей дрон, який веде розвідку, і відповідно його знешкодити. На сьогодні є декілька виробників, які роблять такі засоби. Але засіб "Азімут" - це повністю український без жодної китайської деталі. Він на сьогодні є найкращий у своєму класі, він видає феноменальну швидкість, він швидший в 54 рази від американського зразка.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Україна розробляє інноваційні рішення для боротьби з російськими БПЛА - про це пише видання "Білд". Завдяки українським дронам-перехоплювачам, ЗСУ щотижня знищують до пів сотні російських повітряних розвідників типу "Орлан", "Зала", "Суперкам". Приземляти ворожі дрони неабияк допомагають системи радіоелектронної боротьби та розвідки, виробництво яких відчутно зросло. Своєю чергою українські розробники кажуть: готові працювати і вдень, і вночі, аби на фронті захистити тих, хто захищає нас.
Хочу подякувати за РЕБ. Дякую велике. Працює.