Генсек НАТО у Києві: про що говорили Рютте та Зеленський [ Редагувати ]
Дозвіл бити далекобійною зброєю по військових обʼєктах росії - одна з тем чергового "Рамштайну". Зустріч, в якій традиційно візьмуть участь представники країн НАТО, очолить президент США Джо Байден. Станеться це вже 12 жовтня.
Про таке повідомив новий очільник Альянсу Марк Рютте під час свого візиту в Київ. Це його перший закордонний візит у статусі Генсека. Як минула зустріч з президентом Володимиром Зеленським - розкаже Євген Бригар.
З найкритичніших питань, які турбують Україну у співпраці з НАТО, Володимир Зеленський називає саме запрошення в НАТО. Робота в цьому напрямку йде, хоч і маленькими та важкими кроками. А от, що хочеться вирішити вже найближчим часом - це дозвіл на збиття натовськими союзниками ракет та дронів, які або перетинають, або наближаються до повітряного простору країн Альянсу. Зокрема, Президент Зеленський у розмові з Марком Рютте провів аналогію з тим, як союзники допомагають відбивати атаки на Ізраїль.
Володимир Зеленський, Президент України:
Ми говорили сьогодні про українські потреби у ППО та у додатковій взаємодії із сусідами. Ми бачимо, зокрема, як на Близькому Сході вдається захищати життя людей завдяки єдності союзників. Спільне збиття іранських ракет нічим не відрізняється від збиття російських ракет, від збиття іранських "Шахедів", які поєднують російський та іранський режими. Більше рішучості партнерів у нашому регіоні - це те, що потрібно, щоби покласти край російському терору. Ми будемо і надалі переконувати наших партнерів.
Насамперед генсек НАТО заявив, що рішення збивати ракети над своїм повітряним простором приймає кожна країна Альянсу окремо. Тобто немає загального механізму, коли б керівники Альянсу наказали усім збивати ракети. Втім, за словами Рютте, цей механізм зараз вивчається.
Важливим питанням для України, яке потрібно вирішити найближчим часом, є дозвіл бити далекобійною зброєю вглиб росії по військових об'єктах. Володимир Зеленський вже обговорив з Марком Рютте таку можливість. Щодо цього більше конкретики має з'явиться вже 12 жовтня під час чергової зустрічі у форматі "Рамштайн".
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
Президент Байден збирає цю зустріч на рівні лідерів з членами Альянсу і, звичайно, з Україною. Особливо зосереджуючись на питанні щодо зняття обмежень на застосування далекобійної зброї. Україна очевидно має право захищатись І міжнародне право на боці України в цьому. Водночас кожен член Альянсу має своє право розглядати, як підтримувати Україну. Деякі питання - це не залежить від НАТО.
Серед головних питань на порядку денному - і отримання Україною усіх систем ППО, про які була домовленість на Вашингтонському саміті НАТО. Це і "Петріоти", і системи "Самп-Т". Але, крім того, Україна веде перемовини щодо отримання і додаткових систем, про які раніше не було оголошено. Володимир Зеленський заявив: це питання, яке обов'язково треба вирішити до зими.
Втім, наші потреби новий генсек Альянсу знає чудово. Ще під час очолювання уряду Нідерландів він відвідував Київ чотири рази. Та й стосунки між українським президентом та Марком Рютте, судячи з атмосфери нинішньої зустрічі - дуже добрі.
Я впевнений, що разом з генсеком НАТО, разом з Марком ми дамо всю необхідну енергію такій роботі на ближчий час, коли Україна зможе стати повноправним членом Альянсу.
Марка Рютте беззаперечно можна назвати другом України. Ще на своїй першій пресконференції у новому статусі Рютте наголосив: співпрацю з Україною вважає пріоритетом. І мріє, аби Україна стала повноцінним членом Альянсу за його каденції. Взагалі ж у міжнародної спільноти Рютте користується репутацією політика, що вміє протистояти негараздам і знаходити згоди навіть у безвихідних ситуаціях. Завдяки своїм здібностям, головою уряду Нідерландів Марк Рютте був рекордний для країни термін - майже 14 років.