Рютте прибув до Києва: головні заяви нового генсека НАТО [ Редагувати ]
Представники НАТО разом з президентом США Джо Байденом обговорять дозвіл на удари далекобійною зброєю по військових обʼєктах у росії. Станеться це вже 12 жовтня під час чергової зустрічі у форматі "Рамштайн". Про таке заявив новий очільник Північноатлантичного альянсу Марк Рютте під час свого офіційного візиту в Київ. І це його перший закордонний візит після вступу на посаду. Як минула зустріч та про які основні моменти говорили з президентом Володимиром Зеленським - розкаже Євген Бригар.
З найкритичніших питань, які турбують Україну у співпраці з НАТО, Володимир Зеленський називає саме запрошення в НАТО. Робота в цьому напрямку йде, хоч і маленькими та важкими кроками. А от, що хочеться вирішити вже найближчим часом - це дозвіл на збиття натовськими союзниками ракет та дронів, які або перетинають, або наближаються до повітряного простору країн Альянсу. Зокрема, Президент Зеленський у розмові з Марком Рютте провів аналогію з тим, як союзники допомагають відбивати атаки на Ізраїль.
Володимир Зеленський, Президент України:
Ми говорили сьогодні про українські потреби у ППО та у додатковій взаємодії із сусідами. Ми бачимо, зокрема, як на Близькому Сході вдається захищати життя людей завдяки єдності союзників. Спільне збиття іранських ракет нічим не відрізняється від збиття російських ракет, від збиття іранських "Шахедів", які поєднують російський та іранський режими. Більше рішучості партнерів у нашому регіоні - це те, що потрібно, щоби покласти край російському терору. Ми будемо і надалі переконувати наших партнерів.
Насамперед генсек НАТО Марк Рютте заявив, що рішення збивати ракети над своїм повітряним простором приймає кожна країна Альянсу окремо. Тобто немає загального механізму, коли б керівники НАТО наказало усім збивати ракети. Втім, за словами Рютте, цей механізм вивчається.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
НАТО вже прийняло рішення підсилювати протиповітряну оборону на східному фланзі, щоб всі члени Альянсу мали можливість захищати свій повітряний простір. І, звичайно, це важливо для НАТО в цілому.
І ось чому союзники продовжують консультуватися тісно у зв'язку з цими ситуаціями. І керівництво НАТО, я можу вас запевнити в тому, що буде продовжувати працювати з керівництвом країн Альянсу над забезпеченнями ефективної протиракетної оборони.
Крім того, серед головних питань на порядку денному - отримання Україною усіх систем ППО, про які була домовленість на Вашингтонському саміті НАТО. Це і "Петріоти", і системи "Самп-Т". Але, крім того, Україна веде перемовини щодо отримання і додаткових систем, про які раніше не було оголошено. Володимир Зеленський заявив, що це одне з найважливіших питань, яке треба вирішити до зими.
І хочу зазначити, що це вже 5 візит Марка Рютте до України за час повномасштабної війни. І перший офіційний візит як генсека НАТО. Пан Рютте вже чудово знає Україну, знає її потреби. І вже за 3 дні свого головування неодноразово заявляв, що посилення співпраці з Україною - його особистий пріоритет. І що він дуже хоче бачити, як Україна стає членом НАТО саме за час його каденції генсека НАТО.