Риболовні сітки проти дронів: як це допомагає ЗСУ для захисту [ Редагувати ]
Риболовні сітки проти ударних дронів. Такий захист уже зарекомендував себе ефективним на фронті. І з цим маскуванням Україні дуже допомагають європейські країни. Передають тоннами рибальські сітки цілком безоплатно. І така співпраця вже переростає в цілу індустрію. Євген Лесной бачив і залучених людей, і сам процес.
У дворі цього підприємства, власники просили не називати де саме, складають рибальські сітки. Хоча господарі жодного стосунку до риболовлі вони не мають.
Артем Колюбаєв, голова спілки підприємців теле- та кіновиробництва:
Це риболовні сітки, які нам Голландія надає безкоштовно, щоб ми їх використовували для захисту ворожих дронів. Й наша спілка підприємців теле- та кіновиробництва разом з фундацією "Течією", разом з батальйоном "Волонтер" завозить ці сітки й роздає нашим захисникам.
Щоб доправити рибальські сітки в Україну - потрібно було залучити волонтерів. І українських, і голландських.
Клаас Пот, волонтер з Нідерландів:
У нас є великий бізнес: тут ловлять рибу. Ну, і є чимало вже не потрібних сіток. Старі, їх уже не використовують. Наші рибалки не знали, що з ними робити. Я поговорив з рибалками - вони погодилися віддати. Я їх зібрав.
Клаас Пот захопився Україною ще 2013. А з початку повномасштабного вторгнення росії волонтерить. Придбав трейлер і возить гумдопомогу. І, попри розмови про загальну втому Європи від війни в Україні, вважає: ця війна - наша спільна європейська проти тоталітаризму.
Клаас Пот, волонтер з Нідерландів:
Тепер я розумію, чому Гітлер за 30 років став таким популярним. Багато людей просто думали, що у них є своє життя, а політика їх обмине. Але цього не сталося.
Вітчизняні та голландські волонтери разом доправили в Україну дев'ять ваговозів із рибальськими сітками. А це 140 тонн вантажу.
Зоя Шкурко, голова ГО "Петро і Мазепа":
Це ж ціла потужна система получилась. Річ у тому, що на всю Україну проєкт, який називається, до речі, "Павутиння", не можна зробити самотужки. Треба партнери, треба друзі. Нам дуже сильно пощастило, бо ці сітки, як старовинна сировина, вони теж вартують. І через те, що наші друзі в Нідерландах їх просто подарували, це ресурс на декілька мільйонів доларів.
За понад два з половиною роки війни волонтери навчились дуже швидко налагоджувати зв'язки. Щоби сітки з морського промислу потрапили до наших військових - залучили багатьох людей. Одні домовлялися, інші організовували перевезення гумвантажу.
Утім, за цей час в Україну надійшла лише двадцята частина рибальських сіток, що їх голландці готові віддати для наших потреб. А всього є домовленість про 4 тисячі тонн.
Артем Колюбаєв, голова спілки підприємців теле- та кіновиробництва:
Нам віддають сітки країни, від яких позбавляються. Й вони видаються безкоштовно. Наша єдине завдання - оплатити транспорт, довезти це в Україну як гуманітарну допомогу та віддати нашим воїнам.
Олег Крот, засновник фундації "Течія":
Я відповідальний саме за логістику, тобто доставку від точки А до точки Б. Зараз ми її здійснюємо автомобільним транспортом та скоро будемо переходити до морського транспорту, бо ми вже завезли першу сотню тонн, впевнилися, що воно допомагає, що це саме те, що хлопцям потрібно, і зараз будемо переходити до тисяч тонн.
Варто розповісти й про те, як саме ці сітки потрапляють безпосередньо на фронт.
Ігор Бондарчук, волонтер Благодійного фонду "Батальйон Волонтер":
Саме ключове - ми формуємо потребу, в тому числі із підрозділів в Україні. Тобто вже або комунікуємо про спільну логістику, або сприяємо якимось чином для того, щоб вони дісталися позицій. Часто це навіть військові самі зацікавлені приїхати й вибрати собі ті сітки, які їм потрібні. Тому що в кожного є своя відповідна потреба. Комусь потрібно 10 тонн, комусь потрібно 500, комусь потрібно просто 2 сітки.
Хоча й видається дивним, але такі сітки - найкращий захист на передовій. Ось як відгукуються про них самі бійці.
Трохим Іванов, відділ цивільно-військового співробітництва НГУ:
Ось тут знаходиться наша ціль, він не долітає до цілі, впирається у цю запобіжну споруду. Шляхом того, що вона є дуже міцна, проходить детонування його. І основний вибух відбувається безпосередньо на відстані від цілі. Це дає можливість врятування техніки та особового складу.
ФПВ-дрони на лінії зіткнення - найбільша загроза і для самих військових, і для техніки.
Андрій Гарбузюк, відділ військово-цивільного співробітництва НГУ, бригада "Буревій":
Наші пілоти ФПВ - у них ціль залітати в бліндаж. Там особовий склад, дрон ФПВ має залетіти прямо в середину. І виходить так, якщо ми захищаємо вхід в бліндаж цією сіткою зверху, з боку, перед позицією, за позицією. Коли ФПВ-дрон летить на далеку відстань. Там сигнал слабенький. Там пілот не розглядає, її не видно. Він просто залітає в сітку.
Рибальські сітки, як захист під час війни, застосовували здавна. Так британці під час Першої світової використовували їх на флоті. Як захист від малих торпед. А під час Другої світової ці сітки натягували між повітряними кулями як прикриття від літаків.
Волонтери вважають, що у прифронтовій зоні ці сітки допоможуть не лише бійцям.
Зоя Шкурко, голова ГО "Петро і Мазепа":
Ми готуємось до важкої зими, і всі мають, наприклад, лікарні, для того, щоб операційна, реанімація працювали стабільно, потрібно, щоб були генератори. Генератори треба заправляти. Весь матеріальний ресурс зберігається на складі. То можна цими сітками, наприклад, прикрити склад і він буде захищений від дронів та ланцетів.
Сітки з Нідерландів захищають військових, і не лише їх, по всій лінії фронту.
Ну, а щоб голландські сітки найшвидше опинилися в Україні - потрібна наша з вами допомога. Бо проїзд однієї такої вантажівки коштує близько трьох тисяч євро.
Артем Колюбаєв, голова спілки підприємців теле- та кіновиробництва:
Звертайтесь до нашої спілки. Спілка підприємців кіно- та телевиробництва. У нас є офіційний сайт, у нас є активна сторінка на фейсбуці. Ми допомагаємо всім, хто до нас звертається.
Тут можна не лише задонатити, а й замовити сітки для своїх підрозділів.