Реформа старшої школи: чи підтримують учні зміни [ Редагувати ]
Вчитися на рік довше! У Києві презентували масштабне опитування учасників навчального процесу щодо реформи старшої школи в Україні. Три з чотирьох опитаних учнів - "за" навчання з сучасними лабораторіями, майстернями, а також "за" вибір предметів, роботу з консультантами та обрання майбутньої професії ще у школі. Більше про реформу освіти - в матеріалі Ніни Коломієць.
Андрій навчається у 9 класі. Каже, нерідко уроки - це лише суха теорія та довгі конспекти. І жодної практики.
Андрій Жабенко, учень 9 класу:
Там хімія, фізика - це більше воно йде, як просто сидиш, пишеш формули, тобто немає того, що ти там будеш розбирати. Там сам щось робити своїми руками, там змішувати реактори, хоча б проводити навіть якийсь легенький.
Практичні заняття в майстернях, досліди в лабораторіях, профільні предмети за фахом, який учень вибирає сам. Це основа реформи старшої школи, яку Міністерство освіти вже поступово впроваджує в українських школах. Напередодні провели масштабне опитування учасників навчального процесу. Головне питання, якою має бути сучасна старша школа.
Валентина Полторак, менеджерка швейцарсько-українського проєкту Decide:
72% дітей нам сказали, що вони хотіли б вчитися в школі з кращою матеріальною, матеріально-технічною базою, сучасним освітнім простором, хотіли б мати сучасні лабораторії, хотіли б мати вибір предметів, саме в цьому власне і полягає суть цієї реформи, так що діти зможуть обирати для того, щоб визначитись, ким вони будуть у майбутньому.
На презентації результатів дослідження мали змогу поставити питання міністру й школярі.
- У мене таке питання: якщо учень помилився з вибором свого предмета, що йому тоді робити? Так, чи може він протягом навчального року або на початку нового обрати новий предмет? - Коротко, може, тут не можна обмежити цю свободу.
Нова українська школа, за планами реформаторів, передбачає 12-річну шкільну освіту. Старшокласники вчитимуться окремо в академічних та професійних ліцеях, їх створять на базі чинних закладів освіти.
- З 2027 року у школі учні буде навчатися на рік довше, зможете, будь ласка, пояснити, для чого це? - Власне, для того і змодельовано так реформи, щоб ви приходили більш підготовленими до університету.
Валентина Полторак, менеджерка швейцарсько-українського проєкту Decide:
Діти, які сьогодні в межах цієї реформи вчаться, пішли цього навчального року в сьомий клас, і у 27-му році вони підуть в 10 клас, в цілому уряд очікує, що 50% дітей обере для себе академічний ліцей, зараз це понад 65%. І решта дітей, вони будуть обирати для себе робітничі професії, що надзвичайно важливо для України, це такий стратегічний напрям для відбудови нашої країни після війни, після перемоги.
Учні 10 класів за певним профілем уже створюють у школах Краматорська - розповідають у міськраді.
Ігор Сташкевич, секретар Краматорської міської ради:
Дуже великий попит на мовні класи, німецька, польська, англійська, тобто ми розуміємо, в цьому напрямку потрібно. Також є велика практика у нас медичного класу, минулого року ми відкрили 10 клас, називається це державотворець, суто клас для підготовки майбутніх робітників органів місцевих самоврядування або державних службовців.
Реформувати старшу школу в Краматорську розпочали ще до повномасштабного вторгнення. Та навіть зараз у місті, що розташоване досить близько до лінії зіткнення, від планів не відмовилися.
Ігор Сташкевич, секретар Краматорської міської ради:
На сьогодні маємо вісім ліцеїв з 32, згодом у нас залишиться три, тобто ми за рік до впровадження самої реформи будемо мати ту мережу, яка вже потрібна на 1 вересня 2027.
Оксен Лісовий, міністр освіти й науки України:
Працюємо над змістом, працюємо над виділенням фінансування, і зокрема нещодавно нами підписано зі Світовим банком відповідний договір про забезпечення так званого проактивного фінансування нашого бюджету, все, що виділяється на Нову українську школу, в тому числі на пілотування старшої профільної, це буде компенсовуватись Світовим банком, тобто ми підстраховуємося і з погляду фінансових ризиків.
У профільному Міністерстві запевняють: будуть і далі впроваджувати зміни за будь-яких сценаріїв розвитку подій в Україні. Хоча б тому, що реформа шкільної освіти в Україні - це ще один євроінтеграційний крок. А головне для того, щоб навчання у школі стало міцним фундаментом для свідомого вибору майбутньої професії кожного учня.