На Черкащині зібрали врожай соняшника [ Редагувати ]
В Україні стрімко дорожчають овочі. Серед головних причин фермери називають спекотне літо. Спека припала на період росту рослин і вплинула як на кількість, так і на якість урожаю. Найбільше постраждали південні регіони. Проте не оминули проблеми й аграріїв і в інших частинах країни. Як минув сезон на Черкащині - розпитала Ірина Васюра.
Поле соняшника у 20 гектарів Ростислав обробляє за чотири години. Чоловік - комбайнер з багаторічним стажем. І через надто спекотну погоду, зізнається, непокоївся за цьогорічний врожай. Але під час молотьби був приємно здивований.
Ростислав Видиш, комбайнер:
Літо, аномально спекотне, можна сказати, що соняшник нормальний, я ось молотив у Кропивницькому районі, то набагато більш слабкий.
З насіннєвого кошика зерно висипається практично сухим. Вологість у зерна, кажуть агрономи, майже ідеальна. Попри екстремальні умови літа і мінімум вологи врожай все ж таки є.
Микола Рідченко, агроном фермерського господарства:
У травні було нуль дощів, у червні 25 мм, липень, серпень без дощів і у вересні 5 мм, тобто практично дощі квітневі оце забезпечили врожай.
Перевагою спекотного літа стала можливість заощадити на просушувані насіння. У цьому фермерському господарстві соняшник продають місцевим виробникам на переробку. Ціни на вирощування дорожчають щосезону - каже керівник. А ще додаються інші випробування повномасштабного вторгнення.
Олександр Ситник, керівник фермерського господарства:
Дуже тяжко, так само і по працівниках, вже є що захищають, так само і по трактористах, комбайнерах, але все одно треба якось сіяти, щоб орендувати, податки.
Цьогоріч соняшник піднявся в ціні, і продавати його аграріям вигідно. Україна й далі серед світових лідерів з експорту олії. І якщо раніше фермери збували лише зерно, тепер увагу зосередили й на переробці. Для заохочення діє і держпрограма підтримки переробної галузі.
Роман Косенко, директор департаменту агропромрозвитку Черкаської ОВА:
Дозволяє залучити 8 мільйонів, 50% від вашого проєкту надасть держава, це дуже хороші умови для залучення: підвищити, або реорганізувати, або створити нове підприємство.
Загалом на Черкащині посіяли 225 тисяч гектарів соняшника. І попри всі випробування цього літа, урожайністю задоволені: вдалося назбирати в середньому 29 центнерів з гектара.