Луцьк встановив першу в Україні комунальну сонячну електростанцію [ Редагувати ]
Луцьк зробив великий крок до енергонезалежності. Там встановили першу в Україні комунальну сонячну електростанцію. Розмістили її на місцевому водопостачальному підприємстві. Загальна потужність станції - 600 кіловатів. Тож віднедавна лучани отримують воду завдяки сонцю.
Де вдалось знайти гроші на "зелені" рішення під час війни? Які переваги від цього має сама громада? Сніжана Сидорук про все докладно.
Ми безпосередньо з Вами зараз стоїмо на резервуарі чистої води. Це споруда, де зберігається чиста вода, підготовлена питна вода, яка потім подається в місто для наших споживачів.
Цю сонячну станцію встановило у себе комунальне підприємство "Луцькводоканал". Її загальна потужність - шістсот кіловатів.
Ідею будівництва станції виношували ще до повномасштабного вторгнення, а реалізувати вдалося трохи більше як місяць тому.
Святослав Дмитроца, перший заступник директора КП "Луцькводоканал":
Ми зробили це, щоб бути трошки енергонезалежними. В нашій тарифній складовій електрична енергія складає порядку до 40 відсотків вартості тарифу. Звісно, були намагання в тому, якби мінімізувати вартість електричної енергії. Ця станція фактично в нас розрахована на те, щоб покривати власне споживання електричної енергії від оцієї станції водопідготовки.
Сонячна станція повністю автономна. Система контролю й обліку енергоресурсів автоматизована. Скільки кіловат енергії вона виробляє - головний енергетик підприємства бачить на своєму смартфоні й на зовнішньому електронному табло.
Сергій Шпак, головний енергетик КП "Луцькводоканал":
Вся площадка Дубнівського водозабору, в яку входять насоси, які подають питну воду. Всі тут адмінбудівлі, хімлабораторія там, очистка вод, ближні свердловини. Там 20 свердловин - це все зараз частково перекриває сонячна станція. Вже більша половина Луцька отримує завдяки сонячній енергії воду.
Лучанам подають воду з артезіанських свердловин. З-під землі качають теж завдяки сонцю. Працюють потужні насоси. Усе устаткування на електриці.
Ірина Дерев'янчук, начальниця цеху насосних очисних споруд водопроводу:
На дану станцію вода приходить з артезіанських свердловин. Тут відбуваються певні процеси, після чого ми подаємо воду в резервуари, і тоді вже на місто.
Бюджет першої в Україні комунальної сонячної електростанції - 25 мільйонів гривень. Гроші на фінансування в кредит надав один із державних банків. Термін позики - п'ять років. Тим часом окупність станції спеціалісти оцінюють в чотири з половиною. Частину цієї суми вже заощадили. За місяць, що працюють, фотоелектричні панелі водоканалу згенерували понад 80 тисяч кіловат-годин електроенергії. Сприяли осінні сонячні дні.
Святослав Дмитроца, перший заступник директора КП "Луцькводоканал":
Це фактично майже місячне споживання от дійсно цієї станції водопідготовки. Це приблизно зекономлено підприємством порядку мільйона гривень.
Зекономлені кошти направлять на відновлення мереж, заміну й ремонт устаткування. Електростанція від сонця працює за принципом Net-Billing. Надлишкові кіловати планують віддавати у загальну мережу. Це ще одна можливість заробітку для підприємства.
Борис Смаль, директор департаменту економічної політики Луцької міської ради:
Це крок вперед в енергонезалежності. Вже є результат фінансово доволі значний, то ми прогнозуємо, що там в 5-7 раз буде більша кількість грошей зароблена в теплі пори на наступний сезон. Це можливість нездорожчання тарифів на послуги цього підприємства.
Модульна фотоелектрична сонячна станція Луцького водоканалу стала найбільшою в Україні, що коли-небудь була встановлена на комунальному підприємстві. Але на цьому тут не зупинятимуться. За підтримки міжнародних фінансових організацій потужну систему генерації від сонця планують звести ще й на очисних спорудах.