День територіальної оборони: як боронить землю 118 бригада ТрО [ Редагувати ]
6 жовтня в Україні відзначають День територіальної оборони. За інформацією видання The Military Balance, сили ТрО налічують сьогодні понад 200 тисяч вояків. Тероборона - це наймолодший рід військ ЗСУ, створювали його для партизанських дій. Утім, сучасна війна ставить перед бійцями нові завдання, які вони успішно виконують. Про внесок тероборони у захист держави - дивіться у сюжеті.
1 січня 2022 відповідно до Закону "Про основи національного спротиву" було створено Сили територіальної оборони.
Олександр, військовослужбовець 120-ї ОБр ТрО:
Я був 15 в черзі.
Від початку війни тероборонівці відігравали значну роль у розвідувальній та партизанській діяльності, були провідниками диверсійних загонів, навідниками артилерійських ударів. І все це завдяки відмінній орієнтації на місцевості. Тож, ворог не розраховував на такий масштабний народний опір. Уражені бензовози, відсутність зв'язку - робили ворожі колони легкою мішенню для української артилерії. Ці кадри в лютому 22-го оператор Сергій Килимник зняв у Бородянці:
Агресор мститься за знищену колону - розстрілює житлові квартали прямою наводкою. Та репресії не зломили духу народу. Наступ на Київ було відбито. За мужню оборону кільком бригадам вручені бойові знамена.
Утім, героїчний і важкий шлях народного руху тільки починався. За наказом Головнокомандувача, бійців з центральних регіонів відправили на фронт. Зокрема, черкаські воїни зі 118-ї опинилися на Луганщині.
Олег Бурячок, військовослужбовець 118-ї ОБр ТрО:
На Попасній був перший досвід. Я любив техніку. Командир, який заводив, сказав: "Ти такий розумний, бери "Карл Густав". Це таке СПГ, десь 17 кг. І тут я пожалів, що я такий розумний.
У Попасній і в Бахмуті тероборонівці зіткнулися з правдою війни. Снаряди в ЗСУ закінчилися ще під Києвом, і легка піхота зупиняла танкові атаки під шквалом артилерійського вогню.
Отець Дмитро, капелан батальйону 118-ї ОБр ТрО:
Що ти зробиш з автоматом проти танка? Сидиш в окопі, а по тобі б'є артилерія. Хлопці приходять розбиті, зневірені.
Іноді в бригадах гинули одразу кілька бійців ТрО, що прийшли на фронт з одного й того самого району. Їхніми сім'ями потому опікувалася капеланська служба.
Отець Володимир, головний капелан 118-ї ОБр ТрО:
Ми займаємось родинами військовослужбовців. От зараз піклувались про житло для вдови нашого військовослужбовця. Може, й не повинні. Але піклуємось.
Інша проблема в тому, що тероборона, як легка піхота, не здатна самостійно тримати великі ділянки фронту. Тож передається в підпорядкування певних військових бригад.
Володимир, "Фартовий", військовослужбовець 118-ї ОБр ТрО:
Це як з всиновленими дітьми, може, їх і хочуть любити як рідних, але не получається. Все залежить від командира.
Взірцем ідеального військового партнерства стала співпраця черкаських тероборонців з підрозділом Героя України Кирила Вереса 54-ї окремої механізованої бригади.
Володимир, "Фартовий", військовослужбовець 118-ї ОБр ТрО:
Тут у нас повний симбіоз.
На цих кадрах знищення танкової колони. Батальйон К-2 поряд із власним логотипом розмістив шеврон 118-ї бригади ТрО. І це не випадково.
Володимир, "Фартовий", військовослужбовець 118-ї ОБр ТрО:
Це ще один приклад нашої роботи. Ми перейняли тактику Другої світової - нагле мінування. Головне, що його перед самим носом ворога роблять дрони, а не люди.
118 бригада не лише виготовляє, а й проєктує власне озброєння.
Крім того, з огляду на кризу кадрів, 118-та самостійно організувала позаштатну школу мінометників Сил територіальної оборони. А ще створила власну артилерійську систему з музичною назвою "Сопілка", яка не має рівних серед "партизанських" реактивних систем за кучністю влучань.
Олександр, військовослужбовець 120-ї ОБр ТрО:
Тут, щоб мої не страждали. Не чули того холоду, страху, краще я.